Logo

Recenze Frajer Manolito - Elvira Lindo (Táňa Moučková)

17. 11. 2015
frajer_manolito_3D
A zase tu máme Manolita. Možná si vzpomeneš, že na konci minulého dílu "Chudák Manolito" skončil školní rok neslavnou nedostatečnou z matematiky. Manolito tedy tráví prázdniny doma v Horním Carabanchelu a tiše závidí svým spolužákům jejich výjezdy. Na druhou stranu je ovšem rád, že se zbaví svého „kamaráda“ Džiháda a jeho brýle jsou tak alespoň na chvíli v bezpečí. Brzy se ukáže, že náš malý hrdina umí s nudou pořádně zatočit. Dozvíš se například, proč dědečkovi Nicolásovi přezdívají „Travolta z Carabanchelu“, co se stane, když se ti zdá o mořské panně, a jak asi vypadá dítě s vytříbeným plaveckým stylem
 
Frajer Manolito je třetím dílem knižní série o dobrodružstvích, co prožívá chlapec ze Španělska. Má jednoho mladšího bratra, Blbečka a žije nejen s rodiči, ale i dědou, kterého má moc rád. Mezi jeho kamarády patří například Ušatec či Džihád, jenž mu rád rozbíjí brýle a dělá si z něj srandu. Na prázdniny se všichni chystají odjet pryč, tedy až na Manolita. Z matiky dostal nedostatečnou a celé prázdniny stráví v Horním Carabanchelu se svojí rodinou. 
 
Knihy o Manolitovi se nejvíce hodí na deštivé odpoledne, kdy nemusíte nic dělat a bezstarostně se začtete. I když by si někdo mohl myslet, že je to pouze čtení pro mladší věkovou kategorii, není tomu tak. Já, jakožto teenager, jsem si Manolita velmi oblíbila a vždy se na novou knihu těším jako malé dítě. Je dobré na chvíli vypustit školu a smát se z plných plic nad hláškami, jenž vystihují dnešní dobu. 
Další z výhod knihy je jazyk, kterým je psána. Nespisovná slova se v kontextu ztrácí a pro všechny čtenáře se čtení stává příjemnější. Dokáží si takhle představit malého kluka mluvit. Autorka se snaží psát i věci, které se hodí do života. Například Archimédův zákon, skvělé ho vysvětlila a použila tak, aby tomu i malé díte rozumělo. To je dle mého obrovská výhoda. Knihy, které dokáží poučit a něco nového naučit, by se měli stát jasnou volbou při výběru čtení pro děti

Na paměti mám vždycky jednu z dědových rad:
"V životě je třeba umět prohrávat. V tomhle jsme my, García Morenovi, exterti."
str. 64
 
Naše české obálky se mi že všech verzí líbí nejvíce. Jsou jednoduché a při tom velmi kouzelné. Jejich moderní design zaručí, že si jich v knihkupectví nejeden zvědavý čtenář všimne. Série o příhodách Manolita sčítá dohromady osm dílů a já jsem nesmírně zvědavá, jaké dobrodružství si pro nás autorka připravila. 
 
Krásné ilustrace má na svědomí Emilo Urberuaga. Na začátku knihy naleznete rodokmen Manolitovi rodiny, a dokonce i jeho kamarády. Ve třetím díle se autorka především zaměřila na členy rodiny a dozvěděla jsem se dost nových věcích, o kterých jsem donedávna nevěděla. A pokud Vás zajímá, jak se vlastně Blbeček jmenuje, rozhodně si knihu přečtete! 
 
"Hledám Manolita Brejlouna."
Všichni moji kamarádi na mě ukázali. Blbeček si vyndal dudlík a taky na mě ukázal. Oni jsou stejný jako já, jejich instinkt přežitý je taky parádně vyvinutej. 
str. 6
 
Frajer Manolito
Elvira Lindo vystudovala v Madridu žurnalistiku. Později pracovala v rozhlase i televizi jako hlasatelka, herečka a také jako autorka scénářů. Dnes z New Yorku pravidelně spolupracuje s nejvýznamnějším španělským deníkem El País. Svět ji zná hlavně jako autorku dětských příběhů o Manolito Brejlounovi, které byly vydány již ve více než dvaceti zemích a dočkaly se i seriálového a filmového zpracování. Kromě Manolita, dětské série o velmi zlobivé holčičce Olivii a několika dalších příběhů pro malé čtenáře, napsala i pět románů pro dospělé.
 
Manolito je často srovnáván s knihou Mikulášovi patálie. Jako malá jsem ji měla ráda, ale pokud bych si měla vybrat, kterou z nich mám raději, jasnou volbou je pro mě Manolito. Na svůj věk je vyspělý a dost chytrý, ale svým způsobem je to pořád malý kluk, jenž rád vymýšlí kraviny a pro srandu udělá cokoliv. Mou nejoblíbenější postavou z knihy je však jeho bratr, Blbeček. Líbí se mi, jak o sobě mluví ve třetí osobě a všechny pasáže, ve kterých se vyskytuje, jsou naprosto úžasné. 
 
Sečteno a podtrženo; Frajer Manolito je skvělá oddychovka, kterou doporučuji úplně všem, co si chtějí na chvilku odpočinout. Mně samotné přirostl tento klučina s brýlemi k srdci a nemůžu se dočkat dalšího dílu o jeho příhodách. U knihy jsem se dost nasmála, a proto je mé hodnocení kladné. Kniha si ode mne odnáší pěkné 4 hvězdičky. 
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
highslide