Logo

Recenze Frajer Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

2. 11. 2015
frajer_manolito_3D

FRAJER MANOLITO

Původní název: ¡Cómo molo!

První vydání originálu: 1996, v ČR 2015

Počet stran: 144

Na podzim 2015 vyšel třetí díl oblíbené série o Manolitovi,neobyčejně obyčejném chlapci z Madridu. Tentokrát ho čekají zasloužené prázdniny plné slunce a vybetonované carabanchelské čtvrti. Manolitovi rodiče totiž nemají peněz nazbyt, a tak rodina
zůstává doma a pečuje o květiny a rybičky sousedky Luisy.

Protože jsou všichni Manolitovi kamarádi na pryč prázdninách, musí si „brejloun“ vystačit se svým mladším bratrem, který díky nově nabytému postavení spojence pomalu přestává být jen přítěží. Společně si snaží užít prázdnin, vyhnout se mamčiným ořechům, i když Blbeček to má značně jednodušší, a také vyloudit z dědečka Nicoláse veškerý důchod na zmrzlinu. Třetí bod seznamu se jim daří obzvláště dobře plnit.

 

Díky již zmíněné absenci Manolitových kamarádů získává větší prostor chlapcova rodina.Maminka, dědeček i mladší bratr jsou více přiblíženi a odkrývají se jejich vlastnosti a zvyky.Kniha zobrazuje, že člověk nemusí jet na luxusní dovolenou, aby si prázdniny a volné dny užil. Stačí k tomu pouze nápaditost (a možná trochu uličnictví), o kterou Manolito nemá nouzi.

Frajer Manolito má stejnou kompozici jako předchozí díly. Opět se jedná o sled úsměvných až vtipných epizod, které odpovídají rozdělení na kapitoly. Příběhy jsou vypravovány z Manolitova pohledu a je pro ně typický chlapcův slovník založený hlavně na hovorových a nespisovných výrazech, které jsou ale zcela adekvátní – Manolito je chlapec školou povinný, spisovně mluvící vzory nemá a navíc jeho výběr slov odpovídá charakteristické dětské mluvě. Mladý čtenář se díky tomu s Manolitovým vyprávěním lehce ztotožní, avšak ještě více ho upoutají častá oslovení směřována právě na něj.

Kniha je opět doplněna drobnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga.Novinkou ale je úvod, ke kterému je přimalován strom vztahů, jenž ukazuje Manolitovu rodinu a přátele. Vedle nich je volné místo, do kterého se může zvěčnit majitel(ka) knihy.

Osobně tento díl považuji za dosud nejpovedenější, a tak ho určitě doporučuji jak dětským, tak dospělým čtenářům, protože každý jistě objeví něco, co si z knihy odnést. Děti mohou kromě pobavení načerpat inspiraci, jak (ne)trávit volný čas nejen o prázdninách, a dospělí se jistě zasmějí nad situacemi, se kterými se při výchově svých dětí sami setkali, ať už se stejnými či obdobnými.

Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je: Jitka Burdová
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
highslide