Logo

Recenze Kostnice u sv. Jakuba - Aleš Svoboda (Tereza Vršková)

21. 7. 2014
Kostnice
Kostnice u svatého Jakuba byla ještě před začátkem nového tisíciletí ukrytá v temnotě. V roce 2001 ale nastal zlom a historikové objevíli v brněnském podzemí doslova poklad. Po dlouhém zkoumání, ohledání, důkladné rekonstrukci a opravách pak mohla kostnice v roce 2012 spatřit světlo světa a stala se přístupnou pro celou veřejnost. V průběhu stavebních prací a přípravy pro zpřístupnění archeologové získali nové a nové informace z historie jednoho z největších městských hřbitovů v Brně. Svatojakubská kostnice se tak díky svému objevu stala druhou největší kostnicí v Evropě.
Aleš Svoboda, inženýr a projektant, je autorem několika publikací, týkající se brněnského podzemí a dokumentu Historická mapa podzemí města Brna. Svou novou knihou, Kostnice u sv. Jakuba, ukázal veřejnosti těžkou a složitou cestu, jakou musela kostnice projít. Mimojiné objasňuje historii samotného kostela a vyzdvihuje zajímavosti posmrtného života. Jakým způsobem byli lidé pohřbeni, jaké zvyky a rituály se prováděli a jak se městský hřbitov vyrovnával s nárůstem zemřelých.
Kostnice
Kostnice u sv. Jakuba je kniha, která zaujme především fotografiemi než textem. Útlá knížka obsahuje z poloviny nádherné až mrazící fotografie, které zachycují současnou podobu kostnice. Některé fotky, plné kostí jsou fascinující a neuvěřitelné, jaké množství těl se musí v kostnici nacházet. Kromě současných fotek je kniha plná i historických snímků a map. Zajímavá je i část o náhrobních kamenech, které byli v průběhu odkrývání objeveny.

V textové části jsou pak zachyceny nejranější počátky kostela sv. Jakuba, zajímavosti svatojakubského hřbitova, detaily týkající se objevení náhrobních kamenů a k jakým rekontrukcím došlo v průběhu stavebních prací. Zmíněna je i současnost a jakou pozici kostnice v české národní kultuře má. 

Kostnice u sv. Jakuba je velmi ojedinělá a pozoruhodná památka naší země. Její nadčasovost z duchovního hlediska z ní dělá mimořádný artefakt, jehož hodnota je nevyčíslitelná. Při pročítání a prohlížení jednotlivých fotek pak chcete jen jedno - vidět kostnici naživo.

Kostnice sloužily v minulosti po celé Evropě především jako „skládky kostí“, tedy jako odkladiště lidských ostatků z vykopaných hrobů. Pomáhaly uvolnit místo na městských hřbitovech dalším pohřbům a nebyly určeny k vystavování a veřejné prezentaci. V barokní době se však funerálních témat a mysteria smrti začalo využívat cíleně. Smrt, boží soud, peklo a nebe byla témata úzce
spojená s křesťanským duchovním životem a věřící obyvatelstvo doslova fascinovala. Všechny přírodní úkazy, pohromy a válečná běsnění byly nazývány Božím trestem a předzvěstí blížícího se úpadku lidského pokolení a nadcházejícího konce světa.
Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 3/5
Autorem recenze je Tereza Vršková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Listen to my Heart: Moje láska k životu
24. 9. 2017
Autobiografie zpěvačky skupiny ROXETTE
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
highslide