Logo

Recenze Chudák Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

29. 4. 2015
chudak_manolito_3D

CHUDÁK MANOLITO

Původní název: Pobre Manolito

První vydání originálu: 1995, v ČR 2015

Manolito je zpátky! V druhém dílu encyklopedie o Manolitově životě, tak knihy o svém bytí rád nazývá, naleznete další skvělé historky a zážitky z jeho života a zaručeně se u nich pobavíte. 

Hned na začátku knížky je krátká předmluva, která čtenáře navnadí na všechny epizody. Asi desetiletý Manolito zde nezapírá svůj svébytný projev a slibuje, jak skvělé jeho vyprávění bude. A ono opravdu je. Většina příběhů je propojena skrze křivdu, které se Manolitovi dostává. Ač spoustu věcí a nápadů myslí opravdu upřímně a čestně, kolikrát se snaha a dobrý úmysl obrátí proti němu. Jako třeba když chtěl rodičům ušetřit peníze. Nebo když pomohl spolužákovi. Manolito si však z křivd nic nedělá, sebevědomí má na rozdávání a hlavní je, že s ním drží dědeček Nicolás

V pokračování úspěšného Manolita Brejlouna kromě chlapce s brýlemi nesmí samozřejmě chybět ani jeho kamarád Ušatec a třídní frajírek Džihád. S Manolitovým bratříčkem Blbečkem začíná být větší legrace, protože povyrostl, začíná žvanit a otravný, alespoň z Manolitova pohledu, je snad ještě víc.

Kniha je rozdělena do kapitol a v každé jednotlivé části se dočtete o nějaké příhodě. Každé vypravování má spád a napětí a je plné neotřelých situací. Manolito, jako snad každé dítě, chce sdělit co nejvíce informací najednou, a tak se často od jedné historky dostane k jiné. Nutno podotknout že v prvním díle se tato tendence objevovala více, v pokračování se Manolito více drží tématu. 

Vypravování je podáno hovorově až nespisovně, to ale odpovídá dětskému vyjadřování, a tak kniha nabývá na autenticitě. Manolito se také často obrací ke čtenáři a oslovuje ho, takže se cítíte více upoutáni. Manolitovo vyjadřování odpovídá dětskému uvažování jeho věku, a tak se v knize nabízí spousta vtipných vysvětlení, která jen dodávání už jinak zábavným příhodám jiskru.

Kniha je opět doplněna krásnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga, jehož kresby se použily i pro knižní obálku.

Knihu bych doporučila jak dětem, tak dospělým. Dětské čtenáře pobaví příhody jejich vrstevníka a dospělí se zasmějí i nad svérázným vyjadřováním tohoto neobyčejného chlapce z Madridu.

4/5

Autorkou recenze je : Jitka Burdová

 

Elvira Lindo (1962)

Elvira Lindo je španělská novinářka a spisovatelka. V Madridu studovala žurnalistiku. Pracovala v televizi a rozhlasu, věnovala se také herectví. Nyní žije v New Yorku, píše pro španělské noviny El País a přispívá do dalších různých magazínů a novin.

Je známá hlavně díky knihám pro děti (série knih o Manolitovi a o Olivii), ale napsala také pět románů pro dospělé. Za svá díla získala již několik ocenění, například v roce 1998 Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (cena za literaturu pro děti a mládež). 

copyright Gloria Rodríguez
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide