Logo

Recenze Emile Zola - Zabiják(Popelčiny knížky)

16. 11. 2013
zabijak
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2013
Počet stran: 456
 
Oficiální anotace: Román zabiják se odehrává v temných krčmách Paříže druhé poloviny devatenáctého století. Čtenář v něm sleduje osudy mladé Gervaisy Macquartové, která se provdá za pařížského pokrývače Coupeaua. Rodinné štěstí netrvá příliš dlouho. Manžel se při práci zraní a během rekonvalescence ho posedne démon alkoholu, který po čase ovládne i Gervaisu.
V době vydání bylo dílo většinou francouzské veřejnosti odmítnuto. Ta se cítila pobouřena autorovým drsným realismem a popisem chudoby, která přece do jejich salónů nepatřila. Čas dal za pravdu Zolovi. Román Zabiják je dnes považován za jedno z jeho nejlepších děl.
Paříž druhé poloviny 19. století je místo plné kontrastů. Na jedné straně skvostné salóny společenské smetánky, lóže v Opeře, honosné večeře a Haussmannova snaha zatraktivnit prostředí hlavního francouzského města. Na straně druhé rozbahněná předměstí plná špíny - doslovné i v přeneseném smyslu slova. Stovky, ne-li tisíce chudých, lidé, kteří nemají na nájem ani na chleba, lidé hledající svou útěchu v alkoholovém opojení...
víno
Oním Zabijákem z titulu knihy je zde právě alkohol, který se do společnosti vkrádá zcela nečekaně, pozvolna a ovládne ji dřív, než si to zúčastnění vůbec stačí uvědomit. Gervaise je mladá žena, která pracuje jako pradlena, vychovává dva syny a snaží se udržet nad vodou domácnost. Její milenec totiž nevydělává, a co má, prošustruje. Korunu svému chování nasadí ve chvíli, kdy beze slova zmizí a obě děti nechá na krku své drahé polovičce. Gervaise se tak musí ohánět ještě dvakrát tolik.
Mladá žena nemá příliš velké nároky na život - chce mít svůj vlastní koutek, kde může přespat, přeje si, aby ji muž nebil, touží umřít ve vlastní posteli. Na první pohled nesmírně skromná přání, která však mohou velmi rychle vzít za své. Gervaise se rozhodne provdat za klempíře Coupeaua a vybudovat si tak nové zázemí. Zpočátku všechno vypadá nesmírně idylicky - manželství je spokojené, domácnost nestrádá... Stačí však jediný chybný krok, aby se klempíř zřítil ze střechy a odstartoval tak začátek konce sebe i své ženy.
Zabiják není pozitivní čtení. Mám-li být upřímná, je to spíš hrůzu nahánějící sonda do života chudých, jejichž jedinou jistotou je láhev kořalky. Nejdřív všechno vypadá pěkně, možná dokonce zadoufáte ve šťastný konec. V určitém momentu si však uvědomíte, že tohle žádná idyla nebude. A nejsmutnější na tom je, že hrdinové sami ničí, co předtím pracně vybudovali. A proč? Aby mohli sáhnout po sklence něčeho ostřejšího...
Gervaise je žena, kterou si možná neoblíbíte, ale přesto se ji budete snažit pochopit. Její malé sny se postupem času mění ve velké ambice, její skromnost bere za své a životní styl se radikálně proměňuje. Z nějakého důvodu jsem s ní však nedokázala soucítit. Lidé stíhaní neštěstím jsou jistě hodni politování, jak je však litovat, když jsou strůjci svých tragédií oni sami?
Ve skutečnosti budete mít docela problém nalézt postavu, kterou byste si mohli zamilovat. Pokud tedy nejste alkoholici usínající noc co noc v objetí s lahví. Hrdinové Zabijáka totiž představují chudáky, kteří už mají plné zuby života v bídě a hledají různé způsoby, jak z ní ven. Ve většině případů však nejsou ochotni sami se angažovat.
 
 
Emile Zola
Zabiják je deprimující čtení, přesto se může pro mladou generaci ukázat jako četba velmi poučná. A přestože jde o knhu poměrně náročnou, atraktivnost tématu by mohla přesvědčit i zapřísáhlé odpůrce klasiky.
Velmi oceňuji, že v současné době se konečně někdo pustil do vydávání klasiky. Edice Omega je tím pravým způsobem, jak přizpůsobit knihy z literárního kánonu i mladým čtenářům. Knížky zaujmou obálkami i nízkou cenou, za ty dvě stovky si je může dovolit každý a je to výborný způsob, jak zaplnit svoji knihovničku klasikou. V době, kdy je knižní trh doslova přesycen záplavou brakové literatury (tím netvrdím, že ji nečtu :D), není na škodu investovat do něčeho, u čehož léta prověřila kvalitu. :)
 
Hodnocení: 80 %
Autorem recenze je literární blog Popelčiny knížky, blog najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Rychleji mluvit nedokážu. Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
29. 9. 2017
SBÍRKA ÚVAH A HRAVÝCH ESEJŮ OD HVĚZDY TELEVIZNÍCH SERIÁLŮ GILMOROVA DĚVČATA A FAMÍLIE A TAKÉ OD AUTORKY BESTSELLERU JEDNOHO DNE, MOŽNÁ...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Poslední dívka
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Poslední dívka
29. 9. 2017
„Jeden z nejlepších thrillerů letošního roku. Pokud se vám líbila Zmizelá , budete nadšeni.“
Stephen King
highslide