Logo

Recenze Charlotte Bronte - Jana Eyrová(Petra Kolářová)

6. 1. 2014
jana_eyrova_3D
Román Jane Eyrová, který patří ke klasickým dílům anglické literatury, je do značné míry autobiografický. Objevují se zde zkušenosti autorky z neveselého dětství i popis postavení ženy v tehdejší Anglii. Román poprvé vyšel v roce 1847, Charlotte Brontëová ho vydala pod pseudonymem, aby se vyhnula předsudkům, které v té době ženské autorky vyvolávaly. Román se dočkal okamžitého úspěchu a později i mnoha divadelních, filmových a televizních adaptací. 
jane_eyre
Jana Eyrová byla první "klasická" kniha, která se mi dostala do rukou. Už to bude pěkných pár let. Pamatuji si to jako včera - nudné odpoledne na prázdninách u dědy, našla jsem velkou hromadu knih, samé romány z časopisů a podobně, a mezi nimi byla stará kniha s krásnou obálkou. A tak jsem ji přečetla. Od té doby jsem příběh Jany četla několikrát. Stalo se to takovou mou stálicí. Jak mě mrzelo že mezi maturitní četbou žádný román od žádné Brontëové není, nemusím vůbec zmiňovat.

Ale zpět. Nádherná obálka od Omegy mě hned upoutala. Začínám si říkat, že obnovím svou knihovnu. Místo starších antikvariátových tyhle krásné nové.

Příběh Jany Eyrové je přesně ta anglická klasika. Chudá dívka, která nemá nic ani nikoho prochází spoustou těžkých věcí. A vše přijímá s naprostým klidem, protože je to její osud. Poté nalezne práci. Obvykle jako vychovatelka, učitelka, pomocnice. A v té chvíli nalezne svou spřízněnou duši. Její spřízněná duše je ovšem zadaná, bohatá a absolutně mimo její ligu. Proto si vše nechává pro sebe a tiše trpí samotou. A konec bývá napůl smutný a napůl šťastný. Tento prototyp najdeme u většiny knih právě sester Brontëových. O to větší je to kouzlo, které vás při čtení chytí a nepustí. 

Přeskočíme Janino dětství. Ve svých osmnácti letech se dostala do rodiny Rochesterů a ujala se výchovy malé Adélky. Přirozeně se zamiluje do pana Rochestera. A kupodivu jsou její city opětovány. Chystá se svatba, vše vypadá růžově, ale odhalí se strašlivé tajemství o jeho šílené, nicméně stále žijící, ženě. Jana utíká. Trpí. Nalézá rodinu. Nemůže zapomenout. Vrací se. 

Nechci vám zbytečně vyzrazovat děj, kdo tuto knihu ještě nečetl, měl by to napravit. Osobně to považuji za svou úplně nejoblíbenější knihu (a to je co říct!). Nikdy mě neomrzí. Myslím, že chytí za srdce úplně všechny. 

Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Petra Kolářová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide