Logo

Recenze Charlotte Bronte - Jana Eyrová(Petra Kolářová)

6. 1. 2014
jana_eyrova_3D
Román Jane Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se zde zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Román poprvé vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací. 
jane_eyre
Jana Eyrová byla první "klasická" kniha, která se mi dostala do rukou. Už to bude pěkných pár let. Pamatuji si to jako včera - nudné odpoledne na prázdninách u dědy, našla jsem velkou hromadu knih, samé romány z časopisů a podobně, a mezi nimi byla stará kniha s krásnou obálkou. A tak jsem ji přečetla. Od té doby jsem příběh Jany četla několikrát. Stalo se to takovou mou stálicí. Jak mě mrzelo že mezi maturitní četbou žádný román od žádné Brontëové není, nemusím vůbec zmiňovat.

Ale zpět. Nádherná obálka od Omegy mě hned upoutala. Začínám si říkat, že obnovím svou knihovnu. Místo starších antikvariátových tyhle krásné nové.

Příběh Jany Eyrové je přesně ta anglická klasika. Chudá dívka, která nemá nic ani nikoho prochází spoustou těžkých věcí. A vše přijímá s naprostým klidem, protože je to její osud. Poté nalezne práci. Obvykle jako vychovatelka, učitelka, pomocnice. A v té chvíli nalezne svou spřízněnou duši. Její spřízněná duše je ovšem zadaná, bohatá a absolutně mimo její ligu. Proto si vše nechává pro sebe a tiše trpí samotou. A konec bývá napůl smutný a napůl šťastný. Tento prototyp najdeme u většiny knih právě sester Brontëových. O to větší je to kouzlo, které vás při čtení chytí a nepustí. 

Přeskočíme Janino dětství. Ve svých osmnácti letech se dostala do rodiny Rochesterů a ujala se výchovy malé Adélky. Přirozeně se zamiluje do pana Rochestera. A kupodivu jsou její city opětovány. Chystá se svatba, vše vypadá růžově, ale odhalí se strašlivé tajemství o jeho šílené, nicméně stále žijící, ženě. Jana utíká. Trpí. Nalézá rodinu. Nemůže zapomenout. Vrací se. 

Nechci vám zbytečně vyzrazovat děj, kdo tuto knihu ještě nečetl, měl by to napravit. Osobně to považuji za svou úplně nejoblíbenější knihu (a to je co říct!). Nikdy mě neomrzí. Myslím, že chytí za srdce úplně všechny. 

Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Petra Kolářová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
highslide