Logo

Recenze Deník fejsbukové matky - Lucie Nachtigallová (Jitka Kadlecová)

22. 4. 2016
Deník fejsbukové matky
Co si budeme nalhávat, internet se čím dál víc stává jedním ze způsobů mezilidské komunikace. A proniká i do knih. Už tu byla Googlezie (poezie tvořená náhodně internetovým vyhledávačem), bloggeři vydávají svoje knihy jak na běžícím pásu (Kafe a cigárkoVstupte bez klepáníK čemu ženy mají muže). A to nemluvím o youtuberech. Takže proč ne. Proč nevydat knihu, která je tvořená jen a pouze facebookovými statusy. Notabene, když je píše taková sympatická maminka od tří dětí, jakou Lucie Nachtigallová rozhodně je.
 
Deník fejsbukové matky je náhledem do života mámy od tří dětí, Viktorky, Fandy a Bětušky, manželky Františka zvaného Mačeta a majitelky megapsiska Rozinky. Facebook objevila před sedmi lety a od té doby přispívá do této sociální sítě svými statusy a dělí se o nejrůznější příhody ze svého hektického života. Knížka, která z těchto záznamů nakonec vznikla, mapuje autorčiny rodinné peripetie z období 2009 - 2011. U každého statusu je uvedeno datum, takže se snadno zorientujete, co se roční doby týče.
 
"Matka: "Viktorko, jsi si jistá, že Ježíška musí k našemu betlémku přijít pozdravit i plastový krokodýl, klokan a žralok?"
Tříletá dcera: "Víš co, mami? Mě už to tvoje blbnutí nebaví. Hraj si tady sama!" 


Lucie využila svůj novinářský talent, spojila ho s optimistickým pohledem na svět, přidala velký kus lásky, špetku jízlivosti a zoufalství a umíchala z toho pestrý koktejl, který zredukovala na výživné statusy. Co slovo, to zkrátka perla.
 
"Horší den na zabouchnutí si klíčů doma v tomto roce už určitě nebude. Tři děti, pes, dvoje boby, kočár (ten se poponášel, sněhem neprojede), odpoledne, liduprázdné ulice, manžel v plném pracovním nasazení, venku mráz, zapomněli jsme rukavice. A klíče doma na stole... hned vedle mobilu."
 
Inu, mateřská dovolená jak vyšitá. Znají a zažily to snad všechny maminky. Kromě toho, že si místy připadáte jak po lobotomii, máte neodbytný pocit, že naprosto nic nestíháte a všechno se proti vám spiklo. Často si hrábnete až na samé dno. 
 
Vím o čem mluvím. Kolikrát jsem musela řešit nějakou podobnou šílenou situaci! Sama mám dva caparty, zažila jsem si dvakrát mateřskou, pak rodičovskou dovolenou i návrat do práce. Neustále něco nestíháte, řešíte nestandartní situace a ať se snažíte sebevíc, málokdy se vám povede vypadat jako rozkošná maminka s nadmíru spokojeným kojencem jak z televizní reklamy na papírové plenky. A právě o té divoké realitě ve zkratkách vypráví "fejsbuková matka". Její statusy a připomínky mají vtip, šťávu a tak nějak si u nich nepřipadáte jako jediná neschopná matka na světě.
 
denik fesjbukove matky
Po přečtení její knížky jsem dospěla k definitivnímu závěru - autorka je superžena. Prostě musí být, protože normální člověk by tohle nejspíš nezvládl. Starat se o tři děti, manžela, psa velikosti poníka, do toho pracovat, chalupařit, mít osobní a společenský život, vydat knihu a k tomu vypadat přitažlivě... jak to sakra dělá?!!!
 
Pokud máte rádi filmy Marie Poledňákové S tebou mě baví svět nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku, budete z Deníku fejsbukové matky nadšení. Autorka má dar laskavého humoru, patřičný nadhled a obrovské množství energie, kterou je schopná a hlavně ochotná posílat dál. 
 
Musím se přiznat, že než se mi kniha dostala do rukou, tak jsem o existenci nějaké fejsbukové matky neměla ani páru. Teď už patřím mezi její fanoušky a jsem moc ráda, že jsem ji objevila. Díky ní mám pocit, že v tom nejsem sama a že se některé věci nedějí jen v naší domácnosti. 
 
Kdy knihu Deník fejsbukové matky rozhodně číst
 • jste na mateřské dovolené
 • Mimibazar považujete za zlo 
 • ujíždíte na filmech Marie Poledňákové
 
 
Kdy knihu Deník fejsbukové matky rozhodně nečíst
 • nesnášíte děti
 • myslíte si o matkách na mateřské, že to jsou tupé slepice
 • facebook a podobné sociální sítě vás nezajímají 
   
   
Autorka recenze: Jitka Kadlecová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dívka, která chtěla zachránit knížky
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dívka, která chtěla zachránit knížky
26. 4. 2018
Okouzlující, poetický a magický příběh o zvláštní lásce ke všem, kteří žijí uvnitř knih, napsaný jedním z nejznámějších a nejoceňovanějších norských spisovatelů. Knihu doplňují kouzelné ilustrace Lisy Aisato.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejúžasnější věc
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejúžasnější věc
26. 4. 2018
První dětská obrázková kniha norské spisovatelky Maji Lunde, kterou svými pohádkovými ilustracemi opatřil Hans Jørgen Sandnes.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Zrcátko
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Zrcátko
26. 4. 2018
Tvé Zrcátko tě zná lépe, než ty sám.Udělá vše, abys byl šťastný.Ať chceš, nebo ne.
highslide