Logo

Recenze Frajer Manolito - Elvira Lindo (Jitka Burdová)

2. 11. 2015
frajer_manolito_3D

FRAJER MANOLITO

Původní název: ¡Cómo molo!

První vydání originálu: 1996, v ČR 2015

Počet stran: 144

Na podzim 2015 vyšel třetí díl oblíbené série o Manolitovi,neobyčejně obyčejném chlapci z Madridu. Tentokrát ho čekají zasloužené prázdniny plné slunce a vybetonované carabanchelské čtvrti. Manolitovi rodiče totiž nemají peněz nazbyt, a tak rodina
zůstává doma a pečuje o květiny a rybičky sousedky Luisy.

Protože jsou všichni Manolitovi kamarádi na pryč prázdninách, musí si „brejloun“ vystačit se svým mladším bratrem, který díky nově nabytému postavení spojence pomalu přestává být jen přítěží. Společně si snaží užít prázdnin, vyhnout se mamčiným ořechům, i když Blbeček to má značně jednodušší, a také vyloudit z dědečka Nicoláse veškerý důchod na zmrzlinu. Třetí bod seznamu se jim daří obzvláště dobře plnit.

 

Díky již zmíněné absenci Manolitových kamarádů získává větší prostor chlapcova rodina.Maminka, dědeček i mladší bratr jsou více přiblíženi a odkrývají se jejich vlastnosti a zvyky.Kniha zobrazuje, že člověk nemusí jet na luxusní dovolenou, aby si prázdniny a volné dny užil. Stačí k tomu pouze nápaditost (a možná trochu uličnictví), o kterou Manolito nemá nouzi.

Frajer Manolito má stejnou kompozici jako předchozí díly. Opět se jedná o sled úsměvných až vtipných epizod, které odpovídají rozdělení na kapitoly. Příběhy jsou vypravovány z Manolitova pohledu a je pro ně typický chlapcův slovník založený hlavně na hovorových a nespisovných výrazech, které jsou ale zcela adekvátní – Manolito je chlapec školou povinný, spisovně mluvící vzory nemá a navíc jeho výběr slov odpovídá charakteristické dětské mluvě. Mladý čtenář se díky tomu s Manolitovým vyprávěním lehce ztotožní, avšak ještě více ho upoutají častá oslovení směřována právě na něj.

Kniha je opět doplněna drobnými ilustracemi španělského malíře Emilia Urberuaga.Novinkou ale je úvod, ke kterému je přimalován strom vztahů, jenž ukazuje Manolitovu rodinu a přátele. Vedle nich je volné místo, do kterého se může zvěčnit majitel(ka) knihy.

Osobně tento díl považuji za dosud nejpovedenější, a tak ho určitě doporučuji jak dětským, tak dospělým čtenářům, protože každý jistě objeví něco, co si z knihy odnést. Děti mohou kromě pobavení načerpat inspiraci, jak (ne)trávit volný čas nejen o prázdninách, a dospělí se jistě zasmějí nad situacemi, se kterými se při výchově svých dětí sami setkali, ať už se stejnými či obdobnými.

Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je: Jitka Burdová
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
21. 8. 2017
Kniha Běh Života - Lid versus O. J. Simpson nás velmi podrobně seznamuje s průběhem procesu a vyšetřování slavného sportovce. O. J. Simpson byl obviněn z vraždy své bývalé ženy Nicol a jejího přítele Ronalda Goldmana.
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
20. 8. 2017
Já jsem knize věnovala jedno odpoledne, protože jsem ji nedokázala odložit. Pořád mě příběh napínal a já jsem si myslela, jak to 'asi' dopadne.
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
19. 8. 2017
O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány.
Ediční plán 2017
Ediční plán 2017
19. 8. 2017
Nový ediční plán nakladatelství Omega na připravované tituly.
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
19. 8. 2017
Náš hlavní detektiv Lord John, jak už to tak bývá, bude vyšetřovat vraždu. Samozřejmě, kdyby se do toho nepřipletl ještě tisíc dalších věcí, nebylo by to ani zdaleka tak k popukání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
17. 8. 2017
Terry Brooks je rozený vypravěč.Umí stvořit bohaté eposy naplněné tajemstvím,magií a nezapomenutelnými postavami.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
17. 8. 2017
Příběh ostrý jako břitva, s rychlým tempem a s báječně komplexními postavami. Žádná jiná kniha od Dívky ve vlaku mě tak neuchvátila.
highslide