Logo

Recenze Kostnice u sv. Jakuba - Aleš Svoboda (Veronika Krátká)

13. 10. 2014
Kostnice
Aleš Svoboda, zabývající se od roku 1987 stavebně-historickým průzkumem brněnského podzemí, je autorem nedávno vydané publikace Kostnice u svatého Jakuba, v níž mapuje počátky kostela ze 13. století a překvapivé objevení přilehlé kostnice v roce 2001. Ve své knize zajímavě píše o fenoménu smrti, jenž dával za vznik nejrůznějším pohřebním zvyklostem a rituálům, které dává do souvislosti se zpřístupněním kostnice veřejnosti. 
 
Kniha je od začátku do konce provázena úžasnými fotografiemi Petra Barana a Petra Francána, v nichž tkví poněkud morbidní a umělecká krása. Díky nim čtenáři mohou nahlédnout do dech beroucího osária s přibližně padesáti tisíci pozůstatky. A být u celého procesu prací zahájených od okamžiku nalezení lidských ostatků pouhých třicet centimetrů pod živičnou vozovkou Jakubského náměstí. Půvab doprovodných fotografií, ilustrací, nákresů a map podporuje také vhodně zvolený kvalitní papír, díky kterému publikace působí luxusním dojmem, a zároveň se tak stává ideální knihou pro váš konferenční stolek. Návštěva si v ní může listovat a číst, zatímco jí budete připravovat pohoštění.
Vzpomínám si, že jsem v prvním ročníku na střední škole chodila okolo a některé vykopávky jsem viděla naživo. V paměti mi utkvěli například "Milenci z Rašínky", jak byly pojmenovány dvě objímající se kostry. Bylo na tom něco skutečně nesmírně vzrušujícího a docela kouzelného. A právě tehdy mě začaly okolnosti ohledně objevení kostnice zajímat. Publikace Aleše Svobody moji zvědavost ukojila; je nabitá informacemi, které jsou navíc velmi přehledně a zajímavě podány. Kostnice u sv. Jakuba se stala celosvětově jedinečnou a já jsem patřičně pyšná na to, že se takový ohromný kus historie dochoval právě v mém rodném městě...
 
"Kostnice u sv. Jakuba v Brně patří mezi největší kostnice v Evropě. V porovnání s ostatními veřejně přístupnými kostnicemi má však poněkud odlišné postavení. Není v pravém smyslu slova expozicí prezentující výzdobu z lidských kostí a lebek v duchu rčení 'pamatuj na smrt' a v žádném případě se nejedná o tzv. muzeum smrti. Její duchovní, historický, ale hlavně filozofický rozměr je natolik zásadní a nadčasový, že přesahuje formu prosté prezentace archeologického nálezu. Stává se z ní místo, které se snaží najít analogie v cestě k minulosti, oslovit společnost v přítomnosti a zanechat poselství pro budoucnost."

(str. 93)
Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Veronika Krátká, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Jana Parýzková)
11. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež z pera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřírozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
Recenze Hluboký hrob - dítě útesů - Camilla a Viveca Sten (Darina Krejčí)
8. 12. 2017
Dítě útesů je první část série thrillerů pro dospívající mládež zpera Camilly a Vivecy Stenových. Nadpřirozené prvky ze severské mytologie se střetávají se starými námořnickými pověrami a legendami.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Sabina Novotná)
7. 12. 2017
Vydejte se na dobrodružnou plavbu za svým srdcem
Recenzní konkurz  na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
Recenzní konkurz na novinku Bledý jezdec: Španělská chřipka z roku 1918 a jak změnila svět
5. 12. 2017
Španělská chřipka si napříč planetou vyžádala padesát až sto milionů životů. Stala se tak jednou z největších katastrof, které kdy lidstvo postihly. Přesto se však v našich vzpomínkách stala jen jakýmsi přívěskem první světové války.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Eva Štefíková)
5. 12. 2017
Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
Recenze Čarodějnice, Salem 1692 - Stacy Schiff (Kateřina Miklíková)
3. 12. 2017
Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením.
highslide