Logo

Recenze Čmeláci v srdci - Petra Hülsmannová (Šárka Fofoňková)

11. 11. 2015
cmelaci_v_srdci_3D
„V srdci mi tancovalo milión čmeláků do rytmu Love is in the air a málem mi puklo štěstím.“
 
Anotace:
„Hele, láska tě nesmí vodrovnat,“ moudře radí Leně taxikář Knut. To se sice moc snadno řekne, ale mnohem hůř udělá, obzvlášť když je její snoubenec pěkná nula a ona sama zničehonic přijde kvůli hloupé chybě o práci. Na sebelítost jí však nezbývá čas. Lena je nucena změnit svůj život od základů. Nastěhuje se do neuspořádaného bytu ke své nejlepší kamarádce, což ji, milovnici pořádku, pořádně vyvádí z rovnováhy. Navíc Leně leze na nervy spolubydlící Ben! Je totiž neuvěřitelně arogantní a k tomu sukničkář. Ale když na něj pomyslí, srdce jí okamžitě začne bít rychleji.
 
Hlavní hrdinkou románu Petry Hülsmannové je třicetiletá, trochu potrhlá, neohrabaná, pořádkem posedlá, ale zároveň citlivá Lena. Přesně v den svých třicátých narozenin se má provdat za dlouholetého přítele Simona. Kostel je objednaný, honosná vila na hostinu zamluvená a princeznovské svatební šaty přichystané na ramínku. Simon však šest dní před svatbou Leně přizná, že je zamilovaný do jiné ženy a nemůže se s ní tedy oženit. 
 
Lena si sbalí věci a v slzách se uchýlí do bytu k bratrovi, který ovšem nežije sám. Byt sdílí společně s přítelkyní a zároveň Leninou nejlepší kamarádkou, a přítelem z dětství Benem. Ben Lenu velmi irituje svým bezbřehým sebevědomím. Je to sice úspěšný lékař a velmi pohledný muž, ovšem notorický sukničkář a nenapravitelný bordelář.
 
Zanedlouho na to přijde Lena ještě hloupou chybou i o práci. Benovo dobírání a nepříjemné poznámky, kterými ji velmi rád častuje, přinutí Lenu se nad sebou zamyslet. Rozhodne se, že stará, ustrašená Lena zmizí a místo ní se objeví nová, lepší... zajímavá, sexy, úspěšná a sebevědomá. Vysní si kariéru a pouští se do boje. Protože chce být na hledání nové práce připravená, vydá se do starého, zašlého antikvariátu koupit příručku, která by jí měla nasměrovat, jak nejlépe se o nové zaměstnání ucházet. Místo ní tam však objeví pouze starého, nerudného majitele, ovšem také ceduli, která hlásá „HLEDÁME VÝPOMOC“.
 
čmeláci v srdci
„No není to krása?“ zeptala jsem se Bena nadšeně, když jsme se courali svátečně vyladěnými a zasněženými vánočními trhy s nádherně nazdobenými stánky. „Podívej se, jak je to všechno zasněžené a krásné! A tak krásně to voní! Cítíš to? Pražené mandle, svařené víno a skořice.“ Zhluboka jsem se nadechla a zářivě se na Bena usmála. Jééé, Vánoce jsou tak báječné!
„Hmm, nádhera.“ Ukázal na stánek se svařeným vínem.
„Hele a tamhle vepředu, nejsou to zvratky?“ Ben vánoční trhy moc nemusel. Dalo by se říct, že je nesnášel a že se k nám přidal jen proto, aby strávil večer se svými kamarády.
Vyčerpaně jsem protočila oči. „Uvolni se, Grinči. Dojdu nám pro svařák. A tobě do něj něco přisypu.“
 
Knížka Čmeláci v srdci pro mě byla velmi příjemným překvapením. Jde o velmi zdařilý román, který je vtipný, ale zároveň i dojemný, který vás rozesměje, ale také pohladí po duši a někoho možná nakonec i rozpláče. Hrdinka je někdy strašně potrhlá a zbrklá, ale určitě si získá vaše sympatie. Samotný název by ve mně asi nevzbudil až takový zájem, že bych si nutně musela vyhledat anotaci. A to by byla opravdu velká škoda. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Nechá vás nakouknout do života několika na první pohled úplně rozdílných lidí, kteří ale nakonec zjistí, že mohou mít hodně společného. Čtení jsem si opravdu moc užila. U některých pasáží jsem se smála nahlas a v poslední třetině knihy jsem si i poplakala. A v neposlední řadě v knize velmi význačné místo zaujímá antikvariát a antikvariáty já miluji. Není co víc dodat :)
Knížka má krásnou, výraznou obálku, tudíž doufám, že ji v knihkupectví nepřehlédnete.
Petra Hülsmann se narodila v malém dolnosaském městečku v roce 1976. Studovala kulturologii a germanistiku a po přestěhování do Hamburku deset let pracovala v advokátních a patentových kancelářích jako sekretářka. Čtenářský vkus přesně zasáhla už literární prvotinou, úspěšným romantickým a humorným příběhem Čmeláci v srdci, který se několik týdnů udržel na renomovaném žebříčku bestsellerů časopisu Spiegel.
 
Čmeláci v srdci
Autorem recenze je: Šárka Fofoňková
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide