Logo

Recenze Kostnice u sv. Jakuba - Aleš Svoboda (Metropolis)

24. 8. 2014
Kostnice u sv. Jakuba
Autorovi publikace s názvem Kostnice u sv. Jakuba se daří čtenářům formou fundovaného, a přesto poutavého výkladu přiblížit nejen okolnosti nedávného otevření dotyčné kostnice, ale také historii dané lokality a brněnského pohřbívání vůbec. Aleš Svoboda zde zúročil jak své technické znalosti, tak bohaté zkušenosti s psaním o brněnském podzemí (viz jeho stejnojmenná trojdílná kniha) a vlastní účast na celém popisovaném projektu.
Kostel sv. Jakuba byl založen na počátku 13. století a hřbitov vyrostl v jeho sousedství nedlouho poté, roku 1784 byl však vinou josefinských reforem zrušen. Již předtím jej ovšem podobně jako další pohřebiště trápil přebytek ostatků, které bylo nutno ze zrušených hrobů přemisťovat do kostnice (tzv. druhý pohřeb). Nad zrušeným hřbitovem i podzemní kostnicí posléze vyrostla nová městská zástavba a kostnice čekala na své odhalení až do roku 2001. Autor popisuje obtížné rozhodování o dalším osudu unikátního objevu, v němž hrálo stěžejní roli též hledisko etické, a následný proces realizace přijatého plánu na vybudování veřejně přístupné expozice v prostorách kostnice. Svoboda s nemalým zanícením líčí téměř desetiletý proces vedoucí k otevření kostnice roku 2012 a podrobně popisuje množství zajímavostí, jež celá expozice svým současným návštěvníkům skýtá. Za pozornost stojí rovněž velmi bohatý obrazový doprovod, zahrnující historické reprodukce kostela a hřbitova sv. Jakuba, fotografie dokumentující objev a následné úpravy kostnice i snímky jednotlivých částí nové expozice.
Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 4/5
Autorem recenze je Petr Nagy, Metropolis Live.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide