Logo

Recenze Druhá dcera - Lauren Willig (Táňa Brňáková)

3. 2. 2016
druha_dcera_3D
AnotaceRachel Woodley vyrůstala s rodiči, kteří se navzdory své chudobě snažili žít na úrovni. Nyní pracuje ve Francii jako vychovatelka, když tu dostává zprávu, že její matka zemřela. Svíraná žalem se vrací zpátky do rodného městečka v Anglii, aby mohla vyklidit chalupu, v které matka žila. Při úklidu najde na výstřižku z Londýnského společenského časopisu fotografii svého otce, datovanou tři měsíce zpátky. Vždyť jí řekli, že její otec dávno zemřel! Veskutečnosti je ale vlivným a váženým hrabětem a na fotografii mu po boku stojí jiná jeho dcera – ta legitimní. Z toho jasně vyplývá, že Rachel jeho legitimní dcerou není. Všechno, co si myslela, že ví o sobě a své minulosti, je lež! Dokonce i její jméno!
 
Rachel je stále ještě otřesena smrtí své matky a nyní navíc plná hněvu. Taková zrada! Pod falešnou identitou se přestěhuje do Londýna a rozhodne se proniknout mezi tamní zlatou mládež – mladé aristokraty, kteří „vymetají“ jeden večírek za druhým. Její cíl je jasný – odhalit otcovu proradnost a zničit pohádkový svět, ve kterém žije s její nevlastní sestrou. Brzy se však objeví dva zádrhely: Rachel zjistí, že její nevlastní sestra Olivia nemá vůbec snadný život a začne k ní chovat sympatie. Co je však horší, Rachel se možná zamilovala do Oliviina snoubence…
 
" Nejde o žádnou podobu." David se v křesle narovnal a mluvil tichým, ale jasným hlasem. "Hrabě z Ardmoru vypadá jako tvůj otce, protože to je tvůj otec."
 
Vyrůstat odmalička jen s matkou není rozhodně žádné peříčko. Své by o tom mohla vyprávět Rachel Woodleyová, hlavní hrdina našeho příběhu, které osud přichystal právě takovouto svízel. Svého otce si pamatuje jen z útlého dětství, kdy ho jako malá viděla naposledy. Poté už se u nich doma neukázal a netrvalo dlouho a ony zjistily, že zemřel. Rachel tuto zprávu brala velmi špatně, a i když měla nade vše milující matku, přeci jen jí v srdci zůstalo prázdné místečko.
 
Nyní je už samostatnou ženou a živý se jako vychovatelka dětí ve Francii a její minulost ji už netrápí. Znenadání ale přichází i o svou milovanou matku, která umírá v její rodné Anglii a Rachel se najednou ocitá na světě úplně sama. Její dosavadní život se najednou zhroutil jako domeček z karet a ona se s velkým žalem musí vrátit do Anglie, aby převzala majetek, který jí po matce zbyl.
 
druha
Když probírá všelijaké fotografie a věci, pět se ponoří do své minulosti a vzpomínek na ni. Ovšem to co mezi těmito věcmi najde, by ani ve snu nečekala. Mezi matčinými věcmi objeví pouhé tři měsíce starý výstřižek z novin londýnského časopisu, na kterém uvidí svého otce s dívkou, která je podle popisku jeho dcera. Rachel v tu chvíli prožívá šok.
 
 
Vždyť jí řekli, že zemřel! Je tohle opravdu její otec, nebo jen někdo kdo je mu tak moc podobný? 
 
Rachel začne v Londýně pátrat a díky svému strýčkovi zjišťuje, že onen pán na fotografie z novin je opravdu její otec. Prvotní šok najednou vystřídá vztek. Celé roky na svého otce vzpomínala v dobrém a najednou se cítí zrazená. Zatímco ona s matkou žily skromný život a musely se spolehnout jedna na druhou, její otec nejen že byl stále naživu, ale také si očividně pořídil novou rodinu.
 
Rozhodne se, že nebude jen tak stát v ústraní - zapomenutá. Proč by to svému otci měla ulehčovat?! On se na ně tenkrát také neohlížel! V realizaci jejího plánu jí bude pomáhat přítel jejího strýce Simon Montford, který ji , díky své profesi novináře, sežene věrohodné jméno i minulost. Z nesmělé Rachel se tedy najednou stává světaznalá Vera Mertonová
 
Změní svůj dosavadní šatník, začne se dostávat do kruhů vyšší společnosti a užívá si najednou docela jiného života, než na jaký byla zvyklá. Ovšem první setkání s její nevlastní sestrou ji jako studená sprcha opět stáhne do reality. 
Rachel si neustále klade otázku : "Co má ona a já ne? Proč jsem právě já ta druhá?" Trápí ji, že si otec vybral tuhle dceru místo té, která ho věrně čekala doma. A když se k tomu setká se sestřiným pohledným a příjemným snoubencem, její nevraživost vůči osudu ještě vzroste. Podaří se Rachel setkat s jejím otce? Dosáhne nakonec opravdu toho po čem touží?
 
Tento historický román je moc pěkné čtení, které čtenáře zavede do staré Anglie mezi smetánku a dokonale mu ukáže její život. Byly zde dokonale vykresleny všemožné dýchánky, které byly v té době populární a také přepychová sídla, která tito lidé obývali. 
 
Rachel oproti tomu byla prototypem obyčejné dívky, která se nevyžívala v krásných róbách, ani v navštěvování podniků. 
Její proměna ve Veru byla tedy příjemným zpestřením celého příběhu, jelikož se díky ní odehrálo nespočet vtipných situací a Rachel se tak nějak v příběhu víc uvolnila.
 
Také vedlejší postavy, jako např. Simon, Rachelin strýček či její nevlastní sestra s přáteli, měly v příběhu důležitou roli a dodaly mu na celkovém spádu. Příběh tak utíkal jako voda a člověk s každou další stránkou čekal, kdy Rachel udělá onen zásadní krok a pravda vyjde najevo.

Druhá dcera mě velmi mile překvapila, bylo to pohodové čtení, ve kterém jsme našla kousek ode všeho - napětí, humor i lásku. Jsem moc ráda, že jsem si knížku přečetla, jelikož to byl originální příběh, jehož čtení jsem si moc užila.
 
claire
Hodnocení: 4 z 5 
Autorem recenze je: Táňa Brňáková
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Blackout
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Blackout
15. 6. 2017
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Pomněnčino dítě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Pomněnčino dítě
7. 6. 2017
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska...
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
2. 6. 2017
Detoxikační dieta využívá i sílu čisté vody, která je ještě účinnější v kombinaci s bylinkami a rostlinami jako jsou máta, heřmánek, meduňka, rozmarýn.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Hlídači
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Hlídači
2. 6. 2017
V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
1. 6. 2017
Silný a čtivý debut nadané autorky se sklony k lyrismu.Pozor na to, co se skrývá pod povrchem.“
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
highslide