Logo

Recenze Jonathan Strange a pan Norrell - Susanna Clarková ( Jitka Kadlecová)

3. 12. 2015
jonathan_strange_3D
Nikdy bych nevěřila, že přečtu knihu, která má skoro 1000 stran! Ale světe div se, i tuto hranici jsem pokořila. Jaký příběh jsem tedy objevila na tenkých stránkách této objemné knihy, kterou Jonathan Strange & pan Norrell  od Susann Clarkové bezesporu je?
 
Příběh se odehrává v Anglii 19. století na pokraji napoleonských válek. Velká Británie s odchodem tajemného Krále Havrana přišla o veškerou magii. Existuje však proroctví, které předpovídá, že se magie navrátí a to díky dvěma mágům. 
 
Nejdřív na scénu přichází pan Norrell. Divný pavouk, jezevec, kterého pranic nezajímá, co si o něm myslí jeho okolí. Malý nevýrazný skrček s příšernou parukou,  věčně ponořený do studia knih o magii. Norellova kouzla vychází čistě z vědomostí. Odsuzuje nevědecké staré rituály a pověsti. Praktikuje "moderní magii". Jeho sluha, Childermass, se ho snaží krapet "polidštit", vytáhnout ho mezi lidi. Přemluví ho demonstrovat svoje schopnosti na veřejnosti a odstěhovat se do Londýna. 
 
Oproti tomu Jonathan Strange je ve společnosti jako doma. Okouzlující vysoký švihák používá magii spíš intuitivně a jen tak jako by mimochodem. Nemá o ní sice žádné hlubší znalosti, ale jeho činy jsou jako on. Mají určitou lehkost, hravost, fanfaronství. Jsou víc o pocitech než o logice. Je v něm však i jistá pokora a touha po dalších vědomostech a do Londýna přijíždí, aby vstoupil k panu Norellovi do učení. Tak jako Norrell miluje svoje knihy, zbožňuje Jonathan svoji ženu, která sice jeho úlety nese s nelibostí, ale vždy je mu pevnou oporou.
 
"Dlouze se na sebe zadívali a v tom okamžiku bylo všechno jako dřív - jako by se od sebe nikdy neodloučili; ale ona se nenabídla, že půjde do Temnoty s ním, a on ji o to nepožádal.
"Jednoho dne," prohlásil, "najdu to správné kouzlo a té Temnoty se zbavím. A ještě toho dne přijdu za tebou."
"Ano. Ještě toho dne. Do té doby na tebe budu čekat."
 
Když se pak naplno rozhoří válka s Francií, rozhodnou se naši dva kolegové, že také přiloží ruku k dílu. Pan Norrel zůstává na ostrově a řídí vojenské akce na dálku. Jonathan se sebevědomě vydává do předních linií ve Francii. Síla a hrůza války ho silně zasáhnou a otevřou mu oči. Jediné po čem touží je vrátit se domů za svou ženou Arabelou. Netuší však, že pan Norell vyvolal svým neuváženým kouzlem bytost, která ho hodlá připravit o to nejcennější, co má....
 
Když dva dělají totéž, ještě neznamená, že je to totéž. Oba pánové praktikují magii ale každý úplně jinak. Z počátku je Jonathan Norrellovým žákem. Co se však stane, když student přeroste svého učitele? Oba mágovou si jsou navzájem soupeři a současně i přáteli, protože nikdo jiný jejich "druhu" prostě neexistuje. Válčí spolu na vědeckém poli, rázně kritizují postupy toho druhého, ale přesto k sobě chovají jistou úctu a když jde do tuhého, umí i spolupracovat.
 
Tahle knížka je opravdu macíček. Zvykla jsem si číst v posteli před usnutím, ale představa, že mi tohle "děťátko" upadne po vytuhnutí na obličej mě děsila natolik, že jsem to nakonec vzdala a četla ji raději v křesle. Celkem mě taky překvapilo množství poznámek pod čarou. Mnohdy se stalo, že vysvětlení jednoho slova nebo narážky zabralo víc textu na stránce než samotný příběh. Je to, jako by se autorka snažila přepsat celé dějiny Anglie. Najednou máte pocit, že to co jste se učili ve škole je blábol,že mágové byli běžnou součástí života v 19. století a že Anglie zvítězila nad Napoleonem jen díky nim. Příběh tak získává na věrohodnosti a vy máte možnost ponořit se do světa, který pro vás autorka připravila.
 
Strange
Samotné hlavní mužské postavy mě příjemně překvapily svou různorodostí a tím, jak se s příběhem vyvíjely a rostly. Oproti tomu Arabela a další ženy v knize nejsou až tak výrazné, což je možná trošku škoda. Přesto mají v knize důležitou roli. Inu ne nadarmo se říká, že za úspěšným mužem je potřeba hledat milující ženu. 
 
I když mi příběh přišel místy lehce rozvláčný, rozhodně stál za to. Napínavá pohádka pro dospělé plná dobrodružství a magie s lehkou příchutí Anglie v době, kdy slovo "gentleman" mělo ještě význam.
 
Kniha vyšla v roce 2004 a způsobila takový ohlas, že byl podle ní natočen seriál. Rozhodně si ho nenechte ujít. Sice v něm nenajdete všechny podrobnosti, které obsahuje kniha, ale i tak se tvůrcům podařilo skvěle zachytit atmosféru příběhu.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide