Logo

Recenze Kostnice u sv. Jakuba - Aleš Svoboda (Veronika Krátká)

13. 10. 2014
Kostnice
Aleš Svoboda, zabývající se od roku 1987 stavebně-historickým průzkumem brněnského podzemí, je autorem nedávno vydané publikace Kostnice u svatého Jakuba, v níž mapuje počátky kostela ze 13. století a překvapivé objevení přilehlé kostnice v roce 2001. Ve své knize zajímavě píše o fenoménu smrti, jenž dával za vznik nejrůznějším pohřebním zvyklostem a rituálům, které dává do souvislosti se zpřístupněním kostnice veřejnosti. 
 
Kniha je od začátku do konce provázena úžasnými fotografiemi Petra Barana a Petra Francána, v nichž tkví poněkud morbidní a umělecká krása. Díky nim čtenáři mohou nahlédnout do dech beroucího osária s přibližně padesáti tisíci pozůstatky. A být u celého procesu prací zahájených od okamžiku nalezení lidských ostatků pouhých třicet centimetrů pod živičnou vozovkou Jakubského náměstí. Půvab doprovodných fotografií, ilustrací, nákresů a map podporuje také vhodně zvolený kvalitní papír, díky kterému publikace působí luxusním dojmem, a zároveň se tak stává ideální knihou pro váš konferenční stolek. Návštěva si v ní může listovat a číst, zatímco jí budete připravovat pohoštění.
Vzpomínám si, že jsem v prvním ročníku na střední škole chodila okolo a některé vykopávky jsem viděla naživo. V paměti mi utkvěli například "Milenci z Rašínky", jak byly pojmenovány dvě objímající se kostry. Bylo na tom něco skutečně nesmírně vzrušujícího a docela kouzelného. A právě tehdy mě začaly okolnosti ohledně objevení kostnice zajímat. Publikace Aleše Svobody moji zvědavost ukojila; je nabitá informacemi, které jsou navíc velmi přehledně a zajímavě podány. Kostnice u sv. Jakuba se stala celosvětově jedinečnou a já jsem patřičně pyšná na to, že se takový ohromný kus historie dochoval právě v mém rodném městě...
 
"Kostnice u sv. Jakuba v Brně patří mezi největší kostnice v Evropě. V porovnání s ostatními veřejně přístupnými kostnicemi má však poněkud odlišné postavení. Není v pravém smyslu slova expozicí prezentující výzdobu z lidských kostí a lebek v duchu rčení 'pamatuj na smrt' a v žádném případě se nejedná o tzv. muzeum smrti. Její duchovní, historický, ale hlavně filozofický rozměr je natolik zásadní a nadčasový, že přesahuje formu prosté prezentace archeologického nálezu. Stává se z ní místo, které se snaží najít analogie v cestě k minulosti, oslovit společnost v přítomnosti a zanechat poselství pro budoucnost."

(str. 93)
Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Veronika Krátká, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Kostnice
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide