Logo

Exkluzivně z Outlander

15. 2. 2016
outlander 2 Foto: Starz
outlander 2 Foto: Starz

Pokud jste fanoušky knižní série Cizinka, budete pravděpodobně ještě větším fanouškem televizního seriálu. A i když na premiéru druhé řady si budeme muset počkat až do dubna, nemusíte již čekat na první záběry Claire v červených šatech. (Ano, to červené šaty.) Máme veškeré exkluzivní detaily z dílny kostýmní výtvarnice Terry Dresbach. 

Ve druhé knize série Cizinka, Vážka v jantaru, Claire, kterou hraje Caitriona Balfe, a Jamie, kterého hraje Sam Heughan, zahájí nové dobrodružství v Paříži v 18. století, rychle se zbaví svých starých skotských šatů a užívají si přepychový život po boku krále Ludvíka XV. A stejně jako v první řadě se i zde producenti snaží zůstat co nejvíce věrni knižní předloze – a to i do nejmenších detailů, včetně kostýmů, což je parketa pro skvělou Terry Dresbach

"Šlo o velmi odlišnou práci,“ říká Dresbach. „Zatímco ve Skotsku jsme pro Claire potřebovali sukně a prostší oděv, který vydrží po co nejdelší dobu natáčení, takže její šatník byl především praktický, tak lidé z Paříže osmnáctého století měnili své oblečení i několikrát za den, takže ať jde Claire kamkoli, potřebovala vždy nové šaty a Jamie nový oblek. Pracovala jsem s tehdejšími módními trendy a jejich oblečení rozhodně není pro chudé.“

Pro Claire Dresbach proto nyní musela vynaložit daleko víc peněz, aby Claire a Jamieho patřičně oblékla, protože v této sérii diváci uvidí mnoho večírků, plesů a slavností.

 

 

 

"Je to opravdu jedna velká módní přehlídka z 18. století. Jenže Claire není ženou z 18. století, takže si s jejím oblečením musíme opravdu hodně vyhrát.  

Pokaždé, když je v záběru, budou diváci lapat po dechu. Celý štáb vždy jen vzdechl: To snad není možné, co to má na sobě!" 

A jak fanoušci knižní série jistě velice dobře vědí, je tu ještě jedna "velmi důležitá věc", která vyčnívá nad všechny ostatní: červené Claiřiny šaty, které má na sobě ve Versailles po boku krále Ludvíka XV.

Šaty, které Dresbach popisuje jako "skandální a smyslné." Mají velmi hluboký výstřih (jak Jamie říká Claire v knize, může "vidět od jejího krku až po žebra"), jsou hedvábné, šarlatově zbarvené s velice širokou sukní. Dresbach podotýká, že nejtěžší bylo najít ten správný odstín červené. 

Přesněji řečeno, Její tým vyzkoušel asi 75 různých odstínů červené, než konečně dospěli k tomu jedinému správnému.

"Měli jsme v ruce snad všechny vzorky červeného hedvábí od všech výrobců, vzorky jsme fotili z různých úhlů a při různém světle, některý vzorek jsme opravdu milovali, ale pak jsme třeba zjistili, že látka je příliš jemná a trhá se. Nakonec jsme zkoušeli najít někoho, kdo vyrobí látku právě takového odstínu, jaký jsme dostali na fotografii ve světlech v našem ateliéru. Až se to nakonec podařilo a výsledek vidíte sami: pozoruhodné, je to krásná červená, je to klasika, klasická červená. Je to valentýnská červená, je to červená Givenchy, je to módní červená!“

A jakmile byl vybrán ten správný červený odstín, Dresbach navrhla šaty, což, jak sama říká, trvalo asi dvě hodiny. Zhotovení šatů následně trvalo asi dva měsíce za pomoci patnácti členů týmu.

"Drželi jsme absolutně jednoduché a velmi moderní šaty. V pramenech jsme nenašli mnoho odkazů, že by se takové červené šaty ve Francii v 18. století nosily. Jak můžete sami vidět, jde o velmi jednoduchý střih. K této barvě se prostě mnoho složitějších detailů nehodí. Šaty by pak vypadaly nepřirozeně, uměle."

Na rozdíl od oblečení Jamieho, které je pro skotské zvyklosti až příliš skandální, se Dresbach snažila o šaty určené k nošení bez korzetu, aby podobnost s knihou byla co možná nejvěrnější.

