Logo

Recenze Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi /Stanislava Adámková /

12. 4. 2014
Nebyl dost bohatý, aby ji miloval tak, jak by chtěla ONA a ani tak chudý, aby ho milovala tak, jak by chtěl ON...

Oslavy, divadla, přátelé, celý ten rušný život, díky kterému žijete rychleji... Markéta Gautierova je krásná a slavná kurtizána, která pařížskou smetánku okouzlovala svým dívčím vzhledem, elegancí a inteligencí. Na všech premiérách se neobešla bez třech věcí - kukátka, bonboniéry a kytice bílých kaméliích, střídaných na několik dní v měsíci červenými, díky kterým jí nikdo neřekl jinak než "Dáma s kaméliemi"...

Mladík Armand Duval si po dokončení právnických studií užíval lehkovážný pařížský život a využíval renty k zahálčivému životu... 

....láska však na sebe nenechala dlouho čekat a osud Armandův se propetl s tím Markétiným...
dáma
" Byl jsem pln shovívavosti k jejímu způsobu života, pln podivu nad její krásou. Důkaz nezištnosti, který podala tím, že nepřijala mladého, elegantního a bohatého muže, který byl hotov se pro ni finančně zničit, omlouval v mých očích všecky její minulé poklesky."

Armand věděl, že musí brát Markétu takovou jaká je. Měl se spokojit s tím, že se mu dostalo "výsadního" práva být - na měsíc nebo dva - jejím milencem, ale nic víc! Byl si vědom toho, že by jí jeho láska jenom ublížila.  Přátelé mu promlouvali do duše, aby slavnou nevěstkunavštěvoval pouze jako dobrý přítel, příležitostný milenec, se kterým se zasměje, popovídá si, možná, že spolu občas skončí i v posteli, ale dál, aby už nezacházel. 

Markéta se kvůli Armandovi dokázala vzdát peněz, které jí poskytoval starý vévoda a byla ochotna za dosavadním hýřivým životem udělat tlustou čáru.


"Vaše láska otevřela mé srdce a učinila je přístupným vznešeným citům."

Zamilovaní milenci prožívají lásku v pronajaté vile na venkově a plánují společnou budoucnost. Jejich láska však nebyla vystavěna na pevných základech a čekal ji pád! Jejich vztah byl trnem v oku Armandova otce, který Markétu tajně donutil, aby se jeho syna vzdala a zachránila čest jejich rodiny. Markéta se obětovala a bez vysvětlení se vrátila k původnímu rušnému životu... a v lásce uražený Armand provádí činy, kterých bude později hořce litovat... bohužel pozdě pochopí velikost Markétiny oběti, nezištné lásky a bídy z jejích intimních dopisů a deníku, které byly plné tak velkého smutku za krátkými šťastnými chvilkami, které s ním prožila...

"Armande, až budete číst tento list, budu již milenkou jiného. Je tedy vše skončeno mezi námi."
 
Román Alexandre Dumase ml. nám pootevře dvířka do života zbloudilých pařížských dívek, od nichž se očekává, že budou pěkné, moderní, veselé, stále se usmívající, šťastné... ale na druhou stranu také to, že jsou na posledním místě v žebříčku mužských hodnot. 

Jedná se o milostný román s autobiografickými prvky a vypravěčem příběhu je samotný autor, kterému námětem pro sepsání románu byl skutečný příběh a jeho vlastní vzpomínky na  kurtizánu Marii Duplessis, kterou miloval. 

V knize je skvěle vykreslena psychologie jednotlivých postav, nechybí živé dialogy a ani vrcholný popis umírající Markéty v závěrečných kapitolách. S dojetím si budete předčítat každičké její slovo, které neodvratně směřovalo k jejímu konci. 
Román "Dáma s kaméliemi" není u českých čtenářů tak známý, a proto - navíc teď, když se dočkal zbrusu nového vydání - neváhejte a přečtěte si jej, rozhodně stojí za to!
dama_s_kameliemi_3D
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Stanislava Adámkováblog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
highslide