Logo

Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Chlebnová Marie)

28. 11. 2017
Carodejnice_Salem_3D

Salem, čarodějnické procesy

Píše se rok 1692 a v Salemu vládne drsná zima. Dcera duchovního se zmítá v křečích a křičí. Kdo za to může? Je snad očarovaná? Přihnala se vlna udavačství a strachu. Kdo je útočník, kdo soudce a kdo poškozený? 

"Když jsem v hrůze spatřil tu postavu a v tom zděšení si s jistotou uvědomil, že tam před chvílí nebyla, nejprve jsem od ní utíkal pryč, a pak jsem běžel k ní. A můj děs největší nastal, když jsem žádnou postavu nenašel. (Charles Dickens)"
 
Čarodějnice: Salem, 1692 je pátou knihou autorky Stacy Schiff. Spisovatelka získala za svou předešlou tvorbu mnoho cen. Za román Véra získala v roce 2000 Pulitzerovu cenu, kniha Kleopatra se může pyšnit cenou PEN. Další ocenění, která stojí za zmínku, jsou například cena Gilberta Chinarda, cena Velvyslankyně nebo cena Emma. 
 
Čarodějnice: Salem, 1692 je velmi rozsáhlý historický dokument. Autorka pracovala s několika odborníky a čerpala z velkého množství literatury. Podařilo se jí tak vytvořit skvěle propracované dílo.
Publikace obsahuje dvanáct kapitol překypujících vyčerpávajícími informacemi ohledně čarodějnictví. Před samotným vyprávěním se čtenář může seznámit s postavami. Získá tím větší přehled o tom, kdo je součástí farnosti, vesnice a okolí nebo jakou má postava v příběhu roli, zda jde o obžalovaného, soudce nebo oběť.
Každá kapitola začíná citátem známých osobností. Na konci spisu čtenář nalezne kromě rejstříku rovněž důležité a hlavně velmi podrobné poznámky.

Čtenářův prožitek je umocněn díky hojné ilustraci a všeříkajícím fotografiím.
Kniha je velice kvalitně zpracovaná od obálky až po vlastní text. Tématicky potištěné předsádky jistě potěší nejednoho čtenáře.
 
Lidé v sedmnáctém století trpěli chorobnou představivostí. Zájem o duchovní a nadpřirozené věci byl na vzestupu. Není tedy divu, že mnoho lidí přisuzovalo zničení úrody, ztrátu majetku a hospodářských zvířat, náhlé onemocnění nebo dokonce smrt blízké osoby čarodějnicím. Nezáleželo na společenském postavení, pohlaví, věku (nejmladší obviněné bylo pět let, mezi nejstarší patřila jednasedmdesátiletá prababička), ani na příbuzenských vztazích. Kdokoli mohl kohokoli obvinit z čarodějnictví. Pokud se úředníkovi se soudní pravomocí zdálo obvinění věrohodné, podezřelá osoba se zatkla a čekal ji veřejný výslech.
 
1920x1080px_slide_kino_Carodejnice
Publikace čtenáři přibližuje výslechy čarodějnic, pobyt ve věznici, ale i samotné popravy. Asi nejznámější a především první odsouzenou a popravenou ženou za čarodějnictví v Salemu byla Bridget Bishopová. I ona měla na těle ďábelské znamení, které podpořilo obvinění z čarodějnictví.
Nechybí vypsaná svědectví očarovaných o utrpení při fyzických útocích neviditelnými silami. 
 
Duchovenstvo má v knize také své důležité místo a je doprovázeno ďáblem na každém kroku. Dříve se věřilo, že ďábel pokoušel ty nejvěrnější. Čím byl člověk oddanější své víře v boha, tím víc se ho snažil ďábel svést.
 
Vedle čarodějnictví se autorka zabývá životem v Salemu. Neurvalé chování obyvatelům není cizí. Sousedé na sebe donáší, vykrádají se, dokonce se někteří uchylují k sexuálnímu zneužívání nezletilých. Také nehostinné počasí, válka a indiánské nájezdy ovlivňují bytí v Massachusetts.
 
Knihu jako celek hodnotím velmi kladně. Dočetla jsem se mnoho zajímavých informací ohledně čarodějnictví. Vložené obrázky byly skvělým doplňkem ke čtenému textu. 
 
Pokud se zajímáte o čarodějnictví, sedmnácté století a chcete nahlédnout do drsné doby plné děsivých soudních sporů a nehezkých sousedských vztahů, kniha je určena právě pro vás. Provede vás státem Massachusetts a představí vám život v Salemu.
 
Autorka recenze: Marie Chlebnová
Hodnocení: 4/5
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide