Logo

Recenze Karel Čapek - R.U.R.(Petra Kolářová)

3. 1. 2014
rur_3D
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Omega, 2013
Isbn: : 978-80-7390-062-5
Počet stran: 128
Hodnocení: 5/5
 
 
Slavná antiutopická divadelní hra Karla Čapka z roku 1920, ve které poprvé zaznělo slovo robot, náleží do žánru sci-fi. Ústředním tématem je zkáza lidstva skrze příliš vyspělou techniku, která se vymkla kontrole. Aby se lidé zbavili nutnosti pracovat, stvoří si umělé sluhy–roboty, kteří se však vzbouří a lidstvo vyhladí. Nakonec ale dvojice těchto umělých stvoření, původně neschopná citů, mezi sebou objeví lásku a s požehnáním starého vynálezce se stanou novým Adamem a Evou
 
RUR
Pochybuju, že by se našel někdo, kdo ještě R.U.R. nečetl. Aspoň ve škole. Slavný příběh slavného autora přesahuje hranice naší malé země, přečtení je téměř povinností. Jelikož vlastním pouze nějaké staré výtisky z antikvariátu, v knihkupectví mě zaujala spousta nových vydání z edice Omega. Vážně mě těší, že se někdo vrhá i do inovace starých (a dobrých) knih, třeba bude zájem veřejnosti větší a k maturitě si to třeba někdo i přečte, nejenom stáhne z netu (vlastní zkušenost z naší třídy :-D).
 
 
R.U.R. vypráví příběh z budoucnosti. Na ostrově žije šest mužů, najednou připluje krásná Helena, bojující za rovnoprávnost robotů. Samozřejmě s do ní všichni zamilují a bojují o její náklonnost. Tu získá ředitel společnosti, Harry. Dále pokračujeme po deseti letech. Do té doby měli sloužit především jako pomocníci, aby lidé nemuseli prakticky nic dělat. Nakonec to dopadlo tak, že jsou z nich vojáci a Zemí otřásají nesmyslné války. Díky Heleně se začíná experimentovat s lidskými city pro roboty.

A jak myslíte že může něco takového dopadnout? 

 
Četbu jsem si znovu užila, mám Čapka hrozně ráda, díky krásnému novému vydání mi bude dělat radost i na poličce. V brzké době si ráda pořídím i další klasiku z edice. Vám ostatním doporučuji to samé, pokud máte třeba před maturitou. Ceny jsou opravdu příznivé a stojí to rozhodně za to. :-)
 
Autorem recenze je Petra Kolářová, blog autorky najdete zde .
Knihu si můžete koupit zde.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Hledáme nové překladatele
Hledáme nové překladatele
2. 5. 2018
Překladatel/lka pro Knihy Omega
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
NEJFANTASTIČTĚJŠÍ UDÁLOST LETOŠNÍHO ROKU! SE BLÍŽÍ!
5. 4. 2018
Nesmrtelní z Meluhy přicházejí a získají si i vás
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
Nový díl Cizinky od Diany Gabaldon: Odhalí dcera Jamieho a Claire tajemství o cestování v čase?
22. 3. 2018
Bubny podzimu jsou čtvrtou knihou série románů Cizinka napsanou Dianou Gabaldon. Hlavní postavou je zdravotní sestra Claire Randallová, narozená ve 20. století, která cestuje v čase do 18. století ve Skotsku, kde se potkává s válečníkem z vysočiny Jamiem Fraserem, za kterého se provdá.
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
Mise Saturn: Unikátní sci-fi román, který budou hltat Marťanovi fanoušci
20. 3. 2018
Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina.
Hledáme nové korektory
Hledáme nové korektory
26. 2. 2018
Korektor/korektorka pro Knihy Omega
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
Recenze The Crown - Robert Lacey (Milena Nová)
24. 5. 2018
O tom, že Alžběta II. je fascinující osobností, se vůbec nemusíme bavit. Zná ji, miluje jí a obdivuje celý svět - ať za svůj smysl pro módu, který si po celý život udržuje, nebo to, že na anglickém trůnu sedí už dlouhých 66 let a stále to nevypadá, že by se v blízké době mělo cokoliv měnit.
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
Recenze Nejúžasnější věc - Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes (Ivana Vostřelová)
18. 5. 2018
Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála.
highslide