Logo

Recenze Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (Rachel Roo)

6. 4. 2014
dama_s_kameliemi_3D

DÁMA S KAMÉLIEMI

Dáma s kaméliemi - Dumas Alexander ml. 
Počet stran: 192
Rok a měsíc vydání: 03/2014

Anotace: Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova seseznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány. Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis
Jako obvykle se nejdříve seznámíme s obálkou. Tato klasika je oděna do nádherného šatu. Nápisy jsou vystouplé a lesklé, zatímco pozadí matné. Na zadní straně obalu je květina, musíme však knihu naklonit, abychom ji viděli, takže ji nejdříve cítíme pohmatem a až pak začneme pátrat, co to tam vlastně cítíme. Povedené. 
 
Jak se dozvídáme v anotaci, ocitáme se v devatenáctém století, kde se náš děj točí kolem mladého právníka z dobré rodiny a známou pařížskou kněžkou lásky. Co mi příběh připomněl? Pretty Woman. Oproti tomuto filmovému dílku však v knize najdeme v příběhu mnohem větší hloubku a smysl.
 
Je pravda, že hrdinové jsou občas až k uzoufání naivní, tak nějak mi to ale vůbec nevadilo a moc jsem jim fandila, často jsem se do  naivity ponořila s nimi. Když byli šťastní, byla jsem šťastná s nimi, když měli trápení, trápila jsem se s nimi. Líbilo se mi, že mi bylo naznačeno, že se něco děje, ale ještě několik stran jsem byla ponechává v nevědomí a s vlastními dohady.
 
Miluji klasická díla, no řekněte, kde jinde narazíte na slova jako "řka", "uzřel jsem", "která naň čekala"? Tohle je prostě nesmrtelné. Přiznám, že jsem zpočátku měla problém se začíst, dlouho jsem četla jen "obyčejná", rozumějte ne-klasická, díla, alepo chvíli jsem si zvykla a kolikrát, když na mě někdo při čtení promluvil, jsem pak nevědomky použila nějakou tu větičku na svou rodinu. No smáli se mi, co vám budu povídat, ale mě to přišlo jako ubezpečení, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu.
 
Věděla jsem, že má jít o jeden z nejromantičtějších příběhů, ale moc jsem nevěřila, že mě něčím překvapí. A musím uznat, že překvapilo. Začátek knihy byl pomalejší, ale s každou další stránkou jsem četla s větším a větším zaujetím. Knihu jsem odkládala s třesoucíma rukama a s dojetím. 
 
Kdo z nás nebyl ne/šťastně zamilován a kdo z nás nechtěl být někdy zachráněn. Kdo z nás však zná slova jako vina, nesobeckost, odpuštění, oběť? Tento příběh mě donutil se zamyslet nad tím, co bych v této situaci dělala já, jak bych se byla zachovala, tím spíš, když si uvědomím, že tento příběh je částečně autobiografický! 
dama_s_kameliemi_3D
Autorem recenze je Rachel -Roo, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide