Logo

Recenze Dracula - Bram Stoker(Petr Čapek)

16. 11. 2013
tip
Nejslavnější hororový příběh popisuje formou dopisů, deníkových záznamů a novinových výstřižků popisuje děsivé věci, které se odehrávají v blízkosti tajemného maďarského hraběte. Jak odhalí právník Jonathan Harker, s hrabětem není vše v pořádku. V ohrožení se ocitá i Harkerova snoubenka Mina, proto přijíždí profesor Van Helsing a začíná hon na upíra. Kniha byla nesčetněkrát zfilmována, nejslavnější adaptace pocházejí z let 1931 (Tod Browning, hlavní role Bela Lugosi) a 1992 (F. F. Coppola, hlavní role Gary Oldman) .
Upíři byli v poslední době hodně probírané téma. Mánii, kolem upírů a vlkodlaků, způsobila série Stmívání a může se směle rovnat s fenoménem knih Tolkiena nebo Rowlingové. Samozřejmě někteří z vás namítnou, že se literárně nedají srovnávat, ovšem co se týče popularity... Ví ovšem dnešní generace poblázněných teenagerů, kde je pravý původ upírů?
bram-stokers-dracula
 
Bram Stoker, irský spisovatel, který se více méně jako první zaměřil na téma kolem vampirismu a legendám, které obestírají tajemného hraběte Vlada Napichovače. Byť Stoker řadu knih a povídek, právě příběh hraběte Draculy zůstává jeho nejznámější knihou, která i po více než sto letech dokáže vyvolat mrazení v zádech.

Jonathan Harker, britský právník, přijíždí do Transylvánie za tajemným hrabětem Draculou, aby s ním dojednal obchody ohledně domů v Londýně. Samotný hrabě působí na Jonathana velmi podivně a tak Harker postupně dospívá k názoru, že s Draculou není něco v pořádku. Těžko říct, zda za to může fakt, že se Dracula obléká pouze do černé barvy, nesnáší sluneční světlo, nebo že spí v rakvi. Jonathan se nemůže ubránit pocitu, že před ním hrabě něco skrývá a čím více poodhaluje jeho tajemství, tím víc se mu vkrádají do mysli obavy že ho chce Dracula zabít.
Příběh je velmi nezvykle vyprávěn formou deníkových zápisků, dopisů a novinových výstřižků, které dávají knize velmi osobitý ráz. Kniha jako taková je rozdělena na dvě části, díky kterým nám přibývají nové postavy. Vedle samotného Draculy a Jonathana Harkera, je nejznámější postavou osoba profesora Van Helsinga popřípadě Mina.
kingwood-library-dracula-pic
Van Helsing je kapitola sama pro sebe. Všichni fanoušci hororových příběhů a filmových zpracování, znají tuto postavu ze stejnojmenného filmu a tak budete možná nuceni trošku přehodnotit to na co jste zvyklý. Zde je Van Helsing takový jaký opravdu je. To je ovšem obecný problém všech adaptací knižních postav a nových zpracování klasických děl. Zářným příkladem může být právě Stmívání, které udělalo z děsivých upírů,  umaštěné šampónky s bledou kůží. Ano dospívajícím dívkám se to líbí, ale opravdu mají tito krvelačná stvoření působit tolik romantickým dojmem? Obávám se, že kdyby byl autor tohoto svědkem moc nadšený by nebyl.

Stokerovo dílo se dočkalo řady filmových zpracování z nichž mezi nejznámější patří film z roku 1931. Kromě klasického filmové adaptace se autoři také rozhodli použít jen některé části Stokerova románu. Můžeme se tak setkat právě s Van Helsingem, upírkou Minou, nebo draculovými nevěstami. Pravdou zůstává, že tyto adaptace nemají s původním románem nic společného.
 
Stokerovo zpracování tak zůstává předobrazem všem pozdějším dílům, které využívají této tématiky. Dnes již klasické hororové dílo, je povinností pro každého fanouška tohoto žánru. Ano najdeme děsivější horory nebo působivější zpracování, ovšem hrabě Dracula je jen jeden a tím je právě ten od Brama Stokera.
Za recenzní výtisk velmi děkuji nakladatelství Omega
Knihu Dracula můžete zakoupit například zde.
Bram Stoker
Bram Stoker  - Tento irský spisovatel a divadelní kritik se proslavil především hororovým románem Dracula. Narodil se v dublinském Clontarfu jako třetí ze sedmi dětí Charlotty a Abrahama Stokerových. Téměř do svých 8 let byl neznámou chorobou držen na lůžku aniž by mohl chodit a tak není divu, že se prvky tohoto traumatu z dětství přenesly i do některých jeho děl. Poté, co se jako zázrakem uzdravil začal normálně žít, ba dokonce se snažil vynahradit si proležená léta na lůžku sportem a stal se výborným atletem a univerzitní fotbalovou hvězdou. Na Dublinské univerzitě mimo toho vystudoval historii, literaturu a fyziku.
V době, kdy začal pracovat v novinách a jako divadelní kritik vznikala jeho první díla a povídky. V roce 1878 se se svojí ženou přestěhoval do Londýna, kde mu přítel Henri Irving doporučil práci hereckého manažera v London's Lyceum Theatre, kde zůstal po zbytek života.
 
dracula_3D
Hodnocení: 80 %
Autorem recenze je Petr Čapek, blog autora  zde
Knihu si můžete koupit v eshopu  Knihy Dobrovský.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
19. 8. 2017
O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány.
Ediční plán 2017
Ediční plán 2017
19. 8. 2017
Nový ediční plán nakladatelství Omega na připravované tituly.
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
19. 8. 2017
Náš hlavní detektiv Lord John, jak už to tak bývá, bude vyšetřovat vraždu. Samozřejmě, kdyby se do toho nepřipletl ještě tisíc dalších věcí, nebylo by to ani zdaleka tak k popukání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
17. 8. 2017
Terry Brooks je rozený vypravěč.Umí stvořit bohaté eposy naplněné tajemstvím,magií a nezapomenutelnými postavami.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
17. 8. 2017
Příběh ostrý jako břitva, s rychlým tempem a s báječně komplexními postavami. Žádná jiná kniha od Dívky ve vlaku mě tak neuchvátila.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Se záští
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Se záští
17. 8. 2017
Zručně napsaný thriller, který čtenáři umožní hádat až do poslední stránky.
O. J. Simpson bude podmínečně propuštěn
O. J. Simpson bude podmínečně propuštěn
15. 8. 2017
Lid vs. O. J. Simpson Jeffreyho Toobina je dosud nejlepší knihou o podrobnostech policejního vyšetřování, důkazech, soudu a hlavních postavách… Ucelené, snadno čitelné představení dnes už známého příběhu a postav.
highslide