Logo

Recenze Divá Bára - Božena Němcová (Zlata Dědková)

9. 9. 2014
diva_bara_3D
Anotace: Na samém konci malé dědiny Vestec byla malá chalupa, ve které žil obecní pastýř Josef se svou dcerou Bárou. Ženu již neměl, zemřela pár let po porodu. Tato tragická událost vrhla stín i na malé dítě, o kterém vesničané začali šířit zvěsti, že je v kolébce vyměnila polednice. Proto si s ním nechtěl skoro nikdo hrát, jedinou výjimkou byla Eliška z fary a kostelníkův Josífek. Divá Bára je krásným příběhem o tom, že kvalitu člověka nikdy nemůžeme posuzovat podle jeho vzhledu či společenského postavení. Kromě známé Báry v knize najdeme i neméně poutavé povídky Dobrý člověk, Karla a Pan učitel.
 
 
Obálka: Nakladatelství Omega má tak krásné obálky, že nestačím zírat. Vždycky si musím vzpomenout, jak jsem do povinné četby četla knihy v ošklivých šedých přebalech...ještě větší radost mám, když zjišťuji, že pod přebalem je ten samý obrázek.
Autorka: Autorkou povídek je Božena Němcová, která se často soustředila na osudy statečných žen, nebo vůbec na zobrazení kladného hrdiny. Přesto, že žila již takřka před dvěma staletími, je stále vnímána jako aktuálně přítomný zjev naší současné kultury. 
 
"To je proti pánubohu, k čemu je děvče, než haby se vdalo?" (strana 77, Karla)
 
Děj: Knížka obsahuje tři krátké povídky, Divou Báru, Karlu a Pana učitele. Bára je milá dívka, kterou společnost nepřijímá díky odlišnosti. Nechová se jako typická dívka a okolí se jí straní.
 
Karla je příběhem ustrašené matky, která svého syna vydává za dívku, aby se vyhnul naverbování. Pan učitel je starší kantor ve vesnické třídě, který měl s žáky trpělivost a okolí ho obdivovalo.
 
"Vzpomněla jsem si na to, co říkal pan učitel, a přála si, aby každé zrnko, co zasel, do půdy dobře padlo." (strana 225, Pan učitel)
Hodnocení: Od Boženy Němcové jsem přečetla hodně knih, v rámci semináře z České literatury to ani nešlo jinak. Knížky od této autorky jsem si poměrně oblíbila, Karlu jsem si dokonce vybrala pro zápočtovou seminární práci.  
 
 Není lepšího pocitu než odměna ve formě zápočtu, navíc jsem se díky práci na seminárce dostala pod povrch povídky a začaly mi docházet hlubší souvislosti. Možná ze mě mluví absolventská sentimentalita, ale popadla mě velká chuť přečíst celý svazek (v novém kabátku) znovu.
 
 
Božena Němcová se ve svých povídkách nebojí poukazovat na ožehavá témata doby a usiluje o zlepšení sociálního postavení ženy ve společnosti. Okouzlil mě především prvek přátelství, Bára a Elška jsou kamarádky na život a na smrt.
 
„Tetinka mi vždycky říkala, že jednomu svědčí karafiát, druhému růže, třetímu fiala. Každé kvítko najde svého obdivovatele,každé má svoji krásu.“ (strana 29, Divá Bára)
 
Divou Báru a jiné prózy doporučuji k přečtení všem, kteří ocení kvalitní českou literaturu a dokonce i těm čtenářům, kteří nemají moc pozitivní zkušenosti s Babičkou. Bára, Karla i Pan učitel se čtou lehce a pro mě jsou tyto povídky mnohem čtivější a zajímavější než Babička.
diva_bara_3D
Hodnocení: 90%
Autorem recenze je Zlata Dědková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
highslide