Logo

Recenze Deník fejsbukové matky - Lucie Nachtigallová (Jitka Kadlecová)

22. 4. 2016
Deník fejsbukové matky
Co si budeme nalhávat, internet se čím dál víc stává jedním ze způsobů mezilidské komunikace. A proniká i do knih. Už tu byla Googlezie (poezie tvořená náhodně internetovým vyhledávačem), bloggeři vydávají svoje knihy jak na běžícím pásu (Kafe a cigárkoVstupte bez klepáníK čemu ženy mají muže). A to nemluvím o youtuberech. Takže proč ne. Proč nevydat knihu, která je tvořená jen a pouze facebookovými statusy. Notabene, když je píše taková sympatická maminka od tří dětí, jakou Lucie Nachtigallová rozhodně je.
 
Deník fejsbukové matky je náhledem do života mámy od tří dětí, Viktorky, Fandy a Bětušky, manželky Františka zvaného Mačeta a majitelky megapsiska Rozinky. Facebook objevila před sedmi lety a od té doby přispívá do této sociální sítě svými statusy a dělí se o nejrůznější příhody ze svého hektického života. Knížka, která z těchto záznamů nakonec vznikla, mapuje autorčiny rodinné peripetie z období 2009 - 2011. U každého statusu je uvedeno datum, takže se snadno zorientujete, co se roční doby týče.
 
"Matka: "Viktorko, jsi si jistá, že Ježíška musí k našemu betlémku přijít pozdravit i plastový krokodýl, klokan a žralok?"
Tříletá dcera: "Víš co, mami? Mě už to tvoje blbnutí nebaví. Hraj si tady sama!" 


Lucie využila svůj novinářský talent, spojila ho s optimistickým pohledem na svět, přidala velký kus lásky, špetku jízlivosti a zoufalství a umíchala z toho pestrý koktejl, který zredukovala na výživné statusy. Co slovo, to zkrátka perla.
 
"Horší den na zabouchnutí si klíčů doma v tomto roce už určitě nebude. Tři děti, pes, dvoje boby, kočár (ten se poponášel, sněhem neprojede), odpoledne, liduprázdné ulice, manžel v plném pracovním nasazení, venku mráz, zapomněli jsme rukavice. A klíče doma na stole... hned vedle mobilu."
 
Inu, mateřská dovolená jak vyšitá. Znají a zažily to snad všechny maminky. Kromě toho, že si místy připadáte jak po lobotomii, máte neodbytný pocit, že naprosto nic nestíháte a všechno se proti vám spiklo. Často si hrábnete až na samé dno. 
 
Vím o čem mluvím. Kolikrát jsem musela řešit nějakou podobnou šílenou situaci! Sama mám dva caparty, zažila jsem si dvakrát mateřskou, pak rodičovskou dovolenou i návrat do práce. Neustále něco nestíháte, řešíte nestandartní situace a ať se snažíte sebevíc, málokdy se vám povede vypadat jako rozkošná maminka s nadmíru spokojeným kojencem jak z televizní reklamy na papírové plenky. A právě o té divoké realitě ve zkratkách vypráví "fejsbuková matka". Její statusy a připomínky mají vtip, šťávu a tak nějak si u nich nepřipadáte jako jediná neschopná matka na světě.
 
denik fesjbukove matky
Po přečtení její knížky jsem dospěla k definitivnímu závěru - autorka je superžena. Prostě musí být, protože normální člověk by tohle nejspíš nezvládl. Starat se o tři děti, manžela, psa velikosti poníka, do toho pracovat, chalupařit, mít osobní a společenský život, vydat knihu a k tomu vypadat přitažlivě... jak to sakra dělá?!!!
 
Pokud máte rádi filmy Marie Poledňákové S tebou mě baví svět nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku, budete z Deníku fejsbukové matky nadšení. Autorka má dar laskavého humoru, patřičný nadhled a obrovské množství energie, kterou je schopná a hlavně ochotná posílat dál. 
 
Musím se přiznat, že než se mi kniha dostala do rukou, tak jsem o existenci nějaké fejsbukové matky neměla ani páru. Teď už patřím mezi její fanoušky a jsem moc ráda, že jsem ji objevila. Díky ní mám pocit, že v tom nejsem sama a že se některé věci nedějí jen v naší domácnosti. 
 
Kdy knihu Deník fejsbukové matky rozhodně číst
 • jste na mateřské dovolené
 • Mimibazar považujete za zlo 
 • ujíždíte na filmech Marie Poledňákové
 
 
Kdy knihu Deník fejsbukové matky rozhodně nečíst
 • nesnášíte děti
 • myslíte si o matkách na mateřské, že to jsou tupé slepice
 • facebook a podobné sociální sítě vás nezajímají 
   
   
Autorka recenze: Jitka Kadlecová
Hodnocení: 100%
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide