Logo

Na slovíčko s Dianou Gabaldon

5. 9. 2016
unnamed

Nové vydání románu Cizinka patřilo loni mezi nejprodávanější knihy v naší edici. V září se na pulty vrátí i druhý díl příběhu o lásce napříč stoletími s názvem Vážka v jantaru. Jak vznikl nápad udělat z Cizinky knižní sérii a jaká je každodenní práce spisovatele, prozradila exkluzivně pro naše nakladatelství autorka série Diana Gabaldon.

 

Jak vypadá běžný den autorky bestsellerů? 

 

Myslím si, že v mé profesi vlastně nic takového neexistuje. Každý den najdu v emailu nejrůznější úžasné věci – nedávno jsem dostala pozvánku, abych příští rok pronesla v Quebecu slavnostní řeč u příležitosti jednoho výročí. Tentýž den mě pozvali, abych se jako host účastnila tří různých kongresů i výletní plavby. Ale to jsou jen třešničky na dortu.

Denně dostávám nespočet emailů týkajících se knih i některých velmi neobvyklých nabídek spolupráce. Z Indie mi třeba přišel návrh na výrobu módní řady šál, které by byly ozdobeny citáty z mých knih.

Diana-Gabaldon-AZ-Republic

Jak by tedy vypadal váš ideální pracovní den?

Ale pokud jde o to, co bych "normálně" dělala v běžný pracovní den, tak bych vstala kolem 8:30 (pracuji v noci, viz níže), šla vyvenčit psy, cvičila (kombinaci pilates a cviků, kterými formují svá těla příslušníci amerického námořnictva), pak bych si dala malou rychlou snídani, a nakonec vzala psy na dlouhou procházku. Ovšem oni si myslí, že jdeme na loveckou výpravu. Mám jezevčíky, a ti loví, co se hýbe.Dávají ovšem přednost ještěrkám, veverkám a lučním koníkům (byli vyšlechtěni k lovu jezevců, ale bohužel v Arizoně žádní nejsou, tak se musí obejít bez nich).

Když se vrátíme, utřu si pot (je srpen, venku je horko – kolem Phoenixu průměrně 42 stupňů Celsia), zodpovím několik emailů a jdu na oběd se svým manželem.
Po obědě obvykle buď hodinu dvě píšu, nebo vyřídím další emaily (když jich dostanu víc) či se chystám na cestu (pokud zrovna mám někam jet), nebo čtu nový scénář k seriálu Cizinka.
Kolem třetí nebo čtvrté vyrážím na běžné pochůzky (čistírna, nakupování atd.), což znamená procházku tak 30-60 minut. Už se těším, až se ochladí, pak je to velmi příjemná procházka. Po návratu si dáme spolu s manželem svačinu – udělám nějaký salát. A pak – v závislosti na ročním období a teplotě vody – si jdu zaplavat a osprchovat. Udělám večeři (nebo se jdeme najíst ven) a po ní si chvíli čtu, zatímco manžel kouká na sport nebo detektivku v televizi.
 
Manžel vstává velmi brzy (kolem páté hodiny), takže si jde lehnout už v 9:00 nebo 9:30 večer. Já jdu se svými dvěma psy lenošit do velké postele Taos (to je rustikální druh pohovky z Nového Mexika). Pokud je klid, usnu během několika minut a pravidelně se probudím mezi půlnocí a jednou hodinou.
 
Dám si dietní kolu, psi dostanou kost a všichni jdeme do mé kanceláře, kde pracuju do půl páté. Pak jdu doopravdy spát. ("Práce" je většinou psaní, ale zahrnuje také sledování nových klapek seriálu (když se zrovna natáčí) a vyřizovaní dalších emailů.
Takhle asi vypadá můj běžný den, ale takových moc není, protože jednak hodně cestuji nebo se objeví řada věcí, které tento program nabourají.
 
Outlander 2.série -  Strahovská knihovna v Praze
Outlander 2.série - Strahovská knihovna v Praze

Chystáte se psát novou knihu? A pokud ano, o čem bude?

 
Píšu v podstatě pořád. A dost často se věnuji více projektům najednou, udržuji si tím inspiraci. Právě teď pracuji na devátém pokračování knižní řady Cizinka, jmenuje se Go Tell the Bees that I am Gone (pozn. red. Řekni včelám, že odcházím, oficiální český název zatím neexistuje). Název vychází ze staré a ve Skotsku i dalších evropských zemích rozšířené pověry, že když chováte včely, musíte jim oznamovat novinky své komunity – narození, úmrtí, příchody nových členů. Pokud někdo zemře nebo odejde a vy to roji neoznámíte, rozzlobí se a uletí.
 
Pracuji také na dvou povídkách (ty budou zahrnuty ve sbírce sedmi povídek, která (doufám) vyjde příští rok v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii – a později v dalších zemích.
 
Jednou z nich je příběh staršího bratra Lorda Johna Greye, Halovi, a jeho nastávající manželky Minnie. Odehrává se v Paříži, Londýně a Amsterodamu v roce 1744. Jedná se o špionážní příběh o zradě a oddanosti a o tom, jak jsou lidé schopní se znovu postavit na nohy, když se jim život obrátí naruby.
Druhá novela je přímo o Lordu Johnovi. Jeho děj je zasazen do roku 1762 do Havany, kdy došlo k jejímu obléhání. Tady zatím nemám moc materiálu, jen prozradím, že jde o Johnovu matku, která se nachází právě v Havaně.
 
Kromě toho dělám spoustu rozhovorů – jako je tento... 
 

Na sérii Cizinka jste začala pracovat před pětadvaceti lety. První díl – Cizinka – loni nově vyšel v České republice a stal se bestsellerem. Druhá kniha, Vážka v jantaru, vyjde na podzim. Vzpomenete si, jaký byl příběh této knihy?

 Když jsem dokončovala Cizinku, bylo jasné, že to není konec příběhu, že by se dalo napsat mnohem víc. Tak jsem to řekla svému agentovi a ten, když prodával Cizinku vydavateli, řekl: „Říkala, že to není všechno, je toho víc.“
„Aha, myslíte, že by dokázala napsat trilogie? Trilogie jsou teď dost populární.“ A protože můj agent je opravdu dobrý agent, odpověděl mu: „Jsem si jistý, že to dokáže.“
A tak jsem dostala smlouvu rovnou na tři knihy. Vážka je tak druhou knihou, kterou jsem pro vydavatele musela napsat. To je vše.

 

Seriál Cizinka je známý po celém světě. Jeho druhá řada se natáčela ve Francii a částečně také v Praze. Z jakého důvodu jste si vybrali naše hlavní město?

 
No, já ho nevybrala. Postaral se o to štáb, který hledá lokace pro filmování – a Praha je nádherné město!
 
Jak možná víte, první polovina Vážky v jantaru se odehrává v Paříži, protože zde docházelo k politickým machinacím a intrikám, které vedly k Jakobitskému povstání. Ale dnešní Paříž bohužel nevypadá moc jako Paříži z 18. Století.Samozřejmě spousta budov a památek je stále na svém místě, ovšem jsou obklopeny moderní architekturou, infrastrukturou, hustým provozem atd.
 

Zato některé části Prahy jsou i dnes velmi podobné Paříži osmnáctého století, a tak se celý štáb na dva týdny přesunul do Prahy a točil zde venkovní záběry. Vnitřní scény jsme točili v ateliérech Cumbernauld nedaleko Glasgow (scény v interiéru jako je byt Jaimeho a Claire, nevěstinec madam Elise nebo King’s star chamber a obchod lékárníka Raymonda se natáčely ve studiu v Cumberlandu, což je blízko Glasgow. L'Hôpital des Anges pak v katedrále v Glasgow). 

Domnívám se, že velká knihovna (ve které Jamie hraje šachy s M. Duverney) je také v Praze, ale nemohu si vzpomenout na její název. (Jedná se o Strahovskou knihovnu; pozn.redakce)

Cizinka 2. série, 4. epizoda, Kostel sv. Jana Nepomuckého v Praze
Cizinka 2. série, 4. epizoda, Kostel sv. Jana Nepomuckého v Praze

Určitě každý rok přečtete spoustu knih. Doporučila byste nám nějakou, která vás zaujala?

 
Čtu spoustu knih! Tak třeba: Black Widow (Černá vdova) od Christophera Brookmyrea považuji za skvělou. Brookmyre je jedním z mých nejoblíbenějších autorů – napsal několik různých sérií odlišných žánrů a miluju všechny jeho knihy.
Také mám hodně ráda Phila Rickamana jeho sérii o Merrily Watkinsové. Je to o farářce, vdově, která sama vychová nezletilou dceru, typickou naštvanou teenagerku a zároveň je exorcistkou pro diecézy v Herefordu. Philovi knihy jsou úžasné  - skvěle napsané postavy a dialogy, popisy prostředí, chytře vymyšlené zápletky a znepokojivé zvraty plné nadpřirozena. Série začíná dílem Víno andělů (v originále The Wine of Angels) a myslím, že má momentálně 12 dílů – poslední se jmenuje Přátelé soumraku (v originále The Friends of Dusk).
 
Děkujeme za rozhovor Dianě Gabaldon, která velmi ochotně odpověděla na všechny naše otázky.
 
Autorka rozhovoru Lenka Purteková - Knihy Dobrovský

Diana Gabaldon

Autorka veleúspěšné série Cizinka se narodila v Arizoně. Má celkem tři akademické tituly, a to ze zoologie, mořské biologie a behaviorální ekologie. Předtím, než se z ní stala spisovatelka na plný úvazek, učila dvanáct let na Arizonské státní univerzitě. Do psaní Cizinky se původně pustila, aby si dokázala, že to zvládne. Dnes má na kontě celkem osm pokračování Cizinky, spin off povídky o vedlejší postavě originální série lordu Johnu Greyovi a mnoho dalších novel. Na motivy knižní ságy byl před dvěma lety natočen také stejnojmenný seriál.

Druhý díl Cizinky - Vážka v jantaru vychází 19.9.2016
 
Objednávat můžete ZDE
slide web vychází vážka
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide