Logo

Recenze Chudák Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

29. 4. 2015
chudak_manolito_3D

CHUDÁK MANOLITO

Původní název: Pobre Manolito

První vydání originálu: 1995, v ČR 2015

Manolito je zpátky! V druhém dílu encyklopedie o Manolitově životě, tak knihy o svém bytí rád nazývá, naleznete další skvělé historky a zážitky z jeho života a zaručeně se u nich pobavíte. 

Hned na začátku knížky je krátká předmluva, která čtenáře navnadí na všechny epizody. Asi desetiletý Manolito zde nezapírá svůj svébytný projev a slibuje, jak skvělé jeho vyprávění bude. A ono opravdu je. Většina příběhů je propojena skrze křivdu, které se Manolitovi dostává. Ač spoustu věcí a nápadů myslí opravdu upřímně a čestně, kolikrát se snaha a dobrý úmysl obrátí proti němu. Jako třeba když chtěl rodičům ušetřit peníze. Nebo když pomohl spolužákovi. Manolito si však z křivd nic nedělá, sebevědomí má na rozdávání a hlavní je, že s ním drží dědeček Nicolás

V pokračování úspěšného Manolita Brejlouna kromě chlapce s brýlemi nesmí samozřejmě chybět ani jeho kamarád Ušatec a třídní frajírek Džihád. S Manolitovým bratříčkem Blbečkem začíná být větší legrace, protože povyrostl, začíná žvanit a otravný, alespoň z Manolitova pohledu, je snad ještě víc.

Kniha je rozdělena do kapitol a v každé jednotlivé části se dočtete o nějaké příhodě. Každé vypravování má spád a napětí a je plné neotřelých situací. Manolito, jako snad každé dítě, chce sdělit co nejvíce informací najednou, a tak se často od jedné historky dostane k jiné. Nutno podotknout že v prvním díle se tato tendence objevovala více, v pokračování se Manolito více drží tématu. 

Vypravování je podáno hovorově až nespisovně, to ale odpovídá dětskému vyjadřování, a tak kniha nabývá na autenticitě. Manolito se také často obrací ke čtenáři a oslovuje ho, takže se cítíte více upoutáni. Manolitovo vyjadřování odpovídá dětskému uvažování jeho věku, a tak se v knize nabízí spousta vtipných vysvětlení, která jen dodávání už jinak zábavným příhodám jiskru.

Kniha je opět doplněna krásnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga, jehož kresby se použily i pro knižní obálku.

Knihu bych doporučila jak dětem, tak dospělým. Dětské čtenáře pobaví příhody jejich vrstevníka a dospělí se zasmějí i nad svérázným vyjadřováním tohoto neobyčejného chlapce z Madridu.

4/5

Autorkou recenze je : Jitka Burdová

 

Elvira Lindo (1962)

Elvira Lindo je španělská novinářka a spisovatelka. V Madridu studovala žurnalistiku. Pracovala v televizi a rozhlasu, věnovala se také herectví. Nyní žije v New Yorku, píše pro španělské noviny El País a přispívá do dalších různých magazínů a novin.

Je známá hlavně díky knihám pro děti (série knih o Manolitovi a o Olivii), ale napsala také pět románů pro dospělé. Za svá díla získala již několik ocenění, například v roce 1998 Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (cena za literaturu pro děti a mládež). 

copyright Gloria Rodríguez
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Blackout
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Blackout
15. 6. 2017
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Pomněnčino dítě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Pomněnčino dítě
7. 6. 2017
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska...
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
2. 6. 2017
Detoxikační dieta využívá i sílu čisté vody, která je ještě účinnější v kombinaci s bylinkami a rostlinami jako jsou máta, heřmánek, meduňka, rozmarýn.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Hlídači
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Hlídači
2. 6. 2017
V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
1. 6. 2017
Silný a čtivý debut nadané autorky se sklony k lyrismu.Pozor na to, co se skrývá pod povrchem.“
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
highslide