Logo

Recenze Charles Dickens - David Copperfield(Petr Čapek)

16. 11. 2013
tip-1
Román, při jehož psaní se Charles Dickens inspiroval svým vlastním životem(jeho rodiče se ocitli ve vězení pro dlužníky a Dickens si musel jako malý chlapec vydělávat na živobytí), ukazuje životní pouť sirotka Davida Copperfielda. Během svého života potkává lidi bezohledné a kruté, jako je například jeho nevlastní otec, nebo ředitel sirotčince, kam je umístěn právě po roztržce s otcem. Potkává ale i dobrosrdečné lidi a i v nevlídném sirotčinci si najde přátele. Po neradostném dětství a nelehkém dospívání nakonec David nalezne štěstí .
V době, kdy neustále vycházejí nové a nové knihy, se postupně na klasiku zapomíná a největší díla literatury se stávají pouze nutným zlem v podobě povinné četby. O to příjemnější je, když se některé nakladatelství začne klasickým dílům věnovat a snaží se je přiblížit i dnešním mladým čtenářům. Díky nakladatelství Omega ze máme další dílo, které by rozhodně nemělo zůstat zapomenuto.
david-copperfield
Příběh Davida Copperfielda je jistou paralelou s Dickensovým životem. Kdy sám pochází z nuzných poměrů a je již od útlého věku nucen si vydělávat na živobytí. Životní pouť sirotka Davida je plná emocí a ukazuje jací lidé opravdu jsou krutí a bezohlední. Naštěstí ovšem existují výjimky a tak se David po neradostném dětství přeci jen dočká trochu toho štěstí.
 
dickens
V mnoha ohledech nalezneme právě v tomto příběhu převyprávěn Dickensův životopis bez příkras. Příběh popisuje, jak je život je mnohdy nespravedlivý. Kniha u čtenáře vyvolává velké emoce, mnohdy se přistihnete při obavách, vzteku, ale i nevěřícnosti nad tím, jací někteří lidé dokáží být.
Zajímavé je rozložení jednotlivých postav a jejich vývoj. Například postava Wilkinse Micawbera je inspirována jeho vlastním otcem. I díky inspiraci svým životem, který vždy nebyl úplně radostný, dostávají Dickensovy knihy neopakovatelnou atmosféru, které může dosáhnout pouze někdo, kdo si na vlastní kůži prošel podobným osudem.
Kniha, která dokáže pohnout srdcem každého čtenáře, by neměla chybět v žádné knihovničce. Protože právě Davidův osud ukazuje jací lidé opravdu jsou a na to by neměl zapomenout nikdo z nás.
Charles Dcikens
Charles Dickens  - Anglický realistický spisovatel, publicista a novinář Charles Dickens se narodil roku 1812. Je nejvýznamnějším a nejpopulárnějším představitelem viktoriánského románu. Z nuzných poměrů se vypracoval na opravdovou hvězdu literárního nebe a to jen svou houževnatostí a vytrvalostí.
Svou literární dráhu zahájil drobnými časopiseckými črty a povídkami pod pseudonymem Boz, v nichž zachycoval londýnské prostředí a postavy i z nižších společenských vrstev. Kritiku veřejných institucí a sociálních poměrů zmírňoval láskyplným humorem. Měl sklon k senzačním a kriminálním motivům. Byl mistrem dějových zápletek, výstižných osobních charakteristik a usiloval i o citovou působivost.
Roku 1837 začal vycházet román Oliver Twist, jehož námětem je autorovo celoživotní téma – tragický osud chudých dětí. Tento román se vyznačuje kritickým pohledem na soudobé instituce a silným sociálním cítěním.
Charles Dickens zemřel v létě roku 1870 u Chathamu na mozkovou mrtvici, jako mimořádná a ctěná osobnost. Po jednomyslném přání národa byl slavně pochován ve Westminsterském chrámu.
David Copperfield
Hodnocení: 80 %
Autorem recenze je Petr Čapek, blog autora  zde
Knihu si můžete koupit v eshopu  Knihy Dobrovský .
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide