Logo

Recenze Druhá dcera - Lauren Willig (Šárka Fofoňková)

15. 1. 2016
druhá dcera
Anotace:
Rachel Woodleyová vyrůstala s rodiči, kteří se navzdory své chudobě snažili žít na úrovni. Nyní pracuje ve Francii jako vychovatelka. Jednoho dne dostává zprávu, že její matka zemřela, a svíraná žalem se vrací zpátky do rodného městečka v Anglii, aby mohla vyklidit chalupu, v které matka žila. Při úklidu najde na výstřižku z londýnského společenského časopisu fotografii svého otce, datovanou tři měsíce zpátky. Ale vždyť jí řekli, že její otec dávno zemřel!
 
Rachel Woodleyová pracuje ve Francii jako vychovatelka tří dětí jedné hraběcí rodinky. Jednoho dne obdrží telegram, ze kterého se dozví, že její matka onemocněla chřipkou. Telegram se k Rachel dostane pozdě, a přestože se vydává okamžitě na cestu domů do Anglie, matku už živou nezastihne. Po matčině smrti se musí Rachel vystěhovat z domku, ve kterém bydlely. Při vyklízení najde pod matčiným polštářem výstřižek ze společenského časopisu. Je na něm muž s mladou ženou. Muž, který je velmi podobný Rachelinu mrtvému otci. Není mu jen podobný... Je to on. Jinak by si přece matka výstřižek neschovala. A snímek je poměrně čerstvý. Rachel otce poznává také podle jizvy na bradě ze staré fotografie, kterou měla matka schovanou. Navíc se dozvídá, že její otec je významný šlechtic a ne botanik, jak si pamatuje z raného dětství. A mladá žena na snímku je jeho dcera Olivie. Rachel nemůže uvěřit vlastním očím. 
 
Zmatená Rachel se vydává do Oxfordu za strýcem Davidem, který měl na starosti  matčinu pozůstalost. Zároveň se vyptává na svého otce. U strýce se náhodně seznámí se Simonem Montfortem, který vyslechne Rachelinu situaci. S jeho přičiněním se vrhá do bláznivého plánu, jak se do blízkosti otce dostat, promluvit s ním a případně se mu pomstít za všechny ty roky, které prožila ve lži. Musí se seznámit se svou nevlastní sestrou, to je jediná možnost, jak se otci přiblížit. A tak se mezi londýnskou smetánkou objevuje Vera Mertonová, půvabná, světaznalá Simonova „údajná“ sestřenice.
 
Román Lauren Willig se odehrává převážně v Londýně roku 1927. Ve vzpomínkách hlavní postavy Rachel se dostáváme několikrát do doby o třiadvacet let zpět, do jejího dětství. Je to zajímavý, čtivý, i když lehce předvídatelný příběh. Jediné, co mě moc nebavilo, byly popisy večírků a rozhovory rozmazlených mladých lidí z bohatých rodin, které na večírcích probíhaly. Kniha má krásnou obálku a celkově je kvalitně zpracovaná. V zadní části knihy jsou uvedeny vysvětlivky některých názvů a pojmů, které se v příběhu vyskytují a jsou označeny malými čísly. 
 
Knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst nenáročný, oddechový román, u kterého nemusí přemýšlet, ale jen v klidu vnímat příběh mladé, ostýchavé, chudé ženy, která se dokázala proměnit v okázalou dámu společnosti z vyšších kruhů.
 
Druhá dcera
A ta samotná fotografie... Na fotografii byl a nebyl její otec. Byl vysoký jako on, to ano, se světlými vlasy, které po něm Rachel nepodělila, a s hlubokýma šedýma očima, které podědila. Měl brýle se zlatými obroučkami a stál mírně nahrbeně.
Dokonce si všimla i náznaku jizvy na bradě. Vzpomínala, jak jako malá přejížděla po otcově jizvě prsty a zkoumala její zvláštní tvar.
Ale tento muž byl starší. Starší, než kolik kdy bylo jejímu otci. Ve skutečnosti byl tak starý, jako kdyby stále žil. A byl oblečený tak, jak ho Rachel nikdy neviděla, do večerního obleku, s bílou šálou kolem krku a vysokým kloboukem na hlavě, na prsou se mu leskla řádová stužka a ruku mu objímala mladá žena se světlými vlasy.
 
Autorka:
Lauren Willig se narodila v roce 1977 ve Filadelfii. Studovala historii na Yaleově univerzitě a také práva na Harvardu. Po ukončení vysoké školy pracovala v renomované právnické firmě s dvousetletou historií Cravath, Swaine & Moore, ale po nějakém čase se rozhodla plně věnovat literární tvorbě. První knihu vydala v osmnácti letech a odstartovala jí zatím dvanáctidílnou sérii Pink Carnation. Kromě tohoto cyklu vydala i několik samostatných příběhů, z nichž nejznámější jsou romány Ashfordská aféra a Druhá dcera. 
Lauren Willig je nositelkou několika prestižních literárních ocenění.
 
Hodnocení: 4/5 
Autorem recenze je: Šárka Fofoňková
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide