Logo

Recenze Čmeláci v srdci - Petra Hülsmannová (Šárka Fofoňková)

11. 11. 2015
cmelaci_v_srdci_3D
„V srdci mi tancovalo milión čmeláků do rytmu Love is in the air a málem mi puklo štěstím.“
 
Anotace:
„Hele, láska tě nesmí vodrovnat,“ moudře radí Leně taxikář Knut. To se sice moc snadno řekne, ale mnohem hůř udělá, obzvlášť když je její snoubenec pěkná nula a ona sama zničehonic přijde kvůli hloupé chybě o práci. Na sebelítost jí však nezbývá čas. Lena je nucena změnit svůj život od základů. Nastěhuje se do neuspořádaného bytu ke své nejlepší kamarádce, což ji, milovnici pořádku, pořádně vyvádí z rovnováhy. Navíc Leně leze na nervy spolubydlící Ben! Je totiž neuvěřitelně arogantní a k tomu sukničkář. Ale když na něj pomyslí, srdce jí okamžitě začne bít rychleji.
 
Hlavní hrdinkou románu Petry Hülsmannové je třicetiletá, trochu potrhlá, neohrabaná, pořádkem posedlá, ale zároveň citlivá Lena. Přesně v den svých třicátých narozenin se má provdat za dlouholetého přítele Simona. Kostel je objednaný, honosná vila na hostinu zamluvená a princeznovské svatební šaty přichystané na ramínku. Simon však šest dní před svatbou Leně přizná, že je zamilovaný do jiné ženy a nemůže se s ní tedy oženit. 
 
Lena si sbalí věci a v slzách se uchýlí do bytu k bratrovi, který ovšem nežije sám. Byt sdílí společně s přítelkyní a zároveň Leninou nejlepší kamarádkou, a přítelem z dětství Benem. Ben Lenu velmi irituje svým bezbřehým sebevědomím. Je to sice úspěšný lékař a velmi pohledný muž, ovšem notorický sukničkář a nenapravitelný bordelář.
 
Zanedlouho na to přijde Lena ještě hloupou chybou i o práci. Benovo dobírání a nepříjemné poznámky, kterými ji velmi rád častuje, přinutí Lenu se nad sebou zamyslet. Rozhodne se, že stará, ustrašená Lena zmizí a místo ní se objeví nová, lepší... zajímavá, sexy, úspěšná a sebevědomá. Vysní si kariéru a pouští se do boje. Protože chce být na hledání nové práce připravená, vydá se do starého, zašlého antikvariátu koupit příručku, která by jí měla nasměrovat, jak nejlépe se o nové zaměstnání ucházet. Místo ní tam však objeví pouze starého, nerudného majitele, ovšem také ceduli, která hlásá „HLEDÁME VÝPOMOC“.
 
čmeláci v srdci
„No není to krása?“ zeptala jsem se Bena nadšeně, když jsme se courali svátečně vyladěnými a zasněženými vánočními trhy s nádherně nazdobenými stánky. „Podívej se, jak je to všechno zasněžené a krásné! A tak krásně to voní! Cítíš to? Pražené mandle, svařené víno a skořice.“ Zhluboka jsem se nadechla a zářivě se na Bena usmála. Jééé, Vánoce jsou tak báječné!
„Hmm, nádhera.“ Ukázal na stánek se svařeným vínem.
„Hele a tamhle vepředu, nejsou to zvratky?“ Ben vánoční trhy moc nemusel. Dalo by se říct, že je nesnášel a že se k nám přidal jen proto, aby strávil večer se svými kamarády.
Vyčerpaně jsem protočila oči. „Uvolni se, Grinči. Dojdu nám pro svařák. A tobě do něj něco přisypu.“
 
Knížka Čmeláci v srdci pro mě byla velmi příjemným překvapením. Jde o velmi zdařilý román, který je vtipný, ale zároveň i dojemný, který vás rozesměje, ale také pohladí po duši a někoho možná nakonec i rozpláče. Hrdinka je někdy strašně potrhlá a zbrklá, ale určitě si získá vaše sympatie. Samotný název by ve mně asi nevzbudil až takový zájem, že bych si nutně musela vyhledat anotaci. A to by byla opravdu velká škoda. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Nechá vás nakouknout do života několika na první pohled úplně rozdílných lidí, kteří ale nakonec zjistí, že mohou mít hodně společného. Čtení jsem si opravdu moc užila. U některých pasáží jsem se smála nahlas a v poslední třetině knihy jsem si i poplakala. A v neposlední řadě v knize velmi význačné místo zaujímá antikvariát a antikvariáty já miluji. Není co víc dodat :)
Knížka má krásnou, výraznou obálku, tudíž doufám, že ji v knihkupectví nepřehlédnete.
Petra Hülsmann se narodila v malém dolnosaském městečku v roce 1976. Studovala kulturologii a germanistiku a po přestěhování do Hamburku deset let pracovala v advokátních a patentových kancelářích jako sekretářka. Čtenářský vkus přesně zasáhla už literární prvotinou, úspěšným romantickým a humorným příběhem Čmeláci v srdci, který se několik týdnů udržel na renomovaném žebříčku bestsellerů časopisu Spiegel.
 
Čmeláci v srdci
Autorem recenze je: Šárka Fofoňková
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide