Logo

Recenze Cizinka - Diana Gabaldon ( Tereza Mikulová)

7. 2. 2016
Cizinka
Láska je silnější než čas.
 
Originální název: Outlander
Český název: Cizinka
Autorka: Diana Gabaldon
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2015
Počet stran: 712 s.
Vazba: pevná
 
Obálka druhého vydání Cizinky, které v loňském roce vydalo nakladatelství Omega, zobrazuje oba protagonisty v seriálové adaptaci, kteří se spolu střetávají za zdánlivě nepříjemných okolností, kdy je Claire Randallová odloučena od přátel a snoubence. Prakticky řečeno je jí znemožněn návrat, záhy po ocitnutí do minulosti je totiž unesena. Nikdo jí neřekne jinak, než Saxonka - Sassenach - Cizinka.
 
Celý příběh Claire začal v roce 1945, kdy se s manželem Frankem Randallem rozhodla odjet na druhé líbánky. Odjíždějí tedy na Skotskou vysočinu, kde Frank pátrá po svých předcích, zejména pak po Jacku Randallovi. Abych byla upřímná, dokud byl v příběhu Frank, nedokázala jsem se do knihy začíst - naštěstí se jednalo sotva o padesát stran příběhu.
 
Nějakým způsobem jsem stále vyhlížela dobu, kdy se Claire konečně dotkne těch zvláštních kamenů a přenese se do minulosti a nemohla se toho dočkat. Vlastně jsem po celou dobu, kdy jsem knihu četla, na něco čekala. Od okamžiku, kdy se tedy Claire přemístila v čase, jsem z knihy nemohla spustit oči.
 
Četla se vážně snadno, nebyla tam jediná pasáž, kterou bych nechápala. Možná tak jedna naprosto neopodstatněná hádka mezi Claire a Jamiem, kde se projevily možná až přehnaně feministické názory hlavní hrdinky, které mi v tom okamžiku připadaly možná až příliš radikální. Konkrétné u téhle hádky jsem se musela vrátit o pár odstavců, abych zjistila, že jsem skutečně nic nevynechala.
 
Naproti tomu byla Claire sympatická hlavní hrdinka. A Jamie jakbysmet - hned, jak se v knize objevil poprvé, jsem si ho zamilovala a připadal mi neskutečně roztomilý, ale jak jsem poznala o pár stránek později, byl zároveň tvrdohlavý (což Claire taky - možná začínám přicházet na kloub té jejich hádce). Zkrátka Skot z osmnáctého století jak se patří.
 
Už od té doby, kdy jsem se dozvěděla, že vyjde druhé vydání Cizinky, jsem si knihu chtěla přečíst - minimálně proto, abych se mohla podívat na seriál, jelikož ze zásady nesleduji nic dřív než si skutečně knihu přečtu. A jakmile vyšla, nemohla jsem dočkat, až mi přijde, což bylo docela utrpení. Nicméně, mohu říct, že to čekání za to stálo.
 
Uvítala jsem, že to byla taková nenásilně poučná kniha o tom, jak to v tom osmnáctém století teoreticky vypadalo. Například čarodějnické procesy. Představa, že žena udělala něco, co pro ni v tom století bylo tabu, třeba prokázala mimořádný intelekt a byla proto obžalována z čarodějnictví, nám v současnosti může připadat neskutečná, pro ně to však byl takříkajíc denní chleba.
 
cizinka
O to víc si Claire zaslouží obdiv, že se s tím vším velice šikovně poprala, i když v mnohých vyvolala podezření (ovšem ne zrovna z čarodějnictví). Byla ohromně obětavá, dokázala pomoct a využít znalostí, které se naučila ve své době. Takřka neustále přemýšlela nad tím, jak se odtamtud dostane ke kamenům, které ji do osmnáctého století dovedly – to značí určitou cílevědomost.
 
A jak jsem již zmínila, Cizinka se četla velice rychle. Na to, že má bezmála sedm set stran, bylo obdivuhodné, jak čtivá byla a jsem si proto jistá, že si zaslouží všechny ocenění, kterými byla ohodnocena. 
 
Na závěr je jistě nasnadě zmínit, že ještě v letošním roce chystá nakladatelství Omega hned dvě pokračování Cizinky v novém vydání a mimoto i nádherné omalovánky s tématikou Cizinky, o čemž jsem se dozvěděla sotva před pár hodinami.
 
Mohu tedy sdělit, že za předpokladu, že si knihu přečtete, budete mít co dočinění s velmi kvalitně psanou knihou zaměřenou jak na cestování časem, které je pojato vskutku fantasticky, tak s historickým románem s inteligentní hlavní hrdinkou, která má svoji hlavu a nenechá si nic vymluvit. 
 
Domnívám se, že kniha by mohla zaujmout každého, kdo má rád historické romány s uvěřitelnou dávkou fantasy v podání cestování časem. Pokud už po knize dlouho pokukujete, rozhodně si ji tedy přečtěte, stojí za to.
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide