Logo

Recenze Chudák Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

29. 4. 2015
chudak_manolito_3D

CHUDÁK MANOLITO

Původní název: Pobre Manolito

První vydání originálu: 1995, v ČR 2015

Manolito je zpátky! V druhém dílu encyklopedie o Manolitově životě, tak knihy o svém bytí rád nazývá, naleznete další skvělé historky a zážitky z jeho života a zaručeně se u nich pobavíte. 

Hned na začátku knížky je krátká předmluva, která čtenáře navnadí na všechny epizody. Asi desetiletý Manolito zde nezapírá svůj svébytný projev a slibuje, jak skvělé jeho vyprávění bude. A ono opravdu je. Většina příběhů je propojena skrze křivdu, které se Manolitovi dostává. Ač spoustu věcí a nápadů myslí opravdu upřímně a čestně, kolikrát se snaha a dobrý úmysl obrátí proti němu. Jako třeba když chtěl rodičům ušetřit peníze. Nebo když pomohl spolužákovi. Manolito si však z křivd nic nedělá, sebevědomí má na rozdávání a hlavní je, že s ním drží dědeček Nicolás

V pokračování úspěšného Manolita Brejlouna kromě chlapce s brýlemi nesmí samozřejmě chybět ani jeho kamarád Ušatec a třídní frajírek Džihád. S Manolitovým bratříčkem Blbečkem začíná být větší legrace, protože povyrostl, začíná žvanit a otravný, alespoň z Manolitova pohledu, je snad ještě víc.

Kniha je rozdělena do kapitol a v každé jednotlivé části se dočtete o nějaké příhodě. Každé vypravování má spád a napětí a je plné neotřelých situací. Manolito, jako snad každé dítě, chce sdělit co nejvíce informací najednou, a tak se často od jedné historky dostane k jiné. Nutno podotknout že v prvním díle se tato tendence objevovala více, v pokračování se Manolito více drží tématu. 

Vypravování je podáno hovorově až nespisovně, to ale odpovídá dětskému vyjadřování, a tak kniha nabývá na autenticitě. Manolito se také často obrací ke čtenáři a oslovuje ho, takže se cítíte více upoutáni. Manolitovo vyjadřování odpovídá dětskému uvažování jeho věku, a tak se v knize nabízí spousta vtipných vysvětlení, která jen dodávání už jinak zábavným příhodám jiskru.

Kniha je opět doplněna krásnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga, jehož kresby se použily i pro knižní obálku.

Knihu bych doporučila jak dětem, tak dospělým. Dětské čtenáře pobaví příhody jejich vrstevníka a dospělí se zasmějí i nad svérázným vyjadřováním tohoto neobyčejného chlapce z Madridu.

4/5

Autorkou recenze je : Jitka Burdová

 

Elvira Lindo (1962)

Elvira Lindo je španělská novinářka a spisovatelka. V Madridu studovala žurnalistiku. Pracovala v televizi a rozhlasu, věnovala se také herectví. Nyní žije v New Yorku, píše pro španělské noviny El País a přispívá do dalších různých magazínů a novin.

Je známá hlavně díky knihám pro děti (série knih o Manolitovi a o Olivii), ale napsala také pět románů pro dospělé. Za svá díla získala již několik ocenění, například v roce 1998 Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (cena za literaturu pro děti a mládež). 

copyright Gloria Rodríguez
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
highslide