Logo

Recenze Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (Rachel Roo)

6. 4. 2014
dama_s_kameliemi_3D

DÁMA S KAMÉLIEMI

Dáma s kaméliemi - Dumas Alexander ml. 
Počet stran: 192
Rok a měsíc vydání: 03/2014

Anotace: Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova seseznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány. Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis
Jako obvykle se nejdříve seznámíme s obálkou. Tato klasika je oděna do nádherného šatu. Nápisy jsou vystouplé a lesklé, zatímco pozadí matné. Na zadní straně obalu je květina, musíme však knihu naklonit, abychom ji viděli, takže ji nejdříve cítíme pohmatem a až pak začneme pátrat, co to tam vlastně cítíme. Povedené. 
 
Jak se dozvídáme v anotaci, ocitáme se v devatenáctém století, kde se náš děj točí kolem mladého právníka z dobré rodiny a známou pařížskou kněžkou lásky. Co mi příběh připomněl? Pretty Woman. Oproti tomuto filmovému dílku však v knize najdeme v příběhu mnohem větší hloubku a smysl.
 
Je pravda, že hrdinové jsou občas až k uzoufání naivní, tak nějak mi to ale vůbec nevadilo a moc jsem jim fandila, často jsem se do  naivity ponořila s nimi. Když byli šťastní, byla jsem šťastná s nimi, když měli trápení, trápila jsem se s nimi. Líbilo se mi, že mi bylo naznačeno, že se něco děje, ale ještě několik stran jsem byla ponechává v nevědomí a s vlastními dohady.
 
Miluji klasická díla, no řekněte, kde jinde narazíte na slova jako "řka", "uzřel jsem", "která naň čekala"? Tohle je prostě nesmrtelné. Přiznám, že jsem zpočátku měla problém se začíst, dlouho jsem četla jen "obyčejná", rozumějte ne-klasická, díla, alepo chvíli jsem si zvykla a kolikrát, když na mě někdo při čtení promluvil, jsem pak nevědomky použila nějakou tu větičku na svou rodinu. No smáli se mi, co vám budu povídat, ale mě to přišlo jako ubezpečení, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu.
 
Věděla jsem, že má jít o jeden z nejromantičtějších příběhů, ale moc jsem nevěřila, že mě něčím překvapí. A musím uznat, že překvapilo. Začátek knihy byl pomalejší, ale s každou další stránkou jsem četla s větším a větším zaujetím. Knihu jsem odkládala s třesoucíma rukama a s dojetím. 
 
Kdo z nás nebyl ne/šťastně zamilován a kdo z nás nechtěl být někdy zachráněn. Kdo z nás však zná slova jako vina, nesobeckost, odpuštění, oběť? Tento příběh mě donutil se zamyslet nad tím, co bych v této situaci dělala já, jak bych se byla zachovala, tím spíš, když si uvědomím, že tento příběh je částečně autobiografický! 
dama_s_kameliemi_3D
Autorem recenze je Rachel -Roo, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide