Logo

Don Quijote de la Mancha - nakladatelství Omega

12. 9. 2014

Don Quijote de la Mancha - slavný román v dětské verzi

Don Quijote de la Mancha
Kdo nečetl román Don Quijote de la Mancha, nezná jedno z nejdůležitějších děl světové literatury. Tento nejslavnější španělský román bývá uváděn na ne příliš populárním seznamu povinné četby, s nímž se děti setkávají ve škole. Nyní máte možnost předložit svým potomkům tuto knihu v upravené verzi pro mládež.
 
Neméně slavným je i rytířův kůň – vyzáblá herka, kterou pojmenoval Rosinanta. V knize jsou u některých slov poznámky, můžete se tedy dočíst, že Rosinanta je ze španělského slova Rocinante – nepřeložitelná slovní hříčka. Rocin – herka, antes – něco, co má přednost před jinými téhož druhu. Jméno tak má označovat nejen obyčejného koně, kterým Rocinanta do té doby byla, ale také ušlechtilého, kterým se stala.
 

Hned po večeři si Don Quijote zavolal hospodského a zavřel se s ním ve stáji. Tam před ním poklekl a pravil „Nevstanu, statečný rytíři, dokud nesplníte mou prosbu pro svou slávu i slávu celého člověčenstva.“ Když to hostinský slyšel, užasl a marně se snažil jej pozdvihnout, takže nakonec rytíři slíbil, že splní, oč ho požádá. (str. 14)

  
don quijote

Román napsal španělský spisovatel Miguel de Cervantes Saavedra na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Tento fakt je třeba mít na zřeteli během čtení knihy. I přesto, že je text upraven tak, aby byl srozumitelný mládeži, zůstal zachován jeho původní ráz i slovní obraty, jež přibližují čtenářům život, mravy i způsob vyjadřování v tehdejší společnosti.

Knihu bych doporučila mládeži na druhém stupni základních škol a středoškolákům, kteří nechtějí být ochuzeni o jedno z nejdůležitějších děl světové beletrie. Verze knihy, kterou v tomto roce vydalo nakladatelství Omega předkládá román ve formě, která obsahuje jen minimum archaismů a je čtivá jak pro dospělé, tak pro dospívající mládež. Zaujmout může také propracovanými černobílými ilustracemi i s popisky. Neměla by chybět v žádné knihovně.

Autorem recenze je Martina Mičková, blog autorky najdete na OnaDnes.cz.
Knihu si můžete koupit zde.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide