Logo

Recenze Chudák Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

29. 4. 2015
chudak_manolito_3D

CHUDÁK MANOLITO

Původní název: Pobre Manolito

První vydání originálu: 1995, v ČR 2015

Manolito je zpátky! V druhém dílu encyklopedie o Manolitově životě, tak knihy o svém bytí rád nazývá, naleznete další skvělé historky a zážitky z jeho života a zaručeně se u nich pobavíte. 

Hned na začátku knížky je krátká předmluva, která čtenáře navnadí na všechny epizody. Asi desetiletý Manolito zde nezapírá svůj svébytný projev a slibuje, jak skvělé jeho vyprávění bude. A ono opravdu je. Většina příběhů je propojena skrze křivdu, které se Manolitovi dostává. Ač spoustu věcí a nápadů myslí opravdu upřímně a čestně, kolikrát se snaha a dobrý úmysl obrátí proti němu. Jako třeba když chtěl rodičům ušetřit peníze. Nebo když pomohl spolužákovi. Manolito si však z křivd nic nedělá, sebevědomí má na rozdávání a hlavní je, že s ním drží dědeček Nicolás

V pokračování úspěšného Manolita Brejlouna kromě chlapce s brýlemi nesmí samozřejmě chybět ani jeho kamarád Ušatec a třídní frajírek Džihád. S Manolitovým bratříčkem Blbečkem začíná být větší legrace, protože povyrostl, začíná žvanit a otravný, alespoň z Manolitova pohledu, je snad ještě víc.

Kniha je rozdělena do kapitol a v každé jednotlivé části se dočtete o nějaké příhodě. Každé vypravování má spád a napětí a je plné neotřelých situací. Manolito, jako snad každé dítě, chce sdělit co nejvíce informací najednou, a tak se často od jedné historky dostane k jiné. Nutno podotknout že v prvním díle se tato tendence objevovala více, v pokračování se Manolito více drží tématu. 

Vypravování je podáno hovorově až nespisovně, to ale odpovídá dětskému vyjadřování, a tak kniha nabývá na autenticitě. Manolito se také často obrací ke čtenáři a oslovuje ho, takže se cítíte více upoutáni. Manolitovo vyjadřování odpovídá dětskému uvažování jeho věku, a tak se v knize nabízí spousta vtipných vysvětlení, která jen dodávání už jinak zábavným příhodám jiskru.

Kniha je opět doplněna krásnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga, jehož kresby se použily i pro knižní obálku.

Knihu bych doporučila jak dětem, tak dospělým. Dětské čtenáře pobaví příhody jejich vrstevníka a dospělí se zasmějí i nad svérázným vyjadřováním tohoto neobyčejného chlapce z Madridu.

4/5

Autorkou recenze je : Jitka Burdová

 

Elvira Lindo (1962)

Elvira Lindo je španělská novinářka a spisovatelka. V Madridu studovala žurnalistiku. Pracovala v televizi a rozhlasu, věnovala se také herectví. Nyní žije v New Yorku, píše pro španělské noviny El País a přispívá do dalších různých magazínů a novin.

Je známá hlavně díky knihám pro děti (série knih o Manolitovi a o Olivii), ale napsala také pět románů pro dospělé. Za svá díla získala již několik ocenění, například v roce 1998 Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (cena za literaturu pro děti a mládež). 

copyright Gloria Rodríguez
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
21. 8. 2017
Kniha Běh Života - Lid versus O. J. Simpson nás velmi podrobně seznamuje s průběhem procesu a vyšetřování slavného sportovce. O. J. Simpson byl obviněn z vraždy své bývalé ženy Nicol a jejího přítele Ronalda Goldmana.
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
20. 8. 2017
Já jsem knize věnovala jedno odpoledne, protože jsem ji nedokázala odložit. Pořád mě příběh napínal a já jsem si myslela, jak to 'asi' dopadne.
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
19. 8. 2017
O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány.
Ediční plán 2017
Ediční plán 2017
19. 8. 2017
Nový ediční plán nakladatelství Omega na připravované tituly.
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
19. 8. 2017
Náš hlavní detektiv Lord John, jak už to tak bývá, bude vyšetřovat vraždu. Samozřejmě, kdyby se do toho nepřipletl ještě tisíc dalších věcí, nebylo by to ani zdaleka tak k popukání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
17. 8. 2017
Terry Brooks je rozený vypravěč.Umí stvořit bohaté eposy naplněné tajemstvím,magií a nezapomenutelnými postavami.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
17. 8. 2017
Příběh ostrý jako břitva, s rychlým tempem a s báječně komplexními postavami. Žádná jiná kniha od Dívky ve vlaku mě tak neuchvátila.
highslide