Logo

Recenze Bílý tesák - Jack London (Nikola Slavíčková)

10. 9. 2014
bílý tesák
Pes ve vlčím těle
 
Nevím, jak to máte s klasickou literaturou vy, ale pro mne to většinou bylo „nutné zlo“ v podobě povinné školní četby. Ke své vlastní škodě jsem knihy ze seznamu prostě nečetla. Naštěstí jsem dospěla do stádia, kdy pro mne „povinná školní četba“ není nadávkou, nýbrž výběrem děl, které bych si přeci jen přečíst mohla - dokonce i ráda. A tak jsem se dostala k jedné z nejznámějších knih  Jacka Londona  Bílému tesákovi . Povědomí jsem o ní samozřejmě měla, ale to, čeho se mi dostalo, mi docela vyrazilo dech - s nudným podáním učitelky češtiny to nemělo nic společného.
 
 
 
Zamrzlá krajina, tažní psi, dva muži, jedny saně a rakev.Nepříliš optimistická bilance do začátku. Aby toho nebylo málo, vzdálené vlčí vytí, které se noc co noc přibližuje blíž a prozrazuje neutuchající hlad. Vládne krutá zima a potravy je málo - i vlci se semkli do skupinky a při honu za potravou spolupracují. Boj o život začíná - příroda je krutá i spravedlivá zároveň. 

Smečka se nasytila. To nejhorší má za sebou a teď si může jít každý svou cestou. Nazrzlá vlčice a nejstarší vlk se rozhodnou pokračovat přírodou Aljašky společně. Z vzájemné náklonnosti vznikne nový život. Malý vlček má nezlomnou vnitřní touhu po životě. Díky ní zvládne to, co by jiného tvora přivedlo do záhuby. Setkání se silnějšími predátory, s vlastním druhem, jímž opovrhuje a hlavně setkání s člověkem - jenž mu vedle výhod přinese pohled na krutou a zvrácenou tvář tohoto "boha".
 
 
Ale nebylo to tak docela nešťastné nevolnictví.  Bylo tu hodně zajímavých věcí. Něco se neustále dělo. Byl vždycky zvědavý na ty podivné věci, které bohové do nekonečna vytvářeli. Dál se pak učil jak vycházet s Šedým bobrem. Poslušnost, která byla od něj vyžadována, byla poslušnost naprostá a bezpodmínečná.  Za odměnu unikl bití a jeho existenci vzal indián na vědomí.   Šedý bobr mu dokonce někdy hodil kus masa  a hájil ho při žraní proti jiným psům. A takový kus masa měl cenu. Je divné, že stál za víc než tucet kusů masa z ruky nějaké indiánky. Šedý bobr se nikdy nemazlil, ani nehladil. Snad to byla jeho těžká ruka, snad jeho spravedlnost, snad jeho pouhá moc a snad všechny ty věci dohromady, které působily na Bílého tesáka, ale vzniklo jisté pouto náklonnosti mezi ním a jeho nevlídným pánem. Bílému tesákovi byly ukovány okovy jeho otroctví lstivě a skrytými cestičkami,  stejně jako silou klacku, kamene a rány rukou.   Vlastnosti jeho rodu,které hned na počátku umožnily vlkům přijít k ohňům lidí,  byly vlastnosti schopné vývoje. Vyvíjely se i v něm a život v táboře, i když někdy strastiplný, stával se pro něj příjemnějším. Ale Bílý tesák si to tak neuvědomoval. Znal jen smutek nad ztrátou Kiche a naději na její návrat,  snil svou nekonečnou touhu po svobodném životě, jaký kdysi vedl.
 
 
Bílý tesák  je neskutečně silný a hluboký příběh.  Touha po životě zde čiší téměř z každé stránky. Ač je kniha zařazena do kolonky "pro děti a mládež", daleko ji přesahuje. Milovníci zvířat budou u čtení občas trpět, jelikož nastanou okamžiky, kdy se s Bílým tesákem osud (respektive člověk) nemazlí -  v těch chvílích jsem viděla rudě a měla slzy v očích.
 
Jakýkoliv příběh, kde je hlavním hrdinou zvíře, mi přiroste k srdci víc, než tucet "dojemných story" o lidech. Nejinak tomu bylo u  Bílého tesáka . Tenhle vlk s psí krví si mne získal a omotal kolem prstu - a já mu celou dobu přála, aby poznal laskavé zacházení.  
bily_tesak_3D
Hodnocení: 100%
Autorem recenze je Nikola Slavíčková, blog autorky najdete zde
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejchladnější dívka ve městě Chladu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejchladnější dívka ve městě Chladu
29. 3. 2017
Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lahodně s Ellou: džusy a smoothies pro každý den
29. 3. 2017
S touto knihou bude váš pracovní týden mnohem zajímavější!
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Suburra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Suburra
28. 2. 2017
Nahlédněte do kuchyně tří takových mafiánských klanů, jejichž řádění během jediného týdne rozpoutá v římských ulicích hotové peklo.
Recenze Vysoká hra - Kay Hooper (Michaela Rubášová)
Recenze Vysoká hra - Kay Hooper (Michaela Rubášová)
28. 2. 2017
Při jedné tajné operaci byla ale Katrinina identita odhalena a vše nasvědčovalo tomu, že zradila svou vládu a i samotného Skye. Vášnivé milence od sebe poté oddělila neodpustitelná zrada.
Recenze Neviditelná knihovna -  Genevieve Cogman (Zuzana Malá)
Recenze Neviditelná knihovna - Genevieve Cogman (Zuzana Malá)
26. 2. 2017
Filmy s Flynnem Carsnem a seriál Knihovníci přímo zbožňuji, a proto jsem byla nadšená, když jsem zjistila, že tato kniha by vše zmíněné měla v sobě skrývat.
Recenze Neviditelná knihovna -  Genevieve Cogman (Knihomolka Šárka)
Recenze Neviditelná knihovna - Genevieve Cogman (Knihomolka Šárka)
23. 2. 2017
Neuvěřitelná kniha, plná těch nejrůznějších magických bytostí, které si jen člověk dokáže představit...
Kevin Costner spisovatelem  - exkluzivní rozhovor s holywoodskou legendou
Kevin Costner spisovatelem - exkluzivní rozhovor s holywoodskou legendou
17. 2. 2017
Cech objevitetů obsahuje všechno,c o na knihách miluji...
highslide