Logo

Recenze Jana Eyrová - Charlotte Brontëová (Jana Benešová)

8. 2. 2014

Nesmrtelná klasika v novém kabátku

Jana Eyrová je prostě nesmrtelná klasika. Patří mezi mé nejoblíbenější knížky už od dětství. Poprvé jsem ji četla, když mi bylo asi dvanáct a všechny ty útrpné chvíle u paní Reedové a v Lowoodu jsem strašně prožívala. Když ji v loňském roce vydalo nakladatelství Omega znovu a v nesmírně slušivém kabátku, bylo mi jasné, že ji prostě musím mít.
Jana Eyrová
Jana Eyrová je nejslavnější knihou Charlotte Brontëové. Poprvé ji vydala v roce 1847, což je jen tak pro zajímavost také rok prvního vydání knihy Na Větrné hůrce od její sestry Emily Brontëové, na níž jsem psala recenzi nedávno. Na rozdíl od Větrné hůrky ale slavila Jana Eyrová okamžitý úspěch mezi čtenáři a dodnes na její motivy vzniklo kolem 30 filmových, muzikálových a televizních adaptací.
 
Jana Eyrová je sirotek. Žije se svou jedinou příbuznou, paní Reedovou a jejími dětmi. Její život je ovšem jedno velké příkoří, protože kromě služebné Bessie Janu všichni nesnáší. Aby se paní Reedová Jany zbavila, pošle ji do výchovného ústavu Lowood pro dívky. Z příšerného místa, kde je zima a hlad, se nakonec vyklube Janin opravdický domov. Odchází odtud až po osmi letech, když přijme místo učitelky na sídle Thornfield. Bude učit francouzskou chovanku panaRochestera, záhadného a samolibého pána. Ukáže se ovšem, že tenhle namyšlený podivín je Janina životní láska. Ke šťastnému konci má tahle dvojice ale pořád daleko, protože se začnou prozrazovat tajemství, spousty let skrytá před světem...
 
Janu Eyrovou zbožňuju. Tahle knížka má v sobě všechno. Drama, osudovou lásku, utrpení, odpuštění, zamotané osudy, happyend (i když poněkud trpký). Je to zkrátka román jaksepatří. Četla jsem ji už počtvrté a stoprocentně si ji přečtu znovu. Hlavně proto, že jsem si zamilovala hlavní hrdinku.
 

Jana je rozhodně netypická. Spíš než nijaký vzhled ji trápí to, že v životě nezažila dostatečdobrodružství. Není to hrdinka, která by před zrcadlem vzdychala, že není krásná, a přitom před ní omdlévali všichni muži - ne, dokonce i Rochester o Janě prohlásí, že není zrovna hezká. To se mi na tomhle románu líbí. Ta trpkost. Brontëová nic nepřikrášluje. Ale zpět k Janě. Strašně mě baví, že má vždycky poslední slovo, za každou cenu se drží svých zásad a není prototypem typické ženy spjaté společenskými konvencemi. Při čtení téhle knížky mě vždycky napadá, že některé ženy dokáží být i dnes úplné puťky. Vemte si příklad z Jany v 19. století!
DSCN1853
Častokrát mě od čtení odradí dlouhé popisy čehokoliv a vězte, že Charlotte Brontëová nejednou nějaké to anglické vřesoviště pořádně do detailu popíše. Ale u Jany mi to nevadí. Líbí se mi, jak Charlotte píše, hrozně čtivě a vždycky dokáže vypíchnout nějaké zajímavé drobnůstky.

Na novém vydání Jany Eyrové mě okamžitě zaujala obálka, která je (koneckonců jako všechny ostatní obálky z nakladatelství Omega) prostě nádherná. 
 
jana_eyrova_3D
Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je Jana Benešová, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide