Logo

Recenze Cesta kolem světa za 80 dní - Jules Verne (Lucie Čermáková)

4. 7. 2015
Cesta kolem světa za 80 dní

Běž Phileasi Foggu, běž!

Phileas Fogg je velmi přesný až puntičkářský gentleman. Každý den dělá všechno stejně. Ujde stejný počet kroků, přečte si stejný titul novin a vše má vyměřené na minutu přesně. Jednoho dne se ale vsadí se svými kolegy z Reformního klubu, že podnikne cestu kolem světa za pouhých 80 dní. A ještě ten večer tak učiní. Právě najatý sluha Passepartout je celý překvapený, ale následuje svého pána. Cestou na ně čekají mnohá nebezpečí v podobě rozbouřeného moře, nepřátelských lidí a dokonce strážníka Fixe. Dokáže se Phileas Fogg vrátit do Londýna ve stanovený čas 80-ti dnů?
 
 
 
Kniha Cesta kolem světa za 80 dní ve mně vzbudila ohromný zájem. Kdo by neměl rád stejnojmenný film s Jackiem Chanem? Byla jsem tedy velmi zvědavá, jestli mě kniha nadchne nebo zklame.
 
Už na začátku knihy mi bylo jasné, že se režiséři filmu knihou jen inspirovali. Přestala jsem tedy porovnávat film s knihou a už si jen užívala čtení. Zpočátku jsem měla trošku problémy se začíst, ale to mám pokaždé, když čtu nějakou knihu od J. Verna. Přeci jen, posledně jsem četla YA literaturu a styl psaní YA knih a Verneovek je značně rozlišný. Ale brzy mě kniha pohltila a já jsem ji jen nerada odkládala.
 
 
Cesta kolem světa za 80 dní
Příběh je psaný velmi čtivě a je plný překvapený. Nikdy jsem nevěděla, co očekávat. Zažila jsem okamžiky smíchu, absurdity, pohoršení, romantiky a nebezpečí. Která kniha Vám tohle všechno dá? Velmi jsem se těšila na každou další kapitolu, ve které se dočtu nové události. Taktéž jsem musela ocenit fantazii autora, protože čím vším dokázal provést své postavy, to se jen tak nevidí.
 
 
Phileas Fogg je velmi přesný - ve všem. Má spočítané kroky, které za celý den nachodí a všechno má do puntíčku načasované. Navíc je to chladný gentleman, se kterým jen tak něco citově nepohne. Díky tomu ale spoustu problémů dokáže vyřešit s klidnou hlavou. Jeho sluha Passepartout je povaha velmi živá, rád si povídá a směje (občas i kleje). Kvůli své povaze ale způsobí na cestách nejeden problém. Během cesty poznává povahu svého pána a cítí k němu respekt. Další postavou, která se v knize objevuje, je policejní inspektor Fix. Celou dobu se domnívá, že je Phileas Fogg hledaný zloděj, takže ho neustále pronásleduje. A poslední z hlavních postav je slečna Auda, která se k Foggovi a jeho výpravě přidává velice pozoruhodným způsobem. Slečna Auda je velmi krásná, chytrá a elegantní.
 
 
V knize najdeme nádherné ilustrace, které skvěle dokreslují děj. Pokaždé jsem měla radost, když jsem si mohla prohlédnout novou ilustraci. Za zmínku také stojí malý obrázek pod každým názvem kapitoly. Jedná se o rozpadající se most, který můžeme vidět i na přebalu knihy.
Obálka knihy je krásná, velmi se mi líbí ornamenty po bocích. Navíc je vymyšlená tak, aby ladila s dalšími knihami z edice Julesa Verna od Omegy, což je skvělé. Krásně vedle sebe v knihovničce vypadají. Velmi se mi líbí i šňůrková záložka přidělená ke knize - je to ryze praktická věc. Jen škoda, že se vždycky trošku roztřepí.
Cesta kolem světa za 80 dní
Kniha se mi velmi líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Začínám mít čím dál více ráda knihy Julesa Verna. Obdivuji jeho rozmanitou fantazii. Cestu kolem světa doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitní čtení. A pokud jde o srovnání kniha versus film, tak těžko určit vítěze. Ve filmu je úžasný Jackie Chan, ale v knize je skvělá povaha Philease Fogga a rozhodně je tu mnohem zajímavější okamžik, kdy se k cestovatelům připojí i slečna Auda. Však si knihu přečtěte a posuďte sami.
 
Hodnocení: 5/5
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
highslide