Logo

Recenze Karel Čapek - R.U.R.(Petra Kolářová)

3. 1. 2014
rur_3D
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Omega, 2013
Isbn: : 978-80-7390-062-5
Počet stran: 128
Hodnocení: 5/5
 
 
Slavná antiutopická divadelní hra Karla Čapka z roku 1920, ve které poprvé zaznělo slovo robot, náleží do žánru sci-fi. Ústředním tématem je zkáza lidstva skrze příliš vyspělou techniku, která se vymkla kontrole. Aby se lidé zbavili nutnosti pracovat, stvoří si umělé sluhy–roboty, kteří se však vzbouří a lidstvo vyhladí. Nakonec ale dvojice těchto umělých stvoření, původně neschopná citů, mezi sebou objeví lásku a s požehnáním starého vynálezce se stanou novým Adamem a Evou
 
RUR
Pochybuju, že by se našel někdo, kdo ještě R.U.R. nečetl. Aspoň ve škole. Slavný příběh slavného autora přesahuje hranice naší malé země, přečtení je téměř povinností. Jelikož vlastním pouze nějaké staré výtisky z antikvariátu, v knihkupectví mě zaujala spousta nových vydání z edice Omega. Vážně mě těší, že se někdo vrhá i do inovace starých (a dobrých) knih, třeba bude zájem veřejnosti větší a k maturitě si to třeba někdo i přečte, nejenom stáhne z netu (vlastní zkušenost z naší třídy :-D).
 
 
R.U.R. vypráví příběh z budoucnosti. Na ostrově žije šest mužů, najednou připluje krásná Helena, bojující za rovnoprávnost robotů. Samozřejmě s do ní všichni zamilují a bojují o její náklonnost. Tu získá ředitel společnosti, Harry. Dále pokračujeme po deseti letech. Do té doby měli sloužit především jako pomocníci, aby lidé nemuseli prakticky nic dělat. Nakonec to dopadlo tak, že jsou z nich vojáci a Zemí otřásají nesmyslné války. Díky Heleně se začíná experimentovat s lidskými city pro roboty.

A jak myslíte že může něco takového dopadnout? 

 
Četbu jsem si znovu užila, mám Čapka hrozně ráda, díky krásnému novému vydání mi bude dělat radost i na poličce. V brzké době si ráda pořídím i další klasiku z edice. Vám ostatním doporučuji to samé, pokud máte třeba před maturitou. Ceny jsou opravdu příznivé a stojí to rozhodně za to. :-)
 
Autorem recenze je Petra Kolářová, blog autorky najdete zde .
Knihu si můžete koupit zde.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide