Logo

Recenze Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (Rachel Roo)

6. 4. 2014
dama_s_kameliemi_3D

DÁMA S KAMÉLIEMI

Dáma s kaméliemi - Dumas Alexander ml. 
Počet stran: 192
Rok a měsíc vydání: 03/2014

Anotace: Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova seseznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány. Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis
Jako obvykle se nejdříve seznámíme s obálkou. Tato klasika je oděna do nádherného šatu. Nápisy jsou vystouplé a lesklé, zatímco pozadí matné. Na zadní straně obalu je květina, musíme však knihu naklonit, abychom ji viděli, takže ji nejdříve cítíme pohmatem a až pak začneme pátrat, co to tam vlastně cítíme. Povedené. 
 
Jak se dozvídáme v anotaci, ocitáme se v devatenáctém století, kde se náš děj točí kolem mladého právníka z dobré rodiny a známou pařížskou kněžkou lásky. Co mi příběh připomněl? Pretty Woman. Oproti tomuto filmovému dílku však v knize najdeme v příběhu mnohem větší hloubku a smysl.
 
Je pravda, že hrdinové jsou občas až k uzoufání naivní, tak nějak mi to ale vůbec nevadilo a moc jsem jim fandila, často jsem se do  naivity ponořila s nimi. Když byli šťastní, byla jsem šťastná s nimi, když měli trápení, trápila jsem se s nimi. Líbilo se mi, že mi bylo naznačeno, že se něco děje, ale ještě několik stran jsem byla ponechává v nevědomí a s vlastními dohady.
 
Miluji klasická díla, no řekněte, kde jinde narazíte na slova jako "řka", "uzřel jsem", "která naň čekala"? Tohle je prostě nesmrtelné. Přiznám, že jsem zpočátku měla problém se začíst, dlouho jsem četla jen "obyčejná", rozumějte ne-klasická, díla, alepo chvíli jsem si zvykla a kolikrát, když na mě někdo při čtení promluvil, jsem pak nevědomky použila nějakou tu větičku na svou rodinu. No smáli se mi, co vám budu povídat, ale mě to přišlo jako ubezpečení, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu.
 
Věděla jsem, že má jít o jeden z nejromantičtějších příběhů, ale moc jsem nevěřila, že mě něčím překvapí. A musím uznat, že překvapilo. Začátek knihy byl pomalejší, ale s každou další stránkou jsem četla s větším a větším zaujetím. Knihu jsem odkládala s třesoucíma rukama a s dojetím. 
 
Kdo z nás nebyl ne/šťastně zamilován a kdo z nás nechtěl být někdy zachráněn. Kdo z nás však zná slova jako vina, nesobeckost, odpuštění, oběť? Tento příběh mě donutil se zamyslet nad tím, co bych v této situaci dělala já, jak bych se byla zachovala, tím spíš, když si uvědomím, že tento příběh je částečně autobiografický! 
dama_s_kameliemi_3D
Autorem recenze je Rachel -Roo, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide