Logo

Recenze Holly Black - Nejtemnější část lesa (Jan Hader)

2. 1. 2016
nejtemnejsi_cast_lesa_3D
V lese leží na zemi skleněná rakev a v ní spí chlapec, který má na hlavě rohy a jehož uši jsou špičaté jako nůž...
Hazel žije se svým bratrem Benem ve městě Fairford, kde vedle sebe žijí lidé a kouzelná stvoření přezdívaná Lesní lid. Sjíždějí se sem turisté, aby na vlastní oči spatřili divy pohádkové říše, zejména pak rohatého chlapce. Jenže návštěvníci nevidí nebezpečí, které se zde skrývá.
Hazel a Ben si od pradávna vyprávějí smyšlené příběhy o chlapci ve skleněné rakvi. V jejich vyprávěních je on princem a oni chrabrými rytíři. Namlouvají si, že princ je jiný než ostatní Lesní lidé, kteří uzavírají s lidmi kruté dohody a číhají na turisty ve stínech stromů. Hazel ví, že není možné, že by se rohatý chlapec probudil.
Jenže přesně to se jednoho dne stane….
Celý svět se obrací vzhůru nohama a Hazel musí přijmout roli rytíře, na kterého si kdysi hrála. Je vtažena do víru nové lásky, musí se vyrovnat se zradou a rozhodnout se, na čí straně stojí. Dokáže v této roli obstát?
 
V knize se přesouváme do malého amerického městečka Fairfold, které nemá svůj název jen tak pro nic za nic. V temných lesích, které obestírají celý Fairfold, žijí nehostinné víly a jiné vražedné bytosti. Jedna z nich, krásný vílí princ s velkými zahnutými rohy, již po století leží a spí v té nejtemnější části lesa v nerozbitné skleněné rakvi. A i když se o to mnozí pokoušeli, žádnému člověku se nikdy nepodařilo ho probudit. Není divu, že toto zvláštní místo přitahuje turisty ze všech koutů světa a právě ty zlí lesní lidé přepadávají a nemilosrdně zabíjí.
 
Se svou rodinou zde bydlí i Hazel, která stejně jako její bratr věří a sní svůj sen, že tajemného rohatého chlapce vzbudí a bude s ním žít až navěky. Jednoho dne však zbydou uprostřed mýtiny z rakve jen střepy a vznešený neznámý nikde. Dětské představy obou sourozenců se staly skutečností, a tak jako správní rytíři jej musí vystopovat. Bohužel žádné zvláštní místo se samozřejmě neobejde bez velkých záhad. A teď jenom zjistit, jak je s nimi i se strašlivým Olšekrálem spojená samotná Hazel.
 
holly black
Spisovatelka Holly Black je celému světu známá svou sérií Kronika rodu Spiderwicků, která je velmi úspěšná. Teď přichází s novou také fantasy knihou, tentokrát standalonem, ve které už poněkolikáté dokázala, že psát rozhodně umí.
 
Kniha je napsána v er-formě v pohledu nevýrazné Hazel, ale přitom nám také nabízí pocity a myšlenky i ostatních hlavních hrdinů, jako třeba jejího bratra Bena nebo okouzlujícího Jacka, který doopravdy pochází ze světa víl, ale už od jeho útlého dětství ho vychovává lidská obyvatelka Fairfoldu. Postavy celkově byly sympatické, ale je škoda, že mi úplně nepřilnuly k srdci.
 
Protože se jedná o skoro typickou fantasy odehrávající se převážně mezi do nebe rostoucími stromy a zlými vílami a elfy, kniha obsahuje někdy až trochu rozvláčné popisy lesa i osob. Skoro se zdá, že se americká spisovatelka snažila potlačit přímou řeč a rozhovory a použila do knihy hlavně tyto popisy. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že mě čtení nudilo. 
 
 
Nejtemnější část lesa je velmi zajímavý a jinak skvěle napsaný fantastický příběh okořeněný špetkou dobré contemporary a zapletených vtahů. Holly Black nám ukázala, že víly nemusí být vždy laskavé a dobrým lidem nápomocné. Knihu doporučuji správným fantasy fanatikům a milovníkům dlouhých popisů. 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide