Logo

Recenze Charlotte Bronte - Jana Eyrová( Ells)

8. 12. 2013
jana_eyrova_3D
Román vypráví příběh osiřelé Jany, která po neradostném dětství u krutých příbuzných a pobytu v sirotčinci touží najít své štěstí. Nastoupí jako vychovatelka v domě bohatého pana Rochestera, do kterého se zamiluje a její city jsou opětovány. Zdá se, že jejich štěstí nestojí nic v cestě, avšak ukáže se, že Janin vyvolený má svá temná tajemství. Toto klasické dílo anglické literatury se dočkalo několik desítek filmových zpracování, naposledy v roce 2011 v režii Cary Fukunagy s Miou Wasikowskou a Michaelem Fassbenderem v hlavních rolích.
 

První dojmy z obálky:

Jednoduchá a přesto nádherná. A v reálu vypadá ještě lépe. Nemám slov.

charlotte-bronte

O autorce:

Charlotte Brontëová je nejstarší ze třech slavných sester – spisovatelek Brontëových. Nejprve se začala věnovat básním a se svým bratrem Branwellem psala povídky. Po ukončení studia se živila jako učitelka a guvernantka. Stejně jako její sestra nejprve psala pod mužským pseudonymem. Její první díla kritika označila jako brakové. Charlotte se přesto literární tvorbě dále věnovala a to i po smrti svých sester a bratra, kteří zemřeli na tuberkolózu.

Díky románu Jana Eyrová sklidila veliký úspěch, navštívila Londýn a začala se pohybovat ve vznešenějším prostředí. Spřátelila se W.M.Thackerayem nebo Elizabeth Gaskell.

V červnu r. 1854 se provdala, o rok později však umírá na tuberkolózu. Zanechává po sobě 4 úžasná díla, kromě nejznámnější a nejpopulárnější Jany Eyrové, které se dostalo již mnoha filmových zpracování se jedná také o romány Villette, Shirley a Profesor. Díla Charlotte Brontëové se počítají ke klasickým dílům anglické literatury.

jane_eyre_by_pifalo-d46b37l

Recenze:

O Janě Eyrové jsem slyšela už dřív. Mám pocit, že nejprve v podobě chystaného filmu, který se měl být do kin uveden v roce 2011. Zaznamenala jsem ho sama, ale nijak jsem se o příběh a vlastně ani o knihu nezajímala. Pak na něj upozornili rodiče, když se bavili o „té nové adaptaci Jany Eyrové“ s tím, že je to hrozný příběh – neberte to nijak zle, ale smutné příběhy u nás nijak v oblibě nejsou. Ve mně to ale naopak začalo hlodat, konec konců i ten nejsmutnější příběh je něčím zajímavý, ne? A tak jsem si řekla, že někdy v budoucnu dám Janě Eyrové určitě šanci. Než na čtení opravdu došlo, poměrně dlouho jsem četla zbloudilé recenze, co mi přišly pod ruku. Mohly za to mé obavy ze špatného konce (které byly jen tak mimochodem zcela neopodstatněné, protože konec byl šťastný), jež se rozplynuly v okamžiku, kdy jsem si uvědomila, že už jsem několik smutných knih četla a přežila jsem to – nehledě na to, že se mi právě tyto příběhy vryly do paměti. I Jana Eyrová ve mně zanechala stopu. Vlastně by mě překvapilo, kdyby v některém čtenáři stopu nezanechala. Ale to už je věc názoru.

Jana Eyrová byla za poslední dobu tou nejlepší knihou, co jsem přečetla. I když ne, to by bylo příliš slabé označení… Je jednou z nejlepších knih jaké jsem KDY četla. Upřímně doufám, že až budu v budoucnu číst další klasiku (povinnou četbu), budu na ni později vzpomínat právě tak jako na Janu.

jane_eyre_by_anastina91-d6h8aoz

Charlotte Brontë psala nanejvýš zajímavým stylem – celou dobu mi připadalo jako by seděla někde u krbu a vyprávěla svůj vlastní životní příběh (což s ohledem na život Charlotte Brontë není až taková lež). Díky tomu se mi text četl poměrně rychle – jen občas jsem musela zpomalit, abych dokázala všechno strávit. Aby také ne, když se na mě valil příběh gigantických rozměrů.

Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem jen čekala, kdy otevřu dveře a ocitnu se někde v devatenáctém století vedle drobné Jany, která zažívá osudové okamžiky svého života. Autorka příběh vykreslila opravdu dobře. A to především kvůli již zmiňovaným smutným pasážím, které mi nejednou způsobily drobné slzy.

Hlavní myšlenkou knihy je lidská rovnost, zejména tedy žen a mužů. Myslím, že snad všichni víme, jak to v tehdejší době chodilo – muži byli nadřazení, ženy musely poslouchat. Ovšem těch problémů bylo o mnoho víc. Bída a chudoba. Na dno mohl padnout vesměs každý, kdo neměl peníze nemluvě o tom, že lidé, kteří se na už dně narodili, se nad vodu často nevynořili.

jane_eyre_

Co bych měla zmínit snad jako poslední věc, je edice ve které jsem knihu četla. Vím, že se budu opakovat, ale stejně jako mnou nedávno čtený Dorian Gray, byla Jana Eyrová výborně zpracována. Tím myslím od obálky, přes vzhled stránek až po pravopis. Některá nakladatelství by se měla co učit.

Shrnutí: Kniha se mi četla skvěle, měla hlubší myšlenku, která mi ještě velmi dlouho nedá spát, a kterou si ještě nějakou tu dobu ponesu v sobě. Kdybych mohla, dám knize hvězdiček alespoň dvacet, ale jelikož tuto možnost má stupnice nenabízí, budu se muset spokojit s pouhým maximem. Pokud si tedy chcete přečíst nějakou tu klasiku, sáhněte po Janě Eyrové. Nezklame vás.

jana_eyrova_3D
Hodnocení: 10/10
Autorem recenze je Ells, blog autorky najdete zde .
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Denisa Mišinová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Denisa Mišinová)
1. 12. 2017
Městečko West Hall v americkém Vermontu je opředené legendami. Za podivných okolností se zde ztrácí lidé a obyvatele postihují nejrůznější tragédie.
highslide