Logo

Černooké Zuzany je mistrovský thriller, který by vám neměl uniknout

30. 12. 2016
černooké zuzany 3D

Píše se rok 1995. Šestnáctiletá Tessie Cartwright, zdravá, šťastná, mladá hvězda školního týmu, je v blízkosti svého domova ve Fort Worth unesena. O více než 30 hodin později je nalezena zraněná, zbitá a částečně zahrabaná v hrobě na poli, které je pokryto kobercem z květin, známých jako černooké Zuzany. Není tam sama, v hrobě je nalezna další mrtvá studentka a kosti dalších dvou obětí. Senzacechtiví novináři oběti nazvou právě podle oněch květin, které na hrobě rostou. Jedinou z černookých Zuzan je i Tessie – jediná dívka, která přežila. Tak začíná brilantně koncipovaný a mistrně napsaný thriller Julie Heaberlin je o boji jediné křehké dívky proti všemocnému zlu.  

Tessiin příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, jež se navzájem prolínají a po kapitolách střídají. Pohled do minulosti se točí kolem soudu s Terrellem Goodwinem, mužem, jenž je díky jejímu svědectví obviněn z únosů a vražd, současný děj se odehrává v době, kdy je Tessie 34 let, a tváří v tvář musí čelit Goodwinovi i svým pochybnostem, zda její tehdejší svědectví bylo pravdivé.

Kapitoly vyprávěné dospívající Tessie se zaměřují na její sezení s psychiatrem. Dívka trvá na tom, že útočníka na vlastní oči nikdy neviděla a pamatuje si jen chvíle, kdy se napůl pohřbená musela dívat do tváře jiné mrtvé dívky. Státní zástupci však doufají, že by psychiatr mohl z její paměti dostat i další vzpomínky, které by mohly podezřelého usvědčit. Tessie však sezení u lékaře bojkotuje a odmítne se podrobit i hypnóze. Co asi skrývá?

 

V kapitolách ze současnosti se dospělá Tessa musí rozhodnout, zda bude spolupracovat s právníky, kteří by mohly s použitím moderních testů DNA buď definitivně usvědčit, nebo naopak osvobodit Goodwina, který čeká na popravu v cele smrti. Tessa bojuje se svou pamětí i výčitkami, že možná poslala do vězení nevinného. Proč? Protože už nějakou dobu dostává výhružné zprávy a myslí se, že je posílá skutečný vrah. Nebo jsou tyto zprávy dílem někoho jiného? Do případu bylo tehdy zapleteno mnoho lidí...

V příběhu se postupně objevuje mnoho zajímavých postav a některé z nich jsou velmi podezřelé. Psychiatr i generální prokurátor s Tessie účelově manipulovali pro svůj vlastní prospěch. Pohledný mladý právník, jenž obhajuje Goodwina, se o Tessu zajímá čím dál tím více a jeho zájem již zdaleka není pouze profesionální.

Tessiina nejlepší kamarádka z dětství Lydia je vskutku zvláštní dívka. Když ostatní studenti psali referáty o Beatles, ona napsala o Jacku Rozparovači. Lydia zná Tessiino tajemství, svědčila i u soudu. Ale pak zmizela. Uprchla? Byla zavražděna? Pouto mezi oběma dívkami není ledajaké a obě tyto postavy jsou v románu skvěle vykresleny a výjimečně dobře propracovány.

 

Román je zároveň jakousi obžalobou trestu smrti jako takového. Autorka si pokládá řečnickou otázku, kolik asi nevinných lidí skončilo v celách smrti předtím, než byly k dispozici moderní metody typu analýzy DNA. Heaberlin popisuje scénu před věznicí v den popravy, kde se sešly dvě skupiny demonstrantů, které musí oddělovat policisté. Jedni zpívají hymnu, modlí se nebo mlčky drží zapálené svíčky. Druzí, zejména bývalí policisté na Harleyích, ženou otáčky svých motorů do maxima, aby je odsouzený na smrt slyšel, a věděl, jak si vychutnávají jeho smrt. 
 

Tessa v davu zahlédne truchlící matku, která čeká na to, aby se v márnici mohla naposled rozloučit se svým synem-vrahem.

Thriller Černooké Zuzany je směsí mučivých domněnek a neúprosných faktů. Kdo vyhrožuje Tesse? Bude zdánlivě nevinný Goodwin popraven? V případě, že je nevinný, kdo je oním sériovým vrahem? Udeří on – nebo ona - znovu? Odpovědi jsou udivující, ale naprosto věrohodné. Styl psaní Heaberlin připomíná mistrovské umění Gillian Flynn

Tento thriller byste si neměli nechat ujít.

Patrick Anderson
Expert na mystery thrillery pro Book World.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide