Logo

Recenze Karel Čapek - R.U.R.(Petra Kolářová)

3. 1. 2014
rur_3D
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Omega, 2013
Isbn: : 978-80-7390-062-5
Počet stran: 128
Hodnocení: 5/5
 
 
Slavná antiutopická divadelní hra Karla Čapka z roku 1920, ve které poprvé zaznělo slovo robot, náleží do žánru sci-fi. Ústředním tématem je zkáza lidstva skrze příliš vyspělou techniku, která se vymkla kontrole. Aby se lidé zbavili nutnosti pracovat, stvoří si umělé sluhy–roboty, kteří se však vzbouří a lidstvo vyhladí. Nakonec ale dvojice těchto umělých stvoření, původně neschopná citů, mezi sebou objeví lásku a s požehnáním starého vynálezce se stanou novým Adamem a Evou
 
RUR
Pochybuju, že by se našel někdo, kdo ještě R.U.R. nečetl. Aspoň ve škole. Slavný příběh slavného autora přesahuje hranice naší malé země, přečtení je téměř povinností. Jelikož vlastním pouze nějaké staré výtisky z antikvariátu, v knihkupectví mě zaujala spousta nových vydání z edice Omega. Vážně mě těší, že se někdo vrhá i do inovace starých (a dobrých) knih, třeba bude zájem veřejnosti větší a k maturitě si to třeba někdo i přečte, nejenom stáhne z netu (vlastní zkušenost z naší třídy :-D).
 
 
R.U.R. vypráví příběh z budoucnosti. Na ostrově žije šest mužů, najednou připluje krásná Helena, bojující za rovnoprávnost robotů. Samozřejmě s do ní všichni zamilují a bojují o její náklonnost. Tu získá ředitel společnosti, Harry. Dále pokračujeme po deseti letech. Do té doby měli sloužit především jako pomocníci, aby lidé nemuseli prakticky nic dělat. Nakonec to dopadlo tak, že jsou z nich vojáci a Zemí otřásají nesmyslné války. Díky Heleně se začíná experimentovat s lidskými city pro roboty.

A jak myslíte že může něco takového dopadnout? 

 
Četbu jsem si znovu užila, mám Čapka hrozně ráda, díky krásnému novému vydání mi bude dělat radost i na poličce. V brzké době si ráda pořídím i další klasiku z edice. Vám ostatním doporučuji to samé, pokud máte třeba před maturitou. Ceny jsou opravdu příznivé a stojí to rozhodně za to. :-)
 
Autorem recenze je Petra Kolářová, blog autorky najdete zde .
Knihu si můžete koupit zde.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
highslide