Logo

Recenze Broučci - Jan Karafiát(Jana Benešová)

30. 11. 2013

Pohádka pod jalovcem

Jisto jistě je znáte všichni, ať už z pohádkových knížek nebo z večerníčků. Broučci od Jana Karafiáta jsou prostě nesmrtelná klasika. Nakladatelství Omega je v letošním roce vydalo znovu v edici Omega s božími ilustracemi Ondřeje Sekory, tvůrce Ferdy Mravence.
broučci
Evangelický farář Jan Karafiát vydal Broučky anonymně vlastním nákladem u Václava Horkého. Teprve po 17 letech, po jedné kladné kritice v časopisu Čas, začaly být příběhy o světluškách populární. Kladně se hodnotil zejména unikátní básnický sloh - Karafiátovo vyprávění má nezaměnitelný, lehký lyrický podtón. Na druhou stranu se dost debatovalo o morální a teologické stránce pohádky. Vyčítalo se jí, že postavy jsou až příliš poslušné, tak, že to až zavání bezduchou oddaností.

Já měla Broučky vždycky děsně ráda. Poprvé jsem je, tuším, viděla v televizi formou večerníčkové adaptace, Karafiáta jsem poprvé četla sama někdy v první nebo druhé třídě. Nejvíc se mi na nich líbilo to, že zatímco lidé spí, oni si můžou vesele poletovat venku a mávat lucerničkami. I když to někdy nebyla žádná sranda. Co si budeme povídat, žluny jsou zákeřná stvoření.
Měla jsem ráda Berušku a Janinku a všem jsem držela palce, aby přečkali další krutou zimu. Pravda je, že mě občas trochu rozčilovaly ty jejich neustálé modlitbičky a povzdychávání typu "bůh se o hodné broučky postará", ale k téhle pohádce to prostě tak nějak patří. Co ovšem nejsem ochotná Karafiátovi odpustit, je ten drsný konec, který jsem jako malá obrečela a teď, když jsem četla nové vydání, jsem měla zase slzy na krajíčku.

Vydání v edici Omega je snad to nejhezčí vydání Broučků vůbec. A samozřejmě to dělají ty Sekorovy úžasné obrázky. I když mi ten hmyz přišel občas trochu podobný tomu z Ferdy Mravence. V knížce se střídají černobílé a barevné obrázky různé velikosti, vždycky zobrazující příběh, který se odehrává na téže stránce. Knížka v sobě kombinuje moderní vzezření a tradiční nádech - třeba v podobě neobvyklých uvozovek přímé řeči, který se čte sice o něco méně pohodlněji, ale připomíná, jak staří vlastně Broučci jsou.
broučci 2
broučci kniha
broučci detail
broučci 3
broucci
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Jana Benešová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide