Logo

Recenze Cizinka - Diana Gabaldon ( Stanislava Adámková)

5. 12. 2015
Cizinka
Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami.
 
Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743.
 
Claire je katapultována zpět v čase silami, kterými nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou; mezi dvěma naprosto odlišnými muži; mezi dvěma života, které nelze vzájemně skloubit.
 
Ponořte se do působivě vykreslené atmosféry válkou zmítaného Skotska v 18. století. Při čtení se vám vybaví přenádherná scenérie. Odvaha a zbabělost, něha a krutost, láska a nenávist vás budou provázet po celou dobu čtení.
 
Slovy nelze vyjádřit trpkost příběhu, kterým jsem společně s Claire a Jamiem prošla. Stali se mými přáteli již po otočení několika stránek. Spolu s nimi jsem se naučila, že vždy má smysl se prát s osudem, byť by byl sebetěžší… vždyť naděje v lepší zítřky neumírá…
 
Strhující román Diany Gabaldon ukazuje, že i jedna knížka v sobě může skrývat mnohé. Jakému žánru vlastně Cizinka přináleží? Na tuto otázku není snadná odpověď. Je to totiž takový román… ne román. Z každého žánru se tam uchytilo něco. Na své si kromě romantických dušiček přijdou i milovníci fantasy příběhů a historických románů. Troufám si říci, že Cizinka je vhodná pro všechny čtenáře – i ty nejnáročnější.
 
Byla by věčná škoda prozrazovat zvraty nabitý děj a ochudit vás, čtenáře, o nezapomenutelný čtenářský zážitek. Nezbývá mi nic jiného než doporučit toto brilantní dílo všem. Ano, opravdu všem, poněvadž, jak už jsem zmínila, pro každého si autorka a její hrdinové připravili něco. Po přečtení knihy a zhlédnutí filmu nedám na Dianu Gabaldon dopustit. Jen díky ní jsem měla možnost vychutnat si obojí do posledního drobku a kapky.
Autorčina citlivost a trpkost, jež do příběhu vnesla, dokonale popsaná historiemísta i události té doby byly fascinující. Knížka mě natolik vtáhla do děje, že jsem s nedočkavostí „hltala“ stránku po stránce. Díky bravurním popisům Anglie mi připadalo, jako bych tam byla.
 
Milovala jsem hlavní postavy. Bylo by nemožné vyzdvihnout v několika větách jejich přednosti. Tak moc jsem si je oblíbila. Claire za její neuvěřitelnou sílu a zároveň laskavost a starostlivostSvoji inteligenci schopnosti dokázala v novém prostředí velice rychle zúročit ku prospěchu nejenom svému, ale především ostatních. Dokázala se postavit tváří v tvář nebezpečí. Často jsem si kladla otázku: kde se v té křehké ženě brala taková síla a odvaha? AJamie? Troufám si říci, že Jamie je tím nejlepším hlavním hrdinou, se kterým jsem doposud měla tu čest. Jeho upřímná a ušlechtilá povaha a láska byly ohromující. I ostatní postavy rozhodně stojí za zmínku. Všichni měli něco do sebe a své role se zhostili se ctí. Zkrátka a dobře: perfektně propojila osudy jednotlivých lidí, vztahy mezi nimi byly úžasně propletené a samy vytvářely zápletku knihy.
 
c
Nenechte se odradit délkou knihy. Mohu vám zaručit, že ji sfouknete až překvapivě rychle. Pokud máte chuť na silný milostný příběh s hlavními postavami, které jsou ochotné za sebe položit i vlastní život, neváhejte a Cizinku si určitě přečtěte.
 
Cizinka byla tak skvěle napsaná, že mě nenechala spát. Po každém zaklapnutí knížky jsem spekulovala, co nového si osud připraví pro Claire, Jamieho a další postavy. Přiznám se vám, milí čtenáři, že jsem si netroufala ani představovat, jakým směrem se bude příběh dále odvíjet. U Diany Gabaldon by to bylo nemožné, v čtenářích dokáže udržet napětí, pozornost a zvědavost až do poslední stránky.
Jsem tak ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Není to lehké čtení, ale stojí za to. Po dočtení jsem v sobě měla a stále ještě mám takový zvláštní pocit. Je to zkrátka výjimečná kniha.
 
Série Cizinka od Diany Gabaldon. To je rodinná sága, která si získala srdce milionů čtenářů po celém světě. Získá si i to vaše?
 
Hodnocení: 6/5
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Denisa Mišinová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Denisa Mišinová)
1. 12. 2017
Městečko West Hall v americkém Vermontu je opředené legendami. Za podivných okolností se zde ztrácí lidé a obyvatele postihují nejrůznější tragédie.
highslide