Logo

Recenze Broučci - Jan Karafiát(Jana Benešová)

30. 11. 2013

Pohádka pod jalovcem

Jisto jistě je znáte všichni, ať už z pohádkových knížek nebo z večerníčků. Broučci od Jana Karafiáta jsou prostě nesmrtelná klasika. Nakladatelství Omega je v letošním roce vydalo znovu v edici Omega s božími ilustracemi Ondřeje Sekory, tvůrce Ferdy Mravence.
broučci
Evangelický farář Jan Karafiát vydal Broučky anonymně vlastním nákladem u Václava Horkého. Teprve po 17 letech, po jedné kladné kritice v časopisu Čas, začaly být příběhy o světluškách populární. Kladně se hodnotil zejména unikátní básnický sloh - Karafiátovo vyprávění má nezaměnitelný, lehký lyrický podtón. Na druhou stranu se dost debatovalo o morální a teologické stránce pohádky. Vyčítalo se jí, že postavy jsou až příliš poslušné, tak, že to až zavání bezduchou oddaností.

Já měla Broučky vždycky děsně ráda. Poprvé jsem je, tuším, viděla v televizi formou večerníčkové adaptace, Karafiáta jsem poprvé četla sama někdy v první nebo druhé třídě. Nejvíc se mi na nich líbilo to, že zatímco lidé spí, oni si můžou vesele poletovat venku a mávat lucerničkami. I když to někdy nebyla žádná sranda. Co si budeme povídat, žluny jsou zákeřná stvoření.
Měla jsem ráda Berušku a Janinku a všem jsem držela palce, aby přečkali další krutou zimu. Pravda je, že mě občas trochu rozčilovaly ty jejich neustálé modlitbičky a povzdychávání typu "bůh se o hodné broučky postará", ale k téhle pohádce to prostě tak nějak patří. Co ovšem nejsem ochotná Karafiátovi odpustit, je ten drsný konec, který jsem jako malá obrečela a teď, když jsem četla nové vydání, jsem měla zase slzy na krajíčku.

Vydání v edici Omega je snad to nejhezčí vydání Broučků vůbec. A samozřejmě to dělají ty Sekorovy úžasné obrázky. I když mi ten hmyz přišel občas trochu podobný tomu z Ferdy Mravence. V knížce se střídají černobílé a barevné obrázky různé velikosti, vždycky zobrazující příběh, který se odehrává na téže stránce. Knížka v sobě kombinuje moderní vzezření a tradiční nádech - třeba v podobě neobvyklých uvozovek přímé řeči, který se čte sice o něco méně pohodlněji, ale připomíná, jak staří vlastně Broučci jsou.
broučci 2
broučci kniha
broučci detail
broučci 3
broucci
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Jana Benešová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide