Logo

Recenze Cesta kolem světa za 80 dní - Jules Verne (Lucie Čermáková)

4. 7. 2015
Cesta kolem světa za 80 dní

Běž Phileasi Foggu, běž!

Phileas Fogg je velmi přesný až puntičkářský gentleman. Každý den dělá všechno stejně. Ujde stejný počet kroků, přečte si stejný titul novin a vše má vyměřené na minutu přesně. Jednoho dne se ale vsadí se svými kolegy z Reformního klubu, že podnikne cestu kolem světa za pouhých 80 dní. A ještě ten večer tak učiní. Právě najatý sluha Passepartout je celý překvapený, ale následuje svého pána. Cestou na ně čekají mnohá nebezpečí v podobě rozbouřeného moře, nepřátelských lidí a dokonce strážníka Fixe. Dokáže se Phileas Fogg vrátit do Londýna ve stanovený čas 80-ti dnů?
 
 
 
Kniha Cesta kolem světa za 80 dní ve mně vzbudila ohromný zájem. Kdo by neměl rád stejnojmenný film s Jackiem Chanem? Byla jsem tedy velmi zvědavá, jestli mě kniha nadchne nebo zklame.
 
Už na začátku knihy mi bylo jasné, že se režiséři filmu knihou jen inspirovali. Přestala jsem tedy porovnávat film s knihou a už si jen užívala čtení. Zpočátku jsem měla trošku problémy se začíst, ale to mám pokaždé, když čtu nějakou knihu od J. Verna. Přeci jen, posledně jsem četla YA literaturu a styl psaní YA knih a Verneovek je značně rozlišný. Ale brzy mě kniha pohltila a já jsem ji jen nerada odkládala.
 
 
Cesta kolem světa za 80 dní
Příběh je psaný velmi čtivě a je plný překvapený. Nikdy jsem nevěděla, co očekávat. Zažila jsem okamžiky smíchu, absurdity, pohoršení, romantiky a nebezpečí. Která kniha Vám tohle všechno dá? Velmi jsem se těšila na každou další kapitolu, ve které se dočtu nové události. Taktéž jsem musela ocenit fantazii autora, protože čím vším dokázal provést své postavy, to se jen tak nevidí.
 
 
Phileas Fogg je velmi přesný - ve všem. Má spočítané kroky, které za celý den nachodí a všechno má do puntíčku načasované. Navíc je to chladný gentleman, se kterým jen tak něco citově nepohne. Díky tomu ale spoustu problémů dokáže vyřešit s klidnou hlavou. Jeho sluha Passepartout je povaha velmi živá, rád si povídá a směje (občas i kleje). Kvůli své povaze ale způsobí na cestách nejeden problém. Během cesty poznává povahu svého pána a cítí k němu respekt. Další postavou, která se v knize objevuje, je policejní inspektor Fix. Celou dobu se domnívá, že je Phileas Fogg hledaný zloděj, takže ho neustále pronásleduje. A poslední z hlavních postav je slečna Auda, která se k Foggovi a jeho výpravě přidává velice pozoruhodným způsobem. Slečna Auda je velmi krásná, chytrá a elegantní.
 
 
V knize najdeme nádherné ilustrace, které skvěle dokreslují děj. Pokaždé jsem měla radost, když jsem si mohla prohlédnout novou ilustraci. Za zmínku také stojí malý obrázek pod každým názvem kapitoly. Jedná se o rozpadající se most, který můžeme vidět i na přebalu knihy.
Obálka knihy je krásná, velmi se mi líbí ornamenty po bocích. Navíc je vymyšlená tak, aby ladila s dalšími knihami z edice Julesa Verna od Omegy, což je skvělé. Krásně vedle sebe v knihovničce vypadají. Velmi se mi líbí i šňůrková záložka přidělená ke knize - je to ryze praktická věc. Jen škoda, že se vždycky trošku roztřepí.
Cesta kolem světa za 80 dní
Kniha se mi velmi líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Začínám mít čím dál více ráda knihy Julesa Verna. Obdivuji jeho rozmanitou fantazii. Cestu kolem světa doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitní čtení. A pokud jde o srovnání kniha versus film, tak těžko určit vítěze. Ve filmu je úžasný Jackie Chan, ale v knize je skvělá povaha Philease Fogga a rozhodně je tu mnohem zajímavější okamžik, kdy se k cestovatelům připojí i slečna Auda. Však si knihu přečtěte a posuďte sami.
 
Hodnocení: 5/5
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
15. 5. 2017
Dcera čarodějnice je historický román, který nám bude vyprávět čtyři příběhy z různých časových linií. Tyto příběhy jsou pojmenovány podle 'čarodějnických' svátků...
highslide