Logo

Listen to my heart - Moje láska k životu

22. 11. 2017
preview-full-640x320px_clanek_Rozhovor_s_Helenou_von_Zweigbergk_a_Marii_Freddriksson

 

Čeští fanoušci kapely Roxette si díky nakladatelství Omega mohou přečíst osobní zpověď legendární frontmenky kapely Roxette. Jedná se o celosvětově teprve druhý překlad knihy, která oslovila tisíce čtenářů a čtenářek. Kniha dokonce ještě není přeložena do angličtiny a zahraniční fanoušci Čechům opravdu závidí. Jsme rádi, že jsme mohli několik otázek položit přímo Marii Fredriksson a její spoluautorce a novinářce Heleně von Zweigbergk.
 

Dnes si budeme povídat o velmi osobní knížce, která popisuje boj s těžkou nemocí a jejími důsledky. Heleno, jak se stalo, že jste s Marií napsala tak osobní příběh?

Helena:  Marie je celosvětově proslulá umělkyně známá svou morální zásadovostí. Kontaktovala mě její agentka s tím, zda bych měla zájem sepsat její životní příběh. Upřímně, nejdřív jsem byla trochu skeptická. Vzhledem ke zdrženlivosti, s jakou obvykle jedná s novináři, jsem předpokládala, že realizovat takovou věc bude velice těžké. Ale pak jsem se s ní setkala osobně, popovídaly jsme si a Mariina ochota vyprávět svůj příběh mě velmi dojala a překvapila zároveň. „Chci, aby každý přesně věděl, čím jsem si prošla,“ řekla mi. „Je to pro mě velice důležité. Povědět to všechno na rovinu a bez zbytečných okolků, přesně tak, jak to bylo.“ 

Její odvaha na mě udělala obrovský dojem. Užívala si mimořádně úspěšnou kariéru, ale pak náhle onemocněla, což pro ni a její nejbližší znamenalo totální katastrofu. Marie je však pozoruhodná osobnost, s níž jsem nikdy předtím neměla tu čest. Nechtěla vyprávět přikrášlenou verzi vlastního života. Jejím záměrem bylo povědět pravdu a myslím, že místy to pro ni bylo velice bolestivé.

Mnoho našich čtenářů o knížce Moje láska k životu slyší dnes poprvé. Prozradíte nám pro koho je určena? Je hlavně pro fanoušky Roxette nebo se hlavně jedná o fascinující životní příběh, který překračuje hranice hudby.

Helena: Rozhodně ne. Tahle kniha je určená pro mnohem širší publikum, než jsou fanoušci Roxette. Pojednává o životě, rakovině, lásce v životě i k životu, o nebi a peklu, obrovském životním úspěchu, ale také o bolesti a neštěstí. Je plná odvahy i beznaděje, ale přesto nám sděluje, jak zásadní je nikdy se nevzdávat.

Marie: Tahle kniha je určená pro všechny, kdo si prošli nějakou životní krizí, pro lidi, které zajímá můj životní příběh, ale samozřejmě také pro fanoušky Roxette!

 

marie 1

Pro mnoho spisovatelů je psaní osobní terapií. Máme knížku chápat jako osobní terapii, kterou se Marie vypořádala s nemocí?

Helena: Pro Marii i mě možná psaní této knihy představovalo jakousi terapii. Prošla si těžkými časy, když musela přijmout svůj osud. Svěřila se mi, že jen vyslovit nahlas slovo „rakovina“ jí trvalo mnoho let. Takže si myslím, že tohle byl její způsob, jak se vypořádat s tím, co se stalo, a pomohlo jí to zbavit se zármutku. Sblížit se s někým, kdo má v sobě tolik odvahy a vnitřní síly jako Marie, pro mě mnoho znamenalo. Ona se nikdy nevzdává.

Dozví se fanoušci nějaké informace o tvém mládí, Marie? A dozví se nějaké zajímavosti o pozadí fantastického a celosvětového úspěchu kapely Roxette?

Marie: Jde o můj životní příběh, od dětství až po současnost. Snažím se být co nejotevřenější, a to jak co se týče událostí ze zákulisí, tak mimo něj.

Název knížky obsahuje lásku k životu. Ovlivnila tato láska nějak styl, kterým je kniha napsána?

Helena: S názvem přišla Marie, vymyslela ho sama. Trávit čas s Marií znamená otevřít oči a všímat si krásných věcí ve vašem životě. Třeba květiny nebo ptáčka. Když jsme společně pracovaly na knize, spořádaly jsme obrovské množství skořicových šneků a vypily mnoho šálků kávy. Mariina obrovská žízeň po životě mě velice ovlivnila. Jejíma očima jsem mohla vidět všechnu tu krásu, která nás obklopuje, a díky ní jsem si uvědomila, že člověk by neměl být neustále ve spěchu. Musíte zpomalit a věnovat lidem, na nichž vám záleží, svůj čas i zájem.

marie 2

 

Hudební kariéra je velmi náročná. Myslíte si, že vám tato zkušenost pomohla překonat těžkou nemoc?

