Logo

Recenze Chudák Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

29. 4. 2015
chudak_manolito_3D

CHUDÁK MANOLITO

Původní název: Pobre Manolito

První vydání originálu: 1995, v ČR 2015

Manolito je zpátky! V druhém dílu encyklopedie o Manolitově životě, tak knihy o svém bytí rád nazývá, naleznete další skvělé historky a zážitky z jeho života a zaručeně se u nich pobavíte. 

Hned na začátku knížky je krátká předmluva, která čtenáře navnadí na všechny epizody. Asi desetiletý Manolito zde nezapírá svůj svébytný projev a slibuje, jak skvělé jeho vyprávění bude. A ono opravdu je. Většina příběhů je propojena skrze křivdu, které se Manolitovi dostává. Ač spoustu věcí a nápadů myslí opravdu upřímně a čestně, kolikrát se snaha a dobrý úmysl obrátí proti němu. Jako třeba když chtěl rodičům ušetřit peníze. Nebo když pomohl spolužákovi. Manolito si však z křivd nic nedělá, sebevědomí má na rozdávání a hlavní je, že s ním drží dědeček Nicolás

V pokračování úspěšného Manolita Brejlouna kromě chlapce s brýlemi nesmí samozřejmě chybět ani jeho kamarád Ušatec a třídní frajírek Džihád. S Manolitovým bratříčkem Blbečkem začíná být větší legrace, protože povyrostl, začíná žvanit a otravný, alespoň z Manolitova pohledu, je snad ještě víc.

Kniha je rozdělena do kapitol a v každé jednotlivé části se dočtete o nějaké příhodě. Každé vypravování má spád a napětí a je plné neotřelých situací. Manolito, jako snad každé dítě, chce sdělit co nejvíce informací najednou, a tak se často od jedné historky dostane k jiné. Nutno podotknout že v prvním díle se tato tendence objevovala více, v pokračování se Manolito více drží tématu. 

Vypravování je podáno hovorově až nespisovně, to ale odpovídá dětskému vyjadřování, a tak kniha nabývá na autenticitě. Manolito se také často obrací ke čtenáři a oslovuje ho, takže se cítíte více upoutáni. Manolitovo vyjadřování odpovídá dětskému uvažování jeho věku, a tak se v knize nabízí spousta vtipných vysvětlení, která jen dodávání už jinak zábavným příhodám jiskru.

Kniha je opět doplněna krásnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga, jehož kresby se použily i pro knižní obálku.

Knihu bych doporučila jak dětem, tak dospělým. Dětské čtenáře pobaví příhody jejich vrstevníka a dospělí se zasmějí i nad svérázným vyjadřováním tohoto neobyčejného chlapce z Madridu.

4/5

Autorkou recenze je : Jitka Burdová

 

Elvira Lindo (1962)

Elvira Lindo je španělská novinářka a spisovatelka. V Madridu studovala žurnalistiku. Pracovala v televizi a rozhlasu, věnovala se také herectví. Nyní žije v New Yorku, píše pro španělské noviny El País a přispívá do dalších různých magazínů a novin.

Je známá hlavně díky knihám pro děti (série knih o Manolitovi a o Olivii), ale napsala také pět románů pro dospělé. Za svá díla získala již několik ocenění, například v roce 1998 Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (cena za literaturu pro děti a mládež). 

copyright Gloria Rodríguez
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide