Logo

Recenze Kostnice u sv. Jakuba - Aleš Svoboda (Tereza Vršková)

21. 7. 2014
Kostnice
Kostnice u svatého Jakuba byla ještě před začátkem nového tisíciletí ukrytá v temnotě. V roce 2001 ale nastal zlom a historikové objevíli v brněnském podzemí doslova poklad. Po dlouhém zkoumání, ohledání, důkladné rekonstrukci a opravách pak mohla kostnice v roce 2012 spatřit světlo světa a stala se přístupnou pro celou veřejnost. V průběhu stavebních prací a přípravy pro zpřístupnění archeologové získali nové a nové informace z historie jednoho z největších městských hřbitovů v Brně. Svatojakubská kostnice se tak díky svému objevu stala druhou největší kostnicí v Evropě.
Aleš Svoboda, inženýr a projektant, je autorem několika publikací, týkající se brněnského podzemí a dokumentu Historická mapa podzemí města Brna. Svou novou knihou, Kostnice u sv. Jakuba, ukázal veřejnosti těžkou a složitou cestu, jakou musela kostnice projít. Mimojiné objasňuje historii samotného kostela a vyzdvihuje zajímavosti posmrtného života. Jakým způsobem byli lidé pohřbeni, jaké zvyky a rituály se prováděli a jak se městský hřbitov vyrovnával s nárůstem zemřelých.
Kostnice
Kostnice u sv. Jakuba je kniha, která zaujme především fotografiemi než textem. Útlá knížka obsahuje z poloviny nádherné až mrazící fotografie, které zachycují současnou podobu kostnice. Některé fotky, plné kostí jsou fascinující a neuvěřitelné, jaké množství těl se musí v kostnici nacházet. Kromě současných fotek je kniha plná i historických snímků a map. Zajímavá je i část o náhrobních kamenech, které byli v průběhu odkrývání objeveny.

V textové části jsou pak zachyceny nejranější počátky kostela sv. Jakuba, zajímavosti svatojakubského hřbitova, detaily týkající se objevení náhrobních kamenů a k jakým rekontrukcím došlo v průběhu stavebních prací. Zmíněna je i současnost a jakou pozici kostnice v české národní kultuře má. 

Kostnice u sv. Jakuba je velmi ojedinělá a pozoruhodná památka naší země. Její nadčasovost z duchovního hlediska z ní dělá mimořádný artefakt, jehož hodnota je nevyčíslitelná. Při pročítání a prohlížení jednotlivých fotek pak chcete jen jedno - vidět kostnici naživo.

Kostnice sloužily v minulosti po celé Evropě především jako „skládky kostí“, tedy jako odkladiště lidských ostatků z vykopaných hrobů. Pomáhaly uvolnit místo na městských hřbitovech dalším pohřbům a nebyly určeny k vystavování a veřejné prezentaci. V barokní době se však funerálních témat a mysteria smrti začalo využívat cíleně. Smrt, boží soud, peklo a nebe byla témata úzce
spojená s křesťanským duchovním životem a věřící obyvatelstvo doslova fascinovala. Všechny přírodní úkazy, pohromy a válečná běsnění byly nazývány Božím trestem a předzvěstí blížícího se úpadku lidského pokolení a nadcházejícího konce světa.
Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 3/5
Autorem recenze je Tereza Vršková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
highslide