Logo

Recenze Alois Jirásek - Staré pověsti české (Hana Zoubková)

3. 3. 2014
"I zaradoval se praotec Čech nad utěšeným  krajem i zamyslil se pak nad ním, jak bohové dají, jak tu bude jeho rodu i budoucím pokolením. Když pak sestoupil, zvěstoval, co shlédl. Nazejtří vydali se mnozí kolem hor, aby poznali všecko okolí. Co shlédli, podobalo se jim, vody velmi rybné, půda úrodná, všechen způsob té krajiny a oznámili, že se hodí na sídla."
 
Soubor pověstí, který převypráví nejen pověsti,ale i proroctví, která by měl znát každý český vlastenec. Knihu jsem už jednou četla, ale vůbec jsem si nevzpomínala, že obsahovala i proroctví. Ty pro mě byly největší novinkou, i když jejich znění v hrubých obrysech znám, nedokázala jsem říct, od koho které pochází. 
02-Premysl-Orac
"Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkati."
 
Mezi mé nejoblíbenější pověsti patří Dívčí válka, moc se mi líbí, jak se ženy dokázaly semknout a ukázat mužům, zač je toho loket. Při bojích používaly nejen klasické zbraně, ale především svůj ženský šarm. Nebylo to sice příliš čestné, ale mě se jejich metody líbily. Ukazovala tak mužské slabosti.
 
"Starý rytíř ukázal na koňskou koži, která u lodi ležela, a řekl Bruncvíkovi, aby si do ní lehl, ale aby meč svůj vzal s sebou. Když se tak stalo, zašil jej rytíř řemenem a vložil Bruncvíka v koži zašitého na jantarovou horu."
 
Moc se mi také líbí pověsti z Židovského města a o Faustově domě, obě v sobě skrývají tajemné záhady. 
 
"Lomikare! Lomikare! Do roka budeme spolu stát před súdnú stolicí Boží! Hin se hukáže, hdo z nás"
 
Staré pověsti české by měl každý znát. Jejich znalost by měla být součástí základního vzdělání. Vzpomínám si, že jsme je na první stupni základní školy probírali a později jsme se k nim vraceli v dějepise. Také jste je probírali nebo naopak je na vaší škole opomenuli zdůraznit?
stare_povesti_ceske_3D
Autorem recenze je Hana Zoubková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide