Logo

Recenze Broučci - Jan Karafiát(Jana Benešová)

30. 11. 2013

Pohádka pod jalovcem

Jisto jistě je znáte všichni, ať už z pohádkových knížek nebo z večerníčků. Broučci od Jana Karafiáta jsou prostě nesmrtelná klasika. Nakladatelství Omega je v letošním roce vydalo znovu v edici Omega s božími ilustracemi Ondřeje Sekory, tvůrce Ferdy Mravence.
broučci
Evangelický farář Jan Karafiát vydal Broučky anonymně vlastním nákladem u Václava Horkého. Teprve po 17 letech, po jedné kladné kritice v časopisu Čas, začaly být příběhy o světluškách populární. Kladně se hodnotil zejména unikátní básnický sloh - Karafiátovo vyprávění má nezaměnitelný, lehký lyrický podtón. Na druhou stranu se dost debatovalo o morální a teologické stránce pohádky. Vyčítalo se jí, že postavy jsou až příliš poslušné, tak, že to až zavání bezduchou oddaností.

Já měla Broučky vždycky děsně ráda. Poprvé jsem je, tuším, viděla v televizi formou večerníčkové adaptace, Karafiáta jsem poprvé četla sama někdy v první nebo druhé třídě. Nejvíc se mi na nich líbilo to, že zatímco lidé spí, oni si můžou vesele poletovat venku a mávat lucerničkami. I když to někdy nebyla žádná sranda. Co si budeme povídat, žluny jsou zákeřná stvoření.
Měla jsem ráda Berušku a Janinku a všem jsem držela palce, aby přečkali další krutou zimu. Pravda je, že mě občas trochu rozčilovaly ty jejich neustálé modlitbičky a povzdychávání typu "bůh se o hodné broučky postará", ale k téhle pohádce to prostě tak nějak patří. Co ovšem nejsem ochotná Karafiátovi odpustit, je ten drsný konec, který jsem jako malá obrečela a teď, když jsem četla nové vydání, jsem měla zase slzy na krajíčku.

Vydání v edici Omega je snad to nejhezčí vydání Broučků vůbec. A samozřejmě to dělají ty Sekorovy úžasné obrázky. I když mi ten hmyz přišel občas trochu podobný tomu z Ferdy Mravence. V knížce se střídají černobílé a barevné obrázky různé velikosti, vždycky zobrazující příběh, který se odehrává na téže stránce. Knížka v sobě kombinuje moderní vzezření a tradiční nádech - třeba v podobě neobvyklých uvozovek přímé řeči, který se čte sice o něco méně pohodlněji, ale připomíná, jak staří vlastně Broučci jsou.
broučci 2
broučci kniha
broučci detail
broučci 3
broucci
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Jana Benešová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
21. 8. 2017
Kniha Běh Života - Lid versus O. J. Simpson nás velmi podrobně seznamuje s průběhem procesu a vyšetřování slavného sportovce. O. J. Simpson byl obviněn z vraždy své bývalé ženy Nicol a jejího přítele Ronalda Goldmana.
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
20. 8. 2017
Já jsem knize věnovala jedno odpoledne, protože jsem ji nedokázala odložit. Pořád mě příběh napínal a já jsem si myslela, jak to 'asi' dopadne.
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
19. 8. 2017
O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány.
Ediční plán 2017
Ediční plán 2017
19. 8. 2017
Nový ediční plán nakladatelství Omega na připravované tituly.
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
19. 8. 2017
Náš hlavní detektiv Lord John, jak už to tak bývá, bude vyšetřovat vraždu. Samozřejmě, kdyby se do toho nepřipletl ještě tisíc dalších věcí, nebylo by to ani zdaleka tak k popukání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
17. 8. 2017
Terry Brooks je rozený vypravěč.Umí stvořit bohaté eposy naplněné tajemstvím,magií a nezapomenutelnými postavami.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
17. 8. 2017
Příběh ostrý jako břitva, s rychlým tempem a s báječně komplexními postavami. Žádná jiná kniha od Dívky ve vlaku mě tak neuchvátila.
highslide