Logo

Recenze Jonathan Strange a pan Norell - Susanna Clarková ( knihomolka Nell)

30. 12. 2015
Strange
Na počátku devatenáctého století už v Anglii nikdo na kouzlení nevěří. Dokud se v Hurtfewském opatství neobjeví samotářský pan Norrell, který nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. A je to jako na zavolanou: Napoleon dobyl Evropu, začíná pokukovat i po Britských ostrovech a pomoc kouzel může být k odražení zatím neporazitelného agresora klíčová… Světoznámý fantastický román Jonathan Strange a pan Norrell výrazně vybočuje ze standardu žánru. Kromě výtečné zápletky a bohatého děje čtenáři nabízí ojedinělý literární styl, který odborníci srovnávají s mistrovstvím klasiků Jane Austenové nebo Williama Thackeraye.
 
Na tomto historickém románu románu pracovala Susanna Clarková, bývalá učitelka angličtiny, celých deset let. Možná se to na první pohled zdá jako ohromná doba... Já se ale po jejím přečtení vůbec nedivím a autorku bych obdivovala  i kdyby jí to zabralo dvacet let. 
 
Už podle anotace je znát, že se budeme potýkat i s prvky fantasy. Upřímně řečeno jsem se tohoto "cejchu" bála, protože po fantasy úplně nepálím, ale historické pozadí Anglie v 19. století mě přesvědčilo. Ráda bych apelovala na stejně (nebo podobně) laděné čtenáře jako já - vůbec se nebojte, pokud nejste fantasy fanda! Tato kniha je tak realistická, že chvílemi uvažujete, zda to není skutečnýpříběh a vzbudí to ve vás chvílemi podezření, že možná někde nějací podobní mágové opravdu jsou.
 
Velice jsem ocenila, že autorka z kouzel nedělá žádnou vědu. Zkrátka je brala naprosto automaticky bez nějakých ohromných lektvarů, rituálů nebo zvířecích obětí. Více se soustředila na charakter postav a historické souvislosti (poznámky pod čarou mnohdy zabíraly klidně polovinu stránky). Pokud jste někdy četli Dickense nebo např. Byrona, poznáte zde podobnou anglickou ironii a humor. Právě tyto jazykové prostředky jsem já považovala za největší kouzlo knihy.
 
Strange
Zároveň bylo zajímavé sledovat, jak se spojuje osud dvou naprosto odlišných lidí, opravdu... odlišnější dvojici byste nenašli. Gilbert Norrell je postarší puntičkářský mág, který nechce svoje umění dávat příliš najevo, zatímco Jonathan Strange se klidně vrhá do války, aby pomohl anglickému vojsku proti Napoleonovi.
 
S magií rozhodně není radno si zahrávat, zvládnou to vůbec tihle pánové?
 
Celou atmosféru dokonale doplňují ilustrace Portie Rosenbergové. Celkově je vzhled knihy tajemný (například vazba je zdobená Havrany, což jsem brala jako předzvěst mé spokojenosti, protože miluji Poeova díla :) ). Obálka je ozdobou jakékoliv knihovny, já se vždy musím usmát, protože už samotná obálka navozuje atmosféru, kdy chcete vědět, co stojí za Strangovým potutelným úsměvem a Norellovou zatrpklostí.
 
Abych to shrnula, kniha nadchne každého milovníka historie, fantasy, tradičního anglického humoru nebo příběhu k zamyšlení.

HODNOCENÍ: 90%
 
Autorem recenze je: Knihomolka Nell
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide