Logo

Recenze Jules Verne - Dva roky prázdnin (Iveta Kudlová)

15. 12. 2014
Dva roky prázdnin

Dva roky prázdnin

Tento román je krásný nejen navenek, ale i uvnitř. Jules Verne s noblesou sobě vlastní vypráví dobrodružný příběh o výletu do zrádných vod jižního Pacifiku, kde vám společnost bude dělat jen patnáct chlapců a místní člověkem nedotčená divočina.
Originální název: Deux ans de vacances
Autor: Jules Verne
Žánr: Dobrodružné romány
Počet stran: 357

Román Dva roky prázdnin vypráví příběh skupiny patnácti chlapců, kteří se během svých prázdnin chystají na dobrodružný výlet lodí. Shodou nešťastných náhod je však loď z přístavu odnesena proudem na širé moře - někdo evidentně odvázal lano a všichni dospělí byli v tu chvíli na pevnině. Když to samotní chlapci zjišťují, je již příliš pozdě na záchranu. Provedou loď bouřkou a vše končí ztroskotáním na pustém ostrově v jižním Pacifiku. Zde jsou tito mladí chlapci vydáni napospas nemilosrdné přírodě a v momentě se z nich stávají trosečníci. Jak si dokáží poradit s nástrahami ostrova, který se stal jejich novým domovem a podaří se jim někdy vrátit zpět domů?

Mít dva roky prázdnin, po tom touží každý školák a i já sama si na to moc dobře vzpomínám. Stojí to ale za to v případě, že ty dva roky musíte strávit přežíváním na ostrově kdesi uprostřed nekonečných vod oceánu? Tato kniha se mi dostala do rukou v novém vydání od nakladatelství Omega a já si ho zamilovala na první pohled. Pod přebalem naleznete stejně krásnou obálku a uvnitř vás čeká ještě lepší zážitek v podobě velké spousty ilustrací od Léona Benetta. Musím říct, že se kniha po vizuální stránce opravdu povedla a je to jedna z nejkrásnějších knih, jaké v knihovně mám.
Dva roky prázdnin
Tato kniha je jednou z řady "robinsonád", ve které nám autor dává nahlédnout do života několika dětí, které jsou nuceny společnými silami vybudovat fungující společnost a to vše bez dohledu dospělých. Detailní popisy vás přenesou do místa dění, přímo doprostřed lovů, stavění osady, ale i nebezpečných situací, kdy musí skupina čelit nebezpečím a to nejen těm, která číhají mezi místní faunou a flórou.
Dva roky prázdnin
Postupem času poznáváme všechny chlapce, některé více, některé méně. Nejvýrazněji na mě působili asi Briant, který je v podstatě ztělesněním všech šlechetných lidských vlastností a Doniphan, představující svou svérázností a nepoddajností určitý protipól prvně jmenovaného.
Někdy na mě chlapci působili možná až moc zručně, až moc inteligentně a až moc dospěle. Jinými slovy - trochu nereálně. Jules Verne nám předkládá zidealizovanou představu neporazitelné a hluboce zakotvené lidské morálky, statečnosti, sounáležitosti a soudržnosti. Jedná se předně o ten typ románu, který dám přečíst svým dětem, až někdy nějaké budu mít, aby viděly, jak důležité je nezapomínat na základní lidské ctnosti a jejich význam pro hladké fungování společnosti. Děti bych také určila jako cílovou skupinu této knihy, neboť já se musela na toto zidealizované dobrodružství dívat trochu skepticky a nedivila bych se, kdyby i William Golding svou nejslavnější knihou reagoval právě na tuto Robinsonádu obhajující čest a odhodlání. Je to však samozřejmostí u takto malých dětí různých národností, když sami vidíme, jak se dokáží v určitých krajních situacích chovat dospělí?
Dva roky prázdnin
Nemohla jsem přestat pochybovat nad tím, zda je opravdu možné, aby měly děti zmíněné zásady chování civilizované společnosti tak silně vštěpené a proto na mě právě zmíněný Pán much působil jako mnohem věrohodnější hypotetický scénář. Přece jen jsou to stále malí chlapci, kteří se ze dne na den ocitnou tváří tvář divočině, tváří tvář smrti. A tato poměrná nereálnost a dobrodružná idylka mě v průběhu čtení trochu rušila. Vše je navíc umocněno Verneovým stylem psaní, plným noblesy a vznešenosti.
 
Pokud však chcete uniknout na opuštěný ostrov a prožívat vzrušující dobrodružství, určitě byste si tuto klasiku měli pořídit do své knihovničky. Na srdci vás zahřeje nejen nádherně ilustrované a zpracované vydání, ale také neochvějná víra v dobrotu a čest, skrytou hluboko uvnitř každého člověka.
Hodnocení: 70%                                                                                                                     Autorkou recenze je Iveta Kudlová
 
Objednávejte ZDE
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide