Logo

Pohádky starověké - nakladatelství Omega

21. 4. 2014
Pohádky starověké

Stručné nastínění obsahu

Dvacet dva starověkých pohádek vypráví příběhy o hrdinech a jejich hrdinských činech, dobrodružství, které zažili, ale i nebezpečných situací a úkolech, které museli podstoupit. Děj pohádek je samozřejmě poučný.
 
Čtenář se dozví o původu bohů, jejich životech i útrapách. Přečte si o dobrých, ale i zlých skutcích, které musí být potrestány. Zjistí, že různé předměty měly nadpřirozené schopnosti a podívá se na různá místa, která jsou v knize jmenována.
 

Dojmy a hodnocení               

Hlavní postavy pohádek, jako je například Prométheus, Achilles nebo Hérakles, čtenáře zcela jistě okouzlí. Jde o pravé hrdiny, kteří jsou stateční a odvážní. V těchto kouzelných příbězích nechybí ani mnohé bájné bytosti, zvířata a jiná stvoření.
 
„On je král veliký nade všecky bohy, hrozný zlým, dobrý však a milostivý dobrým. Svraští-li jen čel, strachem všecka země se otřese. Všecky končiny země i výsosti je mu vysoká hory Olympos, odkud sesílá déšť i sníh, a blýská i hřmí, kdykoli zamává štítem svým bouřným, ajgidou.“ (str. 5)
 
Každá pohádka předkládá čtenářům poučení, ale i podněty k zamyšlení se nad dobrými a špatnými lidskými vlastnostmi a skutky.
 
„Zlý to byl skutek a Daidalos myslil, že nikdo ho neviděl. Ale nic není tak tajného, aby nevyšlo na světlo. Zbožný občan jeden, který se opozdil v chrámu, zpozoroval ošklivý čin a obžaloval závistivého mistra.“ (str. 32)
 
Pohádky nejsou dlouhé, proto čtení určenou věkovou kategorii čtenářů neomrzí. A samozřejmě se čtou velice dobře, protože jsou napsány srozumitelně a jasně. Ne všechny pohádky však končí dobře a i smutná zakončení se v této knize musí objevit. Čtenář si přečte o osudech jedinců, kteří se nezachovali správně a museli za to pykat.
 
„Tak smrtí synovou odpykal svůj zločin, a tak skončila první větroplavba.“ (str. 34)
 
Musím pochválit krásné grafické zpracování knihy. Omega si na obálkách dává opravdu záležet a Pohádky starověké jsou pečlivě graficky zpracované a doprovázeny ilustracemi. Každá pohádka je pečlivě oddělena a na konci knihy se nachází Obsah, ve kterém si mohou čtenáři dle libosti vybírat, na kterou pohádku se právě teď chtějí soustředit.
 
Ze své zkušenosti vím, že mladé čtenáře pohádky o bájných postavách velice baví, a proto je tato kniha pro ně naprosto perfektní. Dozví se mnoho poučných věcí a informací, seznámí se s bájnými postavami, naučí se rozlišovat dobro a zlo a rozvíjí svou vlastní fantazii a představivost. Tyto pohádky se určitě budou líbit dětským a mladým čtenářům, ale věřím, že i čtenáři dospělí v nich objeví to pravé kouzlo a s radostí si je přečtou.
 
Během čtení jsem se vrátila do dětských let a s úsměvem na tváři jsem si Pohádky starověké užívala. Jsem ráda, že se tyto pohádky rozhodla Omega znovu vydat a doufám, že se ocitnou v rukou mnoha čtenářů.
 
Pohádky starověké
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Petra Buriánová.
Knihu si můžete koupit zde.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide