Logo

Recenze Dívka s Jahodami - Lisa Storme (Nella Šimkovská)

29. 5. 2016
Je léto roku 1893 a norská rybářská vesnice Åsgårdstrand se připravuje na příjezd známého umělce a bohéma z města. Místní dívka Johanne Lien pro něj sbírá jahody a bosá pózuje pro malíře jako „Jahodová dívka“. Johanne je služebnou v zámožné rodině Ihlenů. Jejich svéhlavá dcera Tullik má zájem o kontroverzního malíře Edvarda Muncha, a tak si z Johanne udělá prostředníka mezi ní a Munchem. Johanne je vtažena do syrových emocí malířových děl i do tajné lásky mezi Tulik a Munchem. Ale když je požádána, aby skrývala víc než jen toto tajemství, Johanne se musí rozhodnout, zda riskovat… Lisa Stromme předkládá příběh o bouřlivém milostném vztahu, který Muncha inspiroval k vytvoření jednoho z nejslavnějších obrazů všech dob. Okouzlující příběh o nevinnosti, umění a touze.
 
jahody

Dívka s jahodami. Už podle elegantního názvu a obálky je zřejmé, že kniha bude plná umění a lásky. 

 
Mladé venkovské dívka Johann žije se svými rodiči a bratrem v Åsgårdstrandu, kde si přivydělává sběrem ovoce. Její rodiče si velice váží umělce herr Heyerdahla a jako každý rok na jaře svůj dům pronajímají různým malířům - tento rok herr Heydrahlovi. Tento malíř jednou Johann namaloval... Její matka se tím velice pyšní a doufá, že mu ještě někdy bude stát modelem.
 
Obraz Dívka s jahodami
Obraz Dívka s jahodami
Johann je velká milovnice umění, nejen co se týče sledování, ale i samotného tvoření. Ovšem doba tehdy byla poměrně krutá a společnost často neuznávané umělce odsuzovala, mnohdy bezdůvodně. O jistém Edvardu Munchovi kolovaly ty nejhorší zvěsti. Údajně byla jeho díla prokletá, jen samotný pohled na ně měl způsobovat neštěstí. Johann se ale u něj často v chatrči stavovala a představoval pro ni jistý druh inspirace.
 
Johann jednoho dne musí zanechat sbírání ovoce a na rozkaz matky odjede pracovat jako služka pro jednoho admirála. Je to pro ni velice náročné, ale díky nové kamarádce se všechno změní. Jedná se o dceru admirála - Tullik. Tullik je jediná svého druhu. Miluje život, její přítomnost je všem příjemná, protože její energie a síla mládí je i pro ostatní uklidňující. Edvard Munch si jí všimne na jednom plese...
 
Ano, začíná tím něco nového. Ale jak se dá poznat, zda se jedná o skutečnou lásku nebo jen inspiraci pro jeho obrazy? Jak se můžeme spolehnout na to, že nám nebude jen ublíženo a že si s námi dotyčný jen nehraje?  
 
Toto dilema bych označila jako hlavní téma celé knihy. Nejde však jen o milostné pobláznění kamarádky Tullik. I Sama Johann prožívá první lásku a k tomu sleduje, jak se vyvíjí vztah její přítelkyně a podivného umělce... 
 
Obraz Výkřik
Kniha vypráví příběh vzniku slavného obrazu Výkřik. Jako největší plus této knihy považuji, že budu mít tento obraz spojený s konkrétním příběhem a najednou jako by měl úplně jinou duši. Možná se na první pohled zdá divné, že romantická kniha je spojena s poměrně drsným obrazem... přečtěte si ji a pochopíte dokonale. 
 
Já osobně musím přiznat, že jsem se čtením měla problém. Do poloviny jsem se opravdu nemohla začíst a celkově se u mě rozhodně nezařadí na přední příčky. Ale jak jsem již zmiňovala, přečtení rozhodně nelituji, protože je to skvělé pro všeobecný přehled. 
 
Co mě zaujalo byly začátky kapitol. Každá totiž začínala nějakou barvou, ke které byl napsán i citát  z Teorie barev od Johanna Wolfganga Geothe.
 
Modrá
 Jsou jako dvě řeky, které pramení v jedné a té samé hoře, ale následně pokračují každá svou cestou za naprosto odlišných situací.
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide