Logo

Recenze Divá Bára - Božena Němcová (Zlata Dědková)

9. 9. 2014
diva_bara_3D
Anotace: Na samém konci malé dědiny Vestec byla malá chalupa, ve které žil obecní pastýř Josef se svou dcerou Bárou. Ženu již neměl, zemřela pár let po porodu. Tato tragická událost vrhla stín i na malé dítě, o kterém vesničané začali šířit zvěsti, že je v kolébce vyměnila polednice. Proto si s ním nechtěl skoro nikdo hrát, jedinou výjimkou byla Eliška z fary a kostelníkův Josífek. Divá Bára je krásným příběhem o tom, že kvalitu člověka nikdy nemůžeme posuzovat podle jeho vzhledu či společenského postavení. Kromě známé Báry v knize najdeme i neméně poutavé povídky Dobrý člověk, Karla a Pan učitel.
 
 
Obálka: Nakladatelství Omega má tak krásné obálky, že nestačím zírat. Vždycky si musím vzpomenout, jak jsem do povinné četby četla knihy v ošklivých šedých přebalech...ještě větší radost mám, když zjišťuji, že pod přebalem je ten samý obrázek.
Autorka: Autorkou povídek je Božena Němcová, která se často soustředila na osudy statečných žen, nebo vůbec na zobrazení kladného hrdiny. Přesto, že žila již takřka před dvěma staletími, je stále vnímána jako aktuálně přítomný zjev naší současné kultury. 
 
"To je proti pánubohu, k čemu je děvče, než haby se vdalo?" (strana 77, Karla)
 
Děj: Knížka obsahuje tři krátké povídky, Divou Báru, Karlu a Pana učitele. Bára je milá dívka, kterou společnost nepřijímá díky odlišnosti. Nechová se jako typická dívka a okolí se jí straní.
 
Karla je příběhem ustrašené matky, která svého syna vydává za dívku, aby se vyhnul naverbování. Pan učitel je starší kantor ve vesnické třídě, který měl s žáky trpělivost a okolí ho obdivovalo.
 
"Vzpomněla jsem si na to, co říkal pan učitel, a přála si, aby každé zrnko, co zasel, do půdy dobře padlo." (strana 225, Pan učitel)
Hodnocení: Od Boženy Němcové jsem přečetla hodně knih, v rámci semináře z České literatury to ani nešlo jinak. Knížky od této autorky jsem si poměrně oblíbila, Karlu jsem si dokonce vybrala pro zápočtovou seminární práci.  
 
 Není lepšího pocitu než odměna ve formě zápočtu, navíc jsem se díky práci na seminárce dostala pod povrch povídky a začaly mi docházet hlubší souvislosti. Možná ze mě mluví absolventská sentimentalita, ale popadla mě velká chuť přečíst celý svazek (v novém kabátku) znovu.
 
 
Božena Němcová se ve svých povídkách nebojí poukazovat na ožehavá témata doby a usiluje o zlepšení sociálního postavení ženy ve společnosti. Okouzlil mě především prvek přátelství, Bára a Elška jsou kamarádky na život a na smrt.
 
„Tetinka mi vždycky říkala, že jednomu svědčí karafiát, druhému růže, třetímu fiala. Každé kvítko najde svého obdivovatele,každé má svoji krásu.“ (strana 29, Divá Bára)
 
Divou Báru a jiné prózy doporučuji k přečtení všem, kteří ocení kvalitní českou literaturu a dokonce i těm čtenářům, kteří nemají moc pozitivní zkušenosti s Babičkou. Bára, Karla i Pan učitel se čtou lehce a pro mě jsou tyto povídky mnohem čtivější a zajímavější než Babička.
diva_bara_3D
Hodnocení: 90%
Autorem recenze je Zlata Dědková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Blackout
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Blackout
15. 6. 2017
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Pomněnčino dítě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Pomněnčino dítě
7. 6. 2017
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska...
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
2. 6. 2017
Detoxikační dieta využívá i sílu čisté vody, která je ještě účinnější v kombinaci s bylinkami a rostlinami jako jsou máta, heřmánek, meduňka, rozmarýn.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Hlídači
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Hlídači
2. 6. 2017
V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
1. 6. 2017
Silný a čtivý debut nadané autorky se sklony k lyrismu.Pozor na to, co se skrývá pod povrchem.“
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
highslide