Logo

Recenze Cizinka - Diana Gabaldon ( Tereza Mikulová)

7. 2. 2016
Cizinka
Láska je silnější než čas.
 
Originální název: Outlander
Český název: Cizinka
Autorka: Diana Gabaldon
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2015
Počet stran: 712 s.
Vazba: pevná
 
Obálka druhého vydání Cizinky, které v loňském roce vydalo nakladatelství Omega, zobrazuje oba protagonisty v seriálové adaptaci, kteří se spolu střetávají za zdánlivě nepříjemných okolností, kdy je Claire Randallová odloučena od přátel a snoubence. Prakticky řečeno je jí znemožněn návrat, záhy po ocitnutí do minulosti je totiž unesena. Nikdo jí neřekne jinak, než Saxonka - Sassenach - Cizinka.
 
Celý příběh Claire začal v roce 1945, kdy se s manželem Frankem Randallem rozhodla odjet na druhé líbánky. Odjíždějí tedy na Skotskou vysočinu, kde Frank pátrá po svých předcích, zejména pak po Jacku Randallovi. Abych byla upřímná, dokud byl v příběhu Frank, nedokázala jsem se do knihy začíst - naštěstí se jednalo sotva o padesát stran příběhu.
 
Nějakým způsobem jsem stále vyhlížela dobu, kdy se Claire konečně dotkne těch zvláštních kamenů a přenese se do minulosti a nemohla se toho dočkat. Vlastně jsem po celou dobu, kdy jsem knihu četla, na něco čekala. Od okamžiku, kdy se tedy Claire přemístila v čase, jsem z knihy nemohla spustit oči.
 
Četla se vážně snadno, nebyla tam jediná pasáž, kterou bych nechápala. Možná tak jedna naprosto neopodstatněná hádka mezi Claire a Jamiem, kde se projevily možná až přehnaně feministické názory hlavní hrdinky, které mi v tom okamžiku připadaly možná až příliš radikální. Konkrétné u téhle hádky jsem se musela vrátit o pár odstavců, abych zjistila, že jsem skutečně nic nevynechala.
 
Naproti tomu byla Claire sympatická hlavní hrdinka. A Jamie jakbysmet - hned, jak se v knize objevil poprvé, jsem si ho zamilovala a připadal mi neskutečně roztomilý, ale jak jsem poznala o pár stránek později, byl zároveň tvrdohlavý (což Claire taky - možná začínám přicházet na kloub té jejich hádce). Zkrátka Skot z osmnáctého století jak se patří.
 
Už od té doby, kdy jsem se dozvěděla, že vyjde druhé vydání Cizinky, jsem si knihu chtěla přečíst - minimálně proto, abych se mohla podívat na seriál, jelikož ze zásady nesleduji nic dřív než si skutečně knihu přečtu. A jakmile vyšla, nemohla jsem dočkat, až mi přijde, což bylo docela utrpení. Nicméně, mohu říct, že to čekání za to stálo.
 
Uvítala jsem, že to byla taková nenásilně poučná kniha o tom, jak to v tom osmnáctém století teoreticky vypadalo. Například čarodějnické procesy. Představa, že žena udělala něco, co pro ni v tom století bylo tabu, třeba prokázala mimořádný intelekt a byla proto obžalována z čarodějnictví, nám v současnosti může připadat neskutečná, pro ně to však byl takříkajíc denní chleba.
 
cizinka
O to víc si Claire zaslouží obdiv, že se s tím vším velice šikovně poprala, i když v mnohých vyvolala podezření (ovšem ne zrovna z čarodějnictví). Byla ohromně obětavá, dokázala pomoct a využít znalostí, které se naučila ve své době. Takřka neustále přemýšlela nad tím, jak se odtamtud dostane ke kamenům, které ji do osmnáctého století dovedly – to značí určitou cílevědomost.
 
A jak jsem již zmínila, Cizinka se četla velice rychle. Na to, že má bezmála sedm set stran, bylo obdivuhodné, jak čtivá byla a jsem si proto jistá, že si zaslouží všechny ocenění, kterými byla ohodnocena. 
 
Na závěr je jistě nasnadě zmínit, že ještě v letošním roce chystá nakladatelství Omega hned dvě pokračování Cizinky v novém vydání a mimoto i nádherné omalovánky s tématikou Cizinky, o čemž jsem se dozvěděla sotva před pár hodinami.
 
Mohu tedy sdělit, že za předpokladu, že si knihu přečtete, budete mít co dočinění s velmi kvalitně psanou knihou zaměřenou jak na cestování časem, které je pojato vskutku fantasticky, tak s historickým románem s inteligentní hlavní hrdinkou, která má svoji hlavu a nenechá si nic vymluvit. 
 
Domnívám se, že kniha by mohla zaujmout každého, kdo má rád historické romány s uvěřitelnou dávkou fantasy v podání cestování časem. Pokud už po knize dlouho pokukujete, rozhodně si ji tedy přečtěte, stojí za to.
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
highslide