Logo

Recenze Evžen Erdély - Švec, který dobyl svět(Kateřina Brabcová)

19. 1. 2014
Příběhy lidí, kteří jen s málem v kapse vytvořili obrovské a úspěšné společnosti, jsou vždycky něčím fascinující. Steve Jobs se stal modlou snad pro polovinu světa, což se obvykle podaří jen papežovi a hollywoodským hvězdám. Možná to zní jako klišé, ale americký sen se zkrátka někdy může splnit, a dnes se o takových osobnostech píšou knihy, točí filmy a byznysmeni, marketéři i vynálezci všech zemí si lámou hlavu, jak jejich úspěch zopakovat. 
bata
Je skvělé, že na jednoho takového úspěšného vizionáře mohou být pyšní i Češi, byť je jeho sláva už poněkud zašlá a pozapomenutá. Kniha Baťa švec, který dobyl světa může být proto dobrý způsob, jak  naše povědomí o Baťovi trochu oprášit. 

Z pohledu současníka

Ačkoli má tato tenká publikace zajímavou a moderní obálku, její text napsal Evžen Erdély už v roce 1932 - vznikala tak jen pár měsíců po Baťově smrti. Znovu vyšla v devadesátých letech a potřetí ji v roce 2013 vydalo nakladatelství Omega. Nečekejte tedy žádnou biografii v moderním duchu, ale dobovou knihu napsanou bez jakéhokoli odstupu.
 
Možná je škoda, že tím kniha přichází o možnost zachytit stav věcí v širším kontextu, na druhou stranu je ale nesmírně zajímavé vidět Baťu právě očima jeho současníka. Poněkud knižní a archaické vyjadřování i citově zabarvený a skoro až romantizující pohled by v dnešní publikaci působil směšně, ale při čtení Ševce, který dobyl světa je nádech "prvorepublikové poetiky" jedním z nejzajímavějších prvků celé knihy.
 

Baťa jako obuvník i vizionář

Kniha je složená z krátkých kapitolek, takže přímo láká k tomu, abyste ji četli po kouscích, když zrovna máte během dne pár minut času. Každá kapitola je věnovaná konkrétní oblasti Baťova života, ať už pracovního nebo osobního, obě dvě roviny se totiž úzce proplétaly.
 
V prvních kapitolách se dozvíte všechno o Baťových začátcích, o tom, jak cestoval do Ameriky, jak zlepšoval výrobu, zaváděl stroje a postupně se propracujete k tomu, jak ze Zlína vytvořil nové město a navždy změnil způsob, jakým jsou vyráběny boty. Erdély v knize podrobně vysvětluje systém výroby, a to především z hlediska perfektně zvládnutého managmentu, od kterého by se dnešní manažeři rozhodně měli čemu přiučit. Baťa ale nebyl jen obuvník, jeho světové imperium jako by pro něj bylo snad jen nástrojem k tomu, jak vytvořit rozumnější i lepší svět. Byl to vizionář a filozof. Vážně by mě zajímalo, kam až by jeho zdánlivé utopie mohly vést, nebýt jeho náhlé smrti. A následně války. A komunismu.
 
bata2
Ale zpátky ke knize. Přiznám se, že některé pasáže se mi zdály trochu těžkopádné, a knihu jsem tak četla déle, než jsem předpokládala. Hlavně se jednalo o kapitoly zhruba v jedné třetině knihy, které se zabývaly konkrétními výdaji a příjmy, obchodními bilancemi a nejrůznějšími makroekonomickými i mikroekonomickými aspekty jeho práce. I tyhle kapitoly ale přinesou  zajímavé informace, jen je zkrátka potřeba k jejich vstřebávání zapojit více pozornosti.
 
Jak se stát baťamanem?
V druhé polovině knihy ale přicházejí o dost zajímavější kapitoly, které popisují život ve Zlíně, filozofii Baťova kapitalismu, i to, jak skvěle tento "americký přístup" může fungovat i v dosud venkovském Zlíně. Některé kapitoly (např. Láska ve Zlíně nebo Jak se stane člověk baťamanem?) jsou potom přímo úsměvné. ;)
 
Na knize také oceňuji, že byť vyšla krátce po Baťově smrti, Erdély ji nepojal jako chvalozpěv na velikána Tomáše Baťu s mottem "o mrtvých jen dobře", ale vedle popisu veškerých Baťových úspěchů dokázal upozornit na mnohé zápory jeho povahy i jeho plánů. 
 

Závěrem

Švec, který dobyl světa není vyloženě zábavná kniha, ale její čtení je skvělý způsob, jak se seznámit se životem Tomáše Bati, který patřil k jedněm z nejúspěšnějších lidí Československa. Díky jeho filozofii pochopíte, že americký sen můžete prožít kdekoli na světě, jen to vyžaduje obrovské zapálení, dobré nápady a nekonečnou pracovitost. 
 
svec_ktery_obul_svet
Hodnocení: 90%
Autorem recenze je Kateřina Brabcová.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide