Logo

Recenze Druhá dcera - Lauren Willig (Šárka Fofoňková)

15. 1. 2016
druhá dcera
Anotace:
Rachel Woodleyová vyrůstala s rodiči, kteří se navzdory své chudobě snažili žít na úrovni. Nyní pracuje ve Francii jako vychovatelka. Jednoho dne dostává zprávu, že její matka zemřela, a svíraná žalem se vrací zpátky do rodného městečka v Anglii, aby mohla vyklidit chalupu, v které matka žila. Při úklidu najde na výstřižku z londýnského společenského časopisu fotografii svého otce, datovanou tři měsíce zpátky. Ale vždyť jí řekli, že její otec dávno zemřel!
 
Rachel Woodleyová pracuje ve Francii jako vychovatelka tří dětí jedné hraběcí rodinky. Jednoho dne obdrží telegram, ze kterého se dozví, že její matka onemocněla chřipkou. Telegram se k Rachel dostane pozdě, a přestože se vydává okamžitě na cestu domů do Anglie, matku už živou nezastihne. Po matčině smrti se musí Rachel vystěhovat z domku, ve kterém bydlely. Při vyklízení najde pod matčiným polštářem výstřižek ze společenského časopisu. Je na něm muž s mladou ženou. Muž, který je velmi podobný Rachelinu mrtvému otci. Není mu jen podobný... Je to on. Jinak by si přece matka výstřižek neschovala. A snímek je poměrně čerstvý. Rachel otce poznává také podle jizvy na bradě ze staré fotografie, kterou měla matka schovanou. Navíc se dozvídá, že její otec je významný šlechtic a ne botanik, jak si pamatuje z raného dětství. A mladá žena na snímku je jeho dcera Olivie. Rachel nemůže uvěřit vlastním očím. 
 
Zmatená Rachel se vydává do Oxfordu za strýcem Davidem, který měl na starosti  matčinu pozůstalost. Zároveň se vyptává na svého otce. U strýce se náhodně seznámí se Simonem Montfortem, který vyslechne Rachelinu situaci. S jeho přičiněním se vrhá do bláznivého plánu, jak se do blízkosti otce dostat, promluvit s ním a případně se mu pomstít za všechny ty roky, které prožila ve lži. Musí se seznámit se svou nevlastní sestrou, to je jediná možnost, jak se otci přiblížit. A tak se mezi londýnskou smetánkou objevuje Vera Mertonová, půvabná, světaznalá Simonova „údajná“ sestřenice.
 
Román Lauren Willig se odehrává převážně v Londýně roku 1927. Ve vzpomínkách hlavní postavy Rachel se dostáváme několikrát do doby o třiadvacet let zpět, do jejího dětství. Je to zajímavý, čtivý, i když lehce předvídatelný příběh. Jediné, co mě moc nebavilo, byly popisy večírků a rozhovory rozmazlených mladých lidí z bohatých rodin, které na večírcích probíhaly. Kniha má krásnou obálku a celkově je kvalitně zpracovaná. V zadní části knihy jsou uvedeny vysvětlivky některých názvů a pojmů, které se v příběhu vyskytují a jsou označeny malými čísly. 
 
Knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst nenáročný, oddechový román, u kterého nemusí přemýšlet, ale jen v klidu vnímat příběh mladé, ostýchavé, chudé ženy, která se dokázala proměnit v okázalou dámu společnosti z vyšších kruhů.
 
Druhá dcera
A ta samotná fotografie... Na fotografii byl a nebyl její otec. Byl vysoký jako on, to ano, se světlými vlasy, které po něm Rachel nepodělila, a s hlubokýma šedýma očima, které podědila. Měl brýle se zlatými obroučkami a stál mírně nahrbeně.
Dokonce si všimla i náznaku jizvy na bradě. Vzpomínala, jak jako malá přejížděla po otcově jizvě prsty a zkoumala její zvláštní tvar.
Ale tento muž byl starší. Starší, než kolik kdy bylo jejímu otci. Ve skutečnosti byl tak starý, jako kdyby stále žil. A byl oblečený tak, jak ho Rachel nikdy neviděla, do večerního obleku, s bílou šálou kolem krku a vysokým kloboukem na hlavě, na prsou se mu leskla řádová stužka a ruku mu objímala mladá žena se světlými vlasy.
 
Autorka:
Lauren Willig se narodila v roce 1977 ve Filadelfii. Studovala historii na Yaleově univerzitě a také práva na Harvardu. Po ukončení vysoké školy pracovala v renomované právnické firmě s dvousetletou historií Cravath, Swaine & Moore, ale po nějakém čase se rozhodla plně věnovat literární tvorbě. První knihu vydala v osmnácti letech a odstartovala jí zatím dvanáctidílnou sérii Pink Carnation. Kromě tohoto cyklu vydala i několik samostatných příběhů, z nichž nejznámější jsou romány Ashfordská aféra a Druhá dcera. 
Lauren Willig je nositelkou několika prestižních literárních ocenění.
 
Hodnocení: 4/5 
Autorem recenze je: Šárka Fofoňková
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
highslide