Logo

Recenze Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi /Stanislava Adámková /

12. 4. 2014
Nebyl dost bohatý, aby ji miloval tak, jak by chtěla ONA a ani tak chudý, aby ho milovala tak, jak by chtěl ON...

Oslavy, divadla, přátelé, celý ten rušný život, díky kterému žijete rychleji... Markéta Gautierova je krásná a slavná kurtizána, která pařížskou smetánku okouzlovala svým dívčím vzhledem, elegancí a inteligencí. Na všech premiérách se neobešla bez třech věcí - kukátka, bonboniéry a kytice bílých kaméliích, střídaných na několik dní v měsíci červenými, díky kterým jí nikdo neřekl jinak než "Dáma s kaméliemi"...

Mladík Armand Duval si po dokončení právnických studií užíval lehkovážný pařížský život a využíval renty k zahálčivému životu... 

....láska však na sebe nenechala dlouho čekat a osud Armandův se propetl s tím Markétiným...
dáma
" Byl jsem pln shovívavosti k jejímu způsobu života, pln podivu nad její krásou. Důkaz nezištnosti, který podala tím, že nepřijala mladého, elegantního a bohatého muže, který byl hotov se pro ni finančně zničit, omlouval v mých očích všecky její minulé poklesky."

Armand věděl, že musí brát Markétu takovou jaká je. Měl se spokojit s tím, že se mu dostalo "výsadního" práva být - na měsíc nebo dva - jejím milencem, ale nic víc! Byl si vědom toho, že by jí jeho láska jenom ublížila.  Přátelé mu promlouvali do duše, aby slavnou nevěstkunavštěvoval pouze jako dobrý přítel, příležitostný milenec, se kterým se zasměje, popovídá si, možná, že spolu občas skončí i v posteli, ale dál, aby už nezacházel. 

Markéta se kvůli Armandovi dokázala vzdát peněz, které jí poskytoval starý vévoda a byla ochotna za dosavadním hýřivým životem udělat tlustou čáru.


"Vaše láska otevřela mé srdce a učinila je přístupným vznešeným citům."

Zamilovaní milenci prožívají lásku v pronajaté vile na venkově a plánují společnou budoucnost. Jejich láska však nebyla vystavěna na pevných základech a čekal ji pád! Jejich vztah byl trnem v oku Armandova otce, který Markétu tajně donutil, aby se jeho syna vzdala a zachránila čest jejich rodiny. Markéta se obětovala a bez vysvětlení se vrátila k původnímu rušnému životu... a v lásce uražený Armand provádí činy, kterých bude později hořce litovat... bohužel pozdě pochopí velikost Markétiny oběti, nezištné lásky a bídy z jejích intimních dopisů a deníku, které byly plné tak velkého smutku za krátkými šťastnými chvilkami, které s ním prožila...

"Armande, až budete číst tento list, budu již milenkou jiného. Je tedy vše skončeno mezi námi."
 
Román Alexandre Dumase ml. nám pootevře dvířka do života zbloudilých pařížských dívek, od nichž se očekává, že budou pěkné, moderní, veselé, stále se usmívající, šťastné... ale na druhou stranu také to, že jsou na posledním místě v žebříčku mužských hodnot. 

Jedná se o milostný román s autobiografickými prvky a vypravěčem příběhu je samotný autor, kterému námětem pro sepsání románu byl skutečný příběh a jeho vlastní vzpomínky na  kurtizánu Marii Duplessis, kterou miloval. 

V knize je skvěle vykreslena psychologie jednotlivých postav, nechybí živé dialogy a ani vrcholný popis umírající Markéty v závěrečných kapitolách. S dojetím si budete předčítat každičké její slovo, které neodvratně směřovalo k jejímu konci. 
Román "Dáma s kaméliemi" není u českých čtenářů tak známý, a proto - navíc teď, když se dočkal zbrusu nového vydání - neváhejte a přečtěte si jej, rozhodně stojí za to!
dama_s_kameliemi_3D
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Stanislava Adámkováblog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide