Logo

Recenze Charlotte Bronte - Jana Eyrová(Petra Kolářová)

6. 1. 2014
jana_eyrova_3D
Román Jane Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se zde zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Román poprvé vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací. 
jane_eyre
Jana Eyrová byla první "klasická" kniha, která se mi dostala do rukou. Už to bude pěkných pár let. Pamatuji si to jako včera - nudné odpoledne na prázdninách u dědy, našla jsem velkou hromadu knih, samé romány z časopisů a podobně, a mezi nimi byla stará kniha s krásnou obálkou. A tak jsem ji přečetla. Od té doby jsem příběh Jany četla několikrát. Stalo se to takovou mou stálicí. Jak mě mrzelo že mezi maturitní četbou žádný román od žádné Brontëové není, nemusím vůbec zmiňovat.

Ale zpět. Nádherná obálka od Omegy mě hned upoutala. Začínám si říkat, že obnovím svou knihovnu. Místo starších antikvariátových tyhle krásné nové.

Příběh Jany Eyrové je přesně ta anglická klasika. Chudá dívka, která nemá nic ani nikoho prochází spoustou těžkých věcí. A vše přijímá s naprostým klidem, protože je to její osud. Poté nalezne práci. Obvykle jako vychovatelka, učitelka, pomocnice. A v té chvíli nalezne svou spřízněnou duši. Její spřízněná duše je ovšem zadaná, bohatá a absolutně mimo její ligu. Proto si vše nechává pro sebe a tiše trpí samotou. A konec bývá napůl smutný a napůl šťastný. Tento prototyp najdeme u většiny knih právě sester Brontëových. O to větší je to kouzlo, které vás při čtení chytí a nepustí. 

Přeskočíme Janino dětství. Ve svých osmnácti letech se dostala do rodiny Rochesterů a ujala se výchovy malé Adélky. Přirozeně se zamiluje do pana Rochestera. A kupodivu jsou její city opětovány. Chystá se svatba, vše vypadá růžově, ale odhalí se strašlivé tajemství o jeho šílené, nicméně stále žijící, ženě. Jana utíká. Trpí. Nalézá rodinu. Nemůže zapomenout. Vrací se. 

Nechci vám zbytečně vyzrazovat děj, kdo tuto knihu ještě nečetl, měl by to napravit. Osobně to považuji za svou úplně nejoblíbenější knihu (a to je co říct!). Nikdy mě neomrzí. Myslím, že chytí za srdce úplně všechny. 

Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Petra Kolářová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Blackout
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Blackout
15. 6. 2017
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Pomněnčino dítě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Pomněnčino dítě
7. 6. 2017
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska...
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
2. 6. 2017
Detoxikační dieta využívá i sílu čisté vody, která je ještě účinnější v kombinaci s bylinkami a rostlinami jako jsou máta, heřmánek, meduňka, rozmarýn.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Hlídači
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Hlídači
2. 6. 2017
V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
1. 6. 2017
Silný a čtivý debut nadané autorky se sklony k lyrismu.Pozor na to, co se skrývá pod povrchem.“
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
highslide