Logo

Recenze Broučci - Jan Karafiát(Monika Štěpková)

30. 12. 2013
broucci
Kdo z nás by neznal klasické, nádherné Broučky? Jako malí jsme je určitě všichni sledovali ve večerníčku a někteří z nás se seznámili i s některou z jejich knižních vydání. Toto vydání má něco navíc - je doplněno nádhernými ilustracemi tvůrce Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka, Ondřeje Sekory. Takže se vám představí nejen nevšední pohádkový svět plný barevných broučků, ale i nádherné ilustrace, které příběh doplňují.Jan Karafiát (4.1.1846 - 31.1.1929) se narodil na Českomoravské vysočině v Jimramově jako deváté z deseti dětí v matčině druhém manželství. Jeho rodina pocházela ze starého evangelického rodu. po církevní škole v Jimramově navštěvoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli, potom se vydal na vyšší studia do vestfálského Guterslohe, kde na evangelickém gymnáziu složil v roce 1866 maturitu. Následovalo studium na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni, kde studia ukončil. Jan Karafiát byl evangelický farář, který revidoval Bibli kralickou a zapsal se do literatury půvabnou knihou Broučci.

Ondřej Sekora (25.9.1899 - 4.7.1967) byl výrazný český spisovatel, žurnalista, kreslíř, grafik, ilustrátor, karikaturista a entomolog. Od roku 1964 nositel titulu zasloužilý umělec. Psal a ilustroval hlavně knihy pro děti. Vytvořil do značné míry autobiografickou figurku Ferdy Mravence (poprvé se objevila v Lidových novinách 1932 jako postavička v kreslených seriálech pro dospělé), stejně známý je i Brouk Pytlík (1939).


Broučci spatřili poprvé světlo světa roku 1876. Jan Karafiát vydal nejprve knihu anonymně a vlastním nákladem. Teprve v roce 1893 ji objevil kritik a novinář Gustav Jaroš-Gamma a otiskl o ní nepodepsanou recenzi v časopisu Čas.
V tédo době byla kniha velmi kladně přijata a brzy se dočkala první reedice. V současnosti patří mezi nejvyhledávanější díla dětské literatury a do dnešního dne vyšlo kolem stovky vydání. Aby také ne, když se jedná o jedno z nejklasičtějších děl české dětské literatury vůbec.

V knize nalezneme obraz toho, jak bychom se my lidé měli chovat k druhým. Je to alegorický obraz toho, jak by lidé měli využívat božích přikázání a jak by je měli ctít. Příběhem, který čítá jedenáct kapitol, nás provází rodina svatojánských broučků. Budeme s nimi trávit čas od Broučkova dětství až po dětství Broučkových dětí. Broučci věří božím slovům a řídí se jimi. Každý večer lítají broučci svítit nám, lidem, abychom ve tmě viděli. Někdo to považuje za samozřejmost, někdo za zázrak.

V příběhu se nesetkáváme pouze s rodinou svatojánských broučků, ale našimi kamarády se stanou mimo jiné třeba BeruškaJaninka, která žije sama a která je životem tolik zběhlá, že ostatní ji považují za ženu moudrou a za rádkyni, když si s něčím nevědí rady.

Každý den a večer mají broučci pečlivě naplánovaný díky matce přírodě a díky záměru božímu. Každý rok, před zimou, si nadělají pořádné zásoby jídla a topiva a pořádně se zachumlají pod své naducané peřinky a užívají si dlouhého zimního spánku, při kterém načerpávají nových sil na své další povinnosti.

V knize pan Karafiát opakuje stejné věty na konci kapitol. Dětem se díky tomu čte kniha sama a lépe si i zapamatují příběh. Musím se přiznat, že já ostuda, jsem znala Broučky pouze z večerníčku, ale když jsem sáhla po knize, tak ta mě dostala ještě více než večerníčky. Jednoduché, lehce plynoucí vyprávění s Broučkem jako hlavním hrdinou. Broučci nás naučí vážit si toho, co máme a že vše se děje s nějakým záměrem, božím záměrem.

Nejvíce mi k srdci přirostl samotný Brouček, který byl i zlobivý a který se občas protivil tomu, co od něj ostatní očekávali a co mu radili. Kniha se mi líbila, ale místy mi vadilo neustálé přiřazování k božímu záměru. Ale zase kdybych byla věřící, tak nad tímto jen s úsměvem přikývnu a budu pokračovat dále.

V této recenzi byl užit životopis Jana Karafiáta ze stránky: www.spisovatele.cz a životopis Ondřeje Sekory ze stránky: www.spisovatele.cz.

 
Autorem recenze je Monika Štěpková, blog autorky najdete zde .
Knihu si můžete koupit zde.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dívka, která chtěla zachránit knížky
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dívka, která chtěla zachránit knížky
26. 4. 2018
Okouzlující, poetický a magický příběh o zvláštní lásce ke všem, kteří žijí uvnitř knih, napsaný jedním z nejznámějších a nejoceňovanějších norských spisovatelů. Knihu doplňují kouzelné ilustrace Lisy Aisato.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejúžasnější věc
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejúžasnější věc
26. 4. 2018
První dětská obrázková kniha norské spisovatelky Maji Lunde, kterou svými pohádkovými ilustracemi opatřil Hans Jørgen Sandnes.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Zrcátko
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Zrcátko
26. 4. 2018
Tvé Zrcátko tě zná lépe, než ty sám.Udělá vše, abys byl šťastný.Ať chceš, nebo ne.
highslide