Logo

Nejchladnější dívka ve městě Chladu - Holly Black (Lenka Bandurová)

15. 4. 2017
http://wwwkacarikalacz.blogspot.cz/2017/04/rc-nejchladnejsi-divka-ve-meste-chladu.html
Na tuhle knihu jsem se těšila od doby, kdy nakladatelství Omega poprvé zveřejnilo obálku. Protože, co si budeme povídat, ta je vážně skvostná. Když jsem si přečtla popisek, hned jsem věděla, že si ji chci přečíst. Ačkoliv téma upíru nemusím, anotace ve mě evokovala něco originálního. Na knihu Nejchladnější dívka ve městě Chladu od Holly Black jsme čekali poměrně dlouho, vydání se pořád posouvalo, ale nakonec jsme se dočkali. Já jsem měla navíc to štěstí, že jsem knihu dostala jako recenzní výtisk poté, co jsem se zúčastnila konkurzu na tuhle připravovanou novinku. Takže o čem tenhle CHLADNÝ příběh vlastně je? 
 
 
Jednoho rána se Tana po obyčejném večírku probudí ve vaně. Úplně osamocená. Sice si skoro nic nepamatuje, ale nic nenasvědčuje ani tomu, že by se předešlé noci stalo něco neobvyklého. Prostě klasický večírek. Když se trochu vzpamatuje, rozhodne se dům opustit. Jenže, když vyjde z koupelny a prochází se ztichlým bytem, všechno nasvědčuje tomu, že je oné noci napadli upíři. Všude naráží na mrtvá těla svých přátel. Ač je zpočátku otřesená, rychle pochopí, jaké vlastně měla štěstí a nebylo to poprvé!  Záhy ji taky dochází fakt, že je stále ve velkém nebezpečí. Ti upíři nejspíše ještě byli někde v domě a čekali na správnou příležitost.
 
V hlavě si promýšlí svůj plán na útěk, který jí částečně překazí zjištění, že v kuchyni spolu s cizím klukem zůstal svázaný její ex-přátel. Jedině oni dva přežili, až na to, že její bývalí kluk Aidan se mezi tím stal CHLADNÝM. Avšak i po tomto zjištění se jej rozhodne zachránit, a spolu s ním i záhadného Gavriela. Ještě předtím se však bude muset vypořádat s upíry, kteří z nějakého důvodu mají spadeno právě na mladíka. Ačkoliv jsou všichni tři v nebezpečí, vydávají se do Města Chladu a každý z nich má pro svou cestu pádný důvod. 
 
Nejchladnější dívka ve městě Chladu je klasická YA, ale liší se tím, že už od prvních stránek má takovou tu správnou puberťáckou atmosféru. Většina TEEN příběhu tohle nesplňuje, hrdinové jsou přemoudřelí a do dospívající mládeže mají daleko. Z téhle knihy na vás naopak dýchne teenagerovská atmosféra a pokud jste už staršího vydání jako já, tak to pro vás bude taková příjemná nostalgie. 
 
Na mě tahle atmosféra tryskala z každé stránky, což oceňuji, většinou to tak opravdu nebývá. Kniha je psána příjemným a čtivým stylem. Spíše jednoduchým a snad proto se dobře čte. Co se týče děje, nevybočuje moc z šablony jiných upírských románu. Hrdinka se ze dne na den dostává do potíží a musí je vyřešit, ač se jí do cesty staví nejedeno tajemství a překážky. Je to něco, za něco, aby se mohla "osvobodit".
 
Ovšem, tahle staví na zajímavých hrdinech, řekla bych. To jí dělá jaksi zvláštní. Všichni jsou tady tak nějak krásně podivní, až komicky podivní. Dost často jsem se nad jejich rozhovory a chováním musela pousmát. Ale to právě knize propůjčuje jistou dávku originality.
 
 Za zmínku stojí Gavriel, který vám tím svým archaickým vyjadřováním vykouzlí úsměv na tváři. Je to takový šílenec říznutý gentlemanem. Ex-přítel Aidan je taky svým způsobem šílený, ale moc se mi líbilo to, jaký k sobě s hrdinkou měli vztah. Autorka jej vykreslila velmi hezky a ani ke konci se to nějak rapidně nezměnilo.
 
A pak je tu hlavní hrdinka Tana, která je ze všech těch osob, co v knize potkáme asi nejnormálnější. Alespoň já ji tak vnímám. Taky má svou třináctou komnatu, kde se k ní právě ve vzpomínkách vracíme, osobně mi tyhle části přišly velice zajímavé. Nejchladnější dívka mě vtáhla do své podivné atmosféry, jež vás provází celý příběh. 
 
http://wwwkacarikalacz.blogspot.cz/2017/04/rc-nejchladnejsi-divka-ve-meste-chladu.html
Závěrem mohu říct jen toto: Kniha jako jedna z těch mála upírských počinů stojí za přečtení, staví na zajímavých hrdinech. Rozhodně pobaví svou divností. Asi to zní trochu zvláštně, ale mě právě ta divnost na knize upoutala nejvíc! Jak jsem již psala, propůjčuje tím knize jistou dávku originality, čímž se odlišuje od jiných podobných příběhu. Co se týče obálky, ta vám knihovnu bude jen zdobit. Ve skutečnosti je totiž ještě krásnější. 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide