Logo

Recenze Charles Dickens - Oliver Twist(Věra Škodová)

24. 1. 2014
olivertwist1

První dojmy z obálky:

Nevím sice, co má nakladatelství Omega za grafika, v každém případě obálky tohoto stylu by mohla tvořit i jiná nakladatelství. Obálka je zkrátka základ na který by se nemělo zapomínat. Právě podle ní se my čtenáři rozhodujeme, zda dáme příběhu šanci

Hodnocení obálky: 10/10

Na Olivera Twista jsem poprvé natrefila ve filmu Rebelové. Byla to scéna, kdy jsou studenti u maturity a zpívá se o tom, že kvůli Oliveru Twistovi nezbyl čas na učení. Konec konců myslím, že podobně to dopadne i se mnou, až se budu učit na maturitu. V každém případě, tenkrát jsem knize nevěnovala nejmenší pozornost. Ale znáte to. Rebelové se pouštějí na každá škole minimálně jednou za rok, nepočítaje obyčejné televizní vysílání. A tak když jsem onu píseň slyšela asi po milionté, nalistovala jsem si Google a vyhledala si, co to je vlastně zač. Jaké to překvapení… Povinná četba! Tak to ani náhodou. Ale červíček hlodal dál, až jsem nakonec zvažovala, že si knihu vezmu alespoň na recenzi. Zvědavost zvítězila nad obavami a Oliver Twist mi už ležel na stole. A co se konalo dál? Četlo se.

Přiznávám bez mučení, Oliver Twist se četl hrozně pomalu. Mám pocit, že jsem ho četla alespoň měsíc, než jsem ho přelouskala. Občas jsem měla chuť knihu prostě zaklapnout a už dál nečíst, ale snad každý knihomol ví, jak moc těžké je přestat v započaté četbě, ať je sebevíc pomalá či zdrcující.

Ve výsledku jsem ráda, že jsem knihu dočetla do konce. Protože i přesto, že byl Twist neskonale dlouhý, nedalo se mu upřít, že měl skvělou dějovou linku. A ta se mnohdy cení víc než cokoliv jiného. Vím, že někdo psal, že jsou Dickensovy knihy „na jedno brdo“ a že i při první knize je to hrozné klišé. Ale víte co? Mně se to líbilo. Příběh byl smutný a ano, možná měl nereálný šťastný konec, ale celé dílo na mě opravdu zapůsobilo.

Co jsem ocenila asi nejvíc, byla popisovaná atmosféra Londýna, kdy spodina často musela dělat věci, které jí šly proti srsti. V tomto ohledu mě Dickens přesvědčil o jeho skvělém stylu psaní, a i když někteří tvrdí, že Oliver Twist není zrovna jeho nejlepší vizitkou, já myslím, že bych si někdy časem ráda přečetla některé jeho další knihy.

olivertwist3

Abych ale nepřechválila… Jak jsem již psala, příběh se četl hrozně, hrozně, hrozně pomalu. Mohly za to především popisné pasáže, které mi šly vyloženě proti srsti a občas donutily i přestat číst. Samozřejmě akce vedla k reakci a než jsem se zase dala do čtení, uběhlo už několik dní. Pokud tedy popisy nemáte zrovna moc ve velké oblibě, raději se ke knize nepřibližujte. Byli byste možná zklamaní.

Samotný Oliver mi přirostl k srdci, takže jsem byla víc než spokojená, když se dočkal svého šťastného konce. Protože jestli si ho tu někdo zaslouží, pak je to on. Být sirotkem je strašné už samo o sobě, a když k tomu připočteme bídu a hlad, myslím, že je vám plně jasné, jak katastrofální kombinace z toho vzejde.

Knihu bych doporučila těm, co mají rádi příběh s dobrou zápletkou a nebojí se popisových částí. Věkem bych Olivera Twista nijak neomezila – přečíst si ho může vesměs každý. Sedm hvězdiček dávám kvůli nechuti ke čtení, všechno ostatní bylo na jedničku. Osobně doufám, že se k dalším dílům autora někdy dostanu.

oliver_twist_3D
Hodnocení: 7/10
Autorem recenze je Věra Škodová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
highslide