Marie: Hudba je můj život. Chtěla jsem se jí věnovat už od dětství a mám obrovské štěstí, že jsem jí mohla zasvětit celý svůj život. Takže ano, hudba mi zcela jistě pomohla v mnoha směrech.

Česká republika je jednou z prvních zemí, kde byla knížka vydána v překladu. Máte nějaké osobní vzpomínky na Českou republiky či tisíce tuzemských fanoušků?

Marie: Čeští fanoušci byli vždycky věrní a plní energie. A Praha je jedním z mých nejoblíbenějších měst!

Kdy jste si uvědomili, že ze vzájemné spolupráce vznikne příběh a tedy kniha?

Helena: Od samého začátku jsem věděla, že z naší spolupráce vzejde kniha. Scházely jsme se rok, byla jsem s Roxette na turné v Austrálii a strávily jsme s Marií spoustu času v jejím domě v Djursholmu nedaleko Stockholmu. Naše setkání probíhala mezi lety 2013 a 2014.

Na konec našeho rozhovoru máme častou, ale důležitou otázku. Jakou píseň si máme pustit při čtení knížky Moje láska k životu?

Marie: Musím říct, že “It Must Have Been Love”! Je to píseň prodchnutá silnými emocemi, s níž se většina lidí ztotožní. Mohu hrdě prohlásit, že je to jedna z našich nejlepších písní.

 

Chci… musím vám to říct… 

Začátek října 2017. Před pár dny jsme já a moje kapela měli tu čest pokřtít první vydání české verze této úžasné knihy. Byla jsem příliš zvědavá, než abych vydržela čekat třeba na volný víkend, kterých beztak mám za celý rok minimum. A tak jsem si ten čas prostě nějak našla hned následující den. Bylo mi jedno, jak dlouho mi bude trvat, než se dostanu na poslední stranu. Jsem od podstaty noční tvor a vzhledem ke své profesi jsem na ponocování víc než zvyklá. Navíc jsem předpokládala, že jak se jednou začtu, nedokážu jen tak přestat. Nemýlila jsem se.

Přesně o měsíc později jsem byla požádána o vyjádření k této knize na pár řádcích. Byla jsem poctěna. Tak jsem tedy vzala do ruky knihu podruhé, abych si připomněla myšlenky, které se mi při jejím čtení honily hlavou. Opět jsem ji přečetla doslova jedním dechem, aniž bych si uvědomovala, že už vím, co bude následovat na dalších řádcích. Bylo to jako dívat se na film, který vás nikdy neomrzí, jako poslouchat píseň, ve které najdete vždy něco nového, tak poutavé je vyprávění Marie. Snad i proto, že jsem nečekaně, v jejím příběhu, v jejím přístupu k životu, objevila mnoho podobností s mým vlastním příběhem. Překvapilo mě to.

Mám tedy trochu obavu, že nedokážu být v úvaze o této biografii tak úplně objektivní. Nemá smysl vám říkat, o čem všem se v knize můžete dočíst a jak to na vás může zapůsobit. Došli jste až sem, takže to už víte sami. Chtěla bych jen vyjádřit, jak toto vyprávění přimělo k přemýšlení mě a vyslovit naději, že i vás. To bylo totiž Mariiným cílem.

         Z celého Mariina příběhu lze jistě vyčíst několik základních myšlenek, které jsou vlastně každému z nás dávno známé, ať už v jakékoliv podobě a souvislosti. Jak je život křehký a nevyzpytatelný, jak mnoho věcí pokládáme za příliš samozřejmé, jak poznáme skutečnou tvář přátel až v nejtěžších chvílích života, jak pomíjivé jsou cíle, které možná právě teď považujeme za ty nejdůležitější. Ano, nám všem známá témata, ale kdy se nad nimi skutečně zamýšlíme? Až v momentě, kdy si je spojíme s někým konkrétním, kdo je nám blízký, koho známe, kdo nás zajímá nebo přímo sami se sebou.

Pro mě bylo čtení této knihy plné, někdy velmi překvapivých, zjištění o sobě samé. Zřejmě i vzhledem ke své profesi, bylo pro mě fascinující sledovat tu absolutní přeměnu sebevědomé hvězdy, plné svobody a síly zvládnout cokoli si vezme do hlavy v člověka, který si pod tíhou svého osudu uvědomí vlastní životní role a priority, omezenost vlastních sil a osobních možností, ale zároveň neomezenost své vůle ke smysluplnému životu.

Marie si díky své bojovnosti, vůli a hlavně díky síle podělit se o svůj příběh, získala moji velkou úctu. A už teď vím, že mnoho momentů z jejího života se stalo mojí celoživotní inspirací.

Ať už jsme v životě čímkoliv a potká nás cokoliv, největším životním štěstím je, mít kolem sebe ty správné a blízké lidi, s jejichž podporou se dá překonat vše, co nám osud postaví do cesty – jen nesmíme přestat bojovat!

Pokud nám Marie chtěla sdělit takové poselství, touto knihou se jí to, myslím, podařilo.

 

Zuza Nová, zpěvačka a frontmanka The RockSet - World Roxette Tribute

Listopad, 2017

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide