Logo

Recenze H. R. Haggard - Kleopatra (Barbora Obstová)

28. 4. 2014
kleopatra_3D

Jak krásná Kleopatra ke zkáze přišla

Za vším hledej ženu, neboť jen láska k ženě je největší slabostí muže. Své o tom ví i sličný a učený Harmachis, v jehož hrobě se nalezly svitky vyprávějící o jeho vzestupu i pádu. První vydání bylo v originále již v roce 1889, v českém překladu pak o deset let později. Teď po více než sto letech vyšla kniha znovu pod vedením nakladatelství Omega. Vychází právě z prvního překladu od Josefa Bartošky. Až na úpravy pravopisu a současného spisovného úzu, ponechává autorovy jazykové a stylistické zvláštnosti. Pojďte a slyšte příběh z Egypta, kouzelné to starověké zemi. Příběh o nádherné, chytré, ale lstivé královně Kleopatře. Příběh o lásce, moci, intrikách, naději, pomstě a především zradě. Neb ten, kdo miluje, může být zrádcem i zrazeným zároveň.
 
Tam, kde rozprostírá se řeka Nil, sličný Harmachis se narodil. Jeho matka těsně po porodu předpověděla, že Harmachis je potomkem faraonů a že v jeho rukou leží budoucnost Egypta. Právě on může svrhnout dynastii makedonských Ptolemaiovců a navrátit tak Egypt zpět do rukou králů egyptských. Je seznámen se všemi tajemstvími a uměním božským. Po mnoha letech učení vydává se do Alexandrie, vloudit se do přízně královny Kleopatry. Má s pomocí sestřenice Charmiony přivodit Kleopatřinu smrt, nastoupit na její místo a dopřát své rodné zemi opět svobodu od cizinců. Jenže, Kleopatra je především krásná žena, která nešetří medovými slůvky a jejíž kráse podlehl i samotný Caesar. Uspěje Harmachis se svým úkolem či zůstane uvězněn v síti, kterou Kleopatra tak ráda splétá? Zradí svou zemi kvůli lásce k této obdivované ženě? Jaké neštěstí může způsobit jiná žena, jež miluje a jejíž láska není opětována?
Při čtení této knihy nemusíte cestovat do Egypta, abyste si vychutnali jeho krásy. Autor H. R. Haggard totiž nešetří popisy této starověké země. Stačí jen číst a otevřít svou fantazii, brzy budete spolu s Harmachisem plout po řece Nil až do nádherné Alexandrie. Kniha se skládá ze tří částí, přičemž každou Vás provází postava Harmachise. První část se týká počátku jeho života a především jeho vzdělávání a seznamování se s náboženskými zvyklostmi a praktikami. Tato část je na čtení trošku složitější, kdo nikdy neslyšel o Božstvu starého Egypta bude trošku ztracen, ale to hlavní pochopíte i tak. Druhá část pojednává o samotném seznámení Harmachise s Kleopatrou, o jejich vztahu, o lásce, zradě i politice. Třetí část pojednává o pomstě a konci krásné Kleopatry a jejího milého Marca Antonia.

Největším plusem tohoto příběhu o královně Kleopatře není jen dokonalý, starý, uctivý a kouzelný styl a popis krás Egypta, ale také úžasně vykreslené postavy. Jak Harmachis a Kleopatra, tak i Charmiona a Marcus Antonius byly nejen krutými vládci či neohroženými bojovníky proti nadvládě cizinců, ale také obyčejní lidé se svými slabými i silnými místy. Kleopatra není jen krutá žena, nýbrž skvělá královna, jíž opravdu leží na srdci blaho Egypta.

„Zda mohl být v celém světě ještě jiný muž tak ponořený v strast, jako já dnešní noci? Zajisté žádný. Kam se mám obrátit? Co mám počít? A i bouří mého rozervaného srdce volal hlasitě hořký hlas žárlivosti. Neb já jsem miloval tu ženu, jíž jsem dal všechno, a ona v tom okamžiku – byla – Ach! Nesměl jsem na to pomyslet, a v mém neskonalém zoufalství propuklo srdce moje v řeku slz, jež pláčou se tak hrozně!“
 

Shrnutí

Dílo, jež ve starém jazyce popisuje úžasným stylem krásy a tajemství Egypta, jeho královny Kleopatry i učeného Harmachise, jež měl Egyptu navrátit svobodu. Dílo plné lásky, intrik, lží, naděje i bolesti. Dozvíte se zajímavé informace o náboženství starověkého Egypta i o příběhu, jež nedá spát umělcům celá staletí. Díky zachování starého jazyka se začátek knihy čte hůře, ale brzy si zvyknete a už Vám nic nebrání se díky několika stránkám přenést do doby dávné a čarovné.
kleopatra_3D
Hodnocení: 85%
Autorem recenze je Barbora Obstová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Edward: Tajemství krále z Auramaly
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Edward: Tajemství krále z Auramaly
29. 9. 2017
MOCENSKÉ INTRIKY, VÁLKA,SPALUJÍCÍ VÁŠEŇ A KREVNÍ MSTA.
highslide