Logo

Recenze Kostnice u sv.Jakuba - Aleš Svoboda(Monika Štěpková)

27. 7. 2014
Kostnice_3D_V2
Když jsem chodila na střední školu, byla jsem přímo posedlá pořizováním knížek s cestovatelskou tematikou. Nevím, zda-li za to mohl fakt, že jsem studovala obor hotelnictví a turismus a nebo to, že již v té době jsem byla knihomolka, která si musela pořídit domů každou zajímavou knížku. Nejspíše za to mohlo obojí dohromady. Za čtyři roky studia jsem si nashromáždila pěknou knihovničku s různými cestovatelskými příručkami. Ačkoliv jsem se během následujících let zaměřila spíše na díla beletristická, na svou středoškolskou vášeň jsem nezanevřela. A proto jsem si musela pořídit knihu s názvem Kostnice u sv. Jakuba, kterou na počátku července vydalo nakladatelství Omega.


Autor knihy, Aleš Svoboda (narozen roku 1959) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně. Je autorem několika knih o brněnském podzemí, jehož výzkumem se zabývá. Na toto téma také přednáší a publikuje, podílí se na projektech týkajících se průzkumů brněnského podzemí.

Ačkoliv jsem do současné doby Kostnici u svatého Jakuba, která se nachází v Brně nenavštívila, mnohé jsem o ní slyšela a mnohé jsem si o ní přečetla. Díky knize Kostnice u svatého Jakuba jsem se s ní mohla seznámit podrobněji.

Kniha nás nenáročným způsobem, pokud nejste moc historicky zdatní stejně jako já, seznámí například se stručnou historií kostela sv. Jakuba, prozradí nám více o pohřebních rituálech v minulosti a o tom jak se téma smrti během let vyvíjelo. Ale to nejdůležitější - kniha popisuje hlavně chronologii objevení podzemních prostor v roce 2001 a jeho postupné úpravy, které vedly k tomu, že se roku 2012 celý komplex zpřístupnil pro veřejnost.

Kostely ve mně vyvolávají zvláštní kouzlo, i přesto že jsem ateistka. O kostelu svatého Jakuba v Brně jsem už mnohé slyšela, nejvíce od své prababičky, která žila poblíže Brna. Co jsem však netušila, je fakt, že kostel byl vystavěn již na počátku 13. století. Od té doby ale uplynula spousta času, kostel byl několikrát opravován a jednou ho dokonce pohltily plameny, které po sobě zanechaly pouze nosné zdi. Takovýchto zajímavých informací obsahuje publikace mnohem více. Pokud vás ovšem nezajímají historické podrobnosti a zajímavosti, přijdou si na své vaše oči. A to díky nádherným fotografiím Petra Barana a Petra Francána. Kromě fotografií od těchto dvou pánů je publikace doplněna o archivní fotografie, které jsou naprosto dokonalé. A pak že cestování v čase nazpět není možné!

Podzemní prostory pod kostelem jsou rozděleny na tři části, které jsou součástí prohlídky pro veřejnost. Nám se díky tomu naskytla možnost přiblížit se více našim předkům. Pozůstatky v Kostnici jsou postaveny do zajímavých tvarů, až z toho běhá mráz po zádech. A to jsou pouze fotografie. Prohlédnout si Kostnici na živo musí být opravdový zážitek.

Kostnice u svatého Jakuba zaujme nejen každého, kdo se chce dozvědět něco o tomto tajemném místě, ale i kdejakého cestovatele, který buď již Kostnici navštívil a nebo se tam teprve chystá.

 

Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Monika Štěpková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Denisa Mišinová)
19. 10. 2017
Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. ..
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Marie Chlebnová)
18. 10. 2017
Strom lží je sedmou knihou britské spisovatelky Frances Hardinge a já si pokládám otázku, proč je to teprve první kniha přeložená do českého jazyka. Doufám, že se čtenáři brzy dočkají další knižní ochutnávky ze spisovatelčiny dílny.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Mořeplavec - Diana Gabaldon
17. 10. 2017
Od autorky dechberoucích bestsellerů Cizinka a Vážka v jantaru přichází třetí pokračování této mimořádné ságy.
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
Rozhovor se spisovatelem Terry Brooksem - Letopisy rodu Shannara
15. 10. 2017
V rámci vydání druhého dílu Shannarovy elfeíny Vám přinášíme rozhovor s autorem knižní série Terry Brooksem.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku My, Utonulí
Recenzní konkurz na připravovanou novinku My, Utonulí
9. 10. 2017
Sága My, utonulí vysoko ční nad ostatními romány tohoto žánru.Lze ji směle srovnávat s vrcholnými díly Lva Nikolajeviče Tolstého. Bohatý a