"To byl ten nejtěžší úkol vzhledem k tomu, jak šité byly oděvy v 18. století. Lidé si myslí, že máte velké možnosti, ale ve skutečnosti nemáte, protože je to korzet, který v té době určoval tvar ženského těla," vysvětluje. "Jenže my jsme pro Claire museli navrhnout takové šaty, které se dají nosit bez korzetu, protože se tak autorka v knize rozhodla.“

Jak si fanoušci jistě všimnou, pro kostýmní návrhářku bylo daleko složitější navrhovat pestré a mnohem složitější oblečení pro Jamieho.

"Aby mohl být v kontaktu s králem, ale přitom také prostý občan, chtělo to něco speciálního. Nemůžete jen tak vtančit do královských komor a představit se," vysvětluje. "Takže kostýmy Jamieho a Claire jsou velmi, velmi nákladné. Jamie nemůže jít do paláce jako nějaký trhan, musí vypadat jako příslušník šlechty. Uvidíte naprosto jiného Jamieho.“

A dodává: "Jamie je v knize vzdělaný muž. Žil ve Francii a vzdělání tam získal. Takže oba v této sérii poznáme úplně jinak. Doufám, že to stačí, abyste všichni 9. dubna v devět večer seděli u televizních obrazovek!

Cizinka

Cizinka
NEW YORK TIMES  BESTSELLER 
 
Příběh začíná roku 1945 ve Skotsku, kde bývalá vojenská sestřička Claire Randall tráví dovolenou nebo spíš druhé líbánky. Náhodou se dotkne zvláštního kamene a to ji přenese do osmnáctého století. Není to ale klidné období, v zemi zuří občanská válka, lidské mysli jsou plné pověr i nenávisti. Jak si v takové situaci poradí žena navyklá na racionalitu dvacátého století? A jak její život ovlivní nečekaná láska? Román Cizinka je kombinací dobrodružného a romantického příběhu na perfektně vykresleném historickém pozadí.
Kniha hned po vydání získala prestižní cenu RITA a vyšla již ve více než dvaceti zemích.

Vážka v jantaru

dragonfly_in_amber_3D

I po dvaceti letech má Claire Randall stále svá tajemství. Vrací se se svou dospělou dcerou na skotskou, mlhou zahalenou vrchovinu. Zde chce Claire odhalit šokující pravdu a tajemství: tajemství starověkého kruhu stojících kamenů, tajemství lásky, která přesahuje staletí a pravdu o muži jménem Jamie Fraser – bojovníka, jehož galantnost kdysi mladou Claire okouzlila a přivedla jí z jistoty svého století do jeho nebezpečných časů.

Strhující příběh pokračuje přes pletichami prolezlý francouzský soud na skotskou vysočinu, a to prostřednictvím války a smrti v zoufalém boji za záchranu dítěte i muže, kterého miluje.

"Diana Gabaldon je rozený vypravěč... Stránky se téměř otáčejí sami." – The Arizona Republic 

"Triumf! Silný příběh složený z  historie a mýtů. Milovala jsem každou stranu. "Nora Robertsová 

 

Cizinka - (antistresové) omalovánky podle úspěšné knižní a filmové předlohy

cizinka_omalovanky_3D

Krásný dárek nejen pro fanoušky knižní a filmové série Cizinka od autorky Diany Gabaldon.

V těchto úchvatných omalovánkách najdete 45 ilustrací, které Vás provedou životním příběhem Claire Randallové a Jamieho Frasera. Jejich barvami prosycený svět čeká jen na to, až se ho vydáte prozkoumat. Ponořte se do bujných zelených lesů Skotska, potkejte anglické vojsko v rudých uniformách a seznamte se s tradičními skotskými kilty.

Nechte se přenést do barevného světa roku 1743 a popusťte uzdu své fantazii!

Všechny překrásné černobílé obrázky pocházejí od renomovaných ilustrátorů jako je Alarcón, Yvonne Gilbert, Craig Phillips, Jon Proctor, Tomislav Tomić a Rebecca Zomchek.

Medailon Cizinka

medailon
Krásný dárek nejen pro fanoušky knižní a filmové série Cizinka od autorky Diany Gabaldon.
Speciální medailon ,,Cizinka" s erbem rodu hlavního hrdiny Jamie Fraser. Medailon je v hnědé a zelené barvě. Zakoupíte ve vybraných prodejnách Knihy Dobrovský nebo na e-shopu. Autorem grafického návrhu erbu je Jiří Miňovský.
 
Román Cizinka je kombinací dobrodružného a romantického příběhu na perfektně vykresleném historickém pozadí.
Kniha hned po vydání získala prestižní cenu RITA a vyšla již ve více než dvaceti zemích.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide