Logo

Černooké Zuzany je mistrovský thriller, který by vám neměl uniknout

30. 12. 2016
černooké zuzany 3D

Píše se rok 1995. Šestnáctiletá Tessie Cartwright, zdravá, šťastná, mladá hvězda školního týmu, je v blízkosti svého domova ve Fort Worth unesena. O více než 30 hodin později je nalezena zraněná, zbitá a částečně zahrabaná v hrobě na poli, které je pokryto kobercem z květin, známých jako černooké Zuzany. Není tam sama, v hrobě je nalezna další mrtvá studentka a kosti dalších dvou obětí. Senzacechtiví novináři oběti nazvou právě podle oněch květin, které na hrobě rostou. Jedinou z černookých Zuzan je i Tessie – jediná dívka, která přežila. Tak začíná brilantně koncipovaný a mistrně napsaný thriller Julie Heaberlin je o boji jediné křehké dívky proti všemocnému zlu.  

Tessiin příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, jež se navzájem prolínají a po kapitolách střídají. Pohled do minulosti se točí kolem soudu s Terrellem Goodwinem, mužem, jenž je díky jejímu svědectví obviněn z únosů a vražd, současný děj se odehrává v době, kdy je Tessie 34 let, a tváří v tvář musí čelit Goodwinovi i svým pochybnostem, zda její tehdejší svědectví bylo pravdivé.

Kapitoly vyprávěné dospívající Tessie se zaměřují na její sezení s psychiatrem. Dívka trvá na tom, že útočníka na vlastní oči nikdy neviděla a pamatuje si jen chvíle, kdy se napůl pohřbená musela dívat do tváře jiné mrtvé dívky. Státní zástupci však doufají, že by psychiatr mohl z její paměti dostat i další vzpomínky, které by mohly podezřelého usvědčit. Tessie však sezení u lékaře bojkotuje a odmítne se podrobit i hypnóze. Co asi skrývá?

 

V kapitolách ze současnosti se dospělá Tessa musí rozhodnout, zda bude spolupracovat s právníky, kteří by mohly s použitím moderních testů DNA buď definitivně usvědčit, nebo naopak osvobodit Goodwina, který čeká na popravu v cele smrti. Tessa bojuje se svou pamětí i výčitkami, že možná poslala do vězení nevinného. Proč? Protože už nějakou dobu dostává výhružné zprávy a myslí se, že je posílá skutečný vrah. Nebo jsou tyto zprávy dílem někoho jiného? Do případu bylo tehdy zapleteno mnoho lidí...

V příběhu se postupně objevuje mnoho zajímavých postav a některé z nich jsou velmi podezřelé. Psychiatr i generální prokurátor s Tessie účelově manipulovali pro svůj vlastní prospěch. Pohledný mladý právník, jenž obhajuje Goodwina, se o Tessu zajímá čím dál tím více a jeho zájem již zdaleka není pouze profesionální.

Tessiina nejlepší kamarádka z dětství Lydia je vskutku zvláštní dívka. Když ostatní studenti psali referáty o Beatles, ona napsala o Jacku Rozparovači. Lydia zná Tessiino tajemství, svědčila i u soudu. Ale pak zmizela. Uprchla? Byla zavražděna? Pouto mezi oběma dívkami není ledajaké a obě tyto postavy jsou v románu skvěle vykresleny a výjimečně dobře propracovány.

 

Román je zároveň jakousi obžalobou trestu smrti jako takového. Autorka si pokládá řečnickou otázku, kolik asi nevinných lidí skončilo v celách smrti předtím, než byly k dispozici moderní metody typu analýzy DNA. Heaberlin popisuje scénu před věznicí v den popravy, kde se sešly dvě skupiny demonstrantů, které musí oddělovat policisté. Jedni zpívají hymnu, modlí se nebo mlčky drží zapálené svíčky. Druzí, zejména bývalí policisté na Harleyích, ženou otáčky svých motorů do maxima, aby je odsouzený na smrt slyšel, a věděl, jak si vychutnávají jeho smrt. 
 

Tessa v davu zahlédne truchlící matku, která čeká na to, aby se v márnici mohla naposled rozloučit se svým synem-vrahem.

Thriller Černooké Zuzany je směsí mučivých domněnek a neúprosných faktů. Kdo vyhrožuje Tesse? Bude zdánlivě nevinný Goodwin popraven? V případě, že je nevinný, kdo je oním sériovým vrahem? Udeří on – nebo ona - znovu? Odpovědi jsou udivující, ale naprosto věrohodné. Styl psaní Heaberlin připomíná mistrovské umění Gillian Flynn

Tento thriller byste si neměli nechat ujít.

Patrick Anderson
Expert na mystery thrillery pro Book World.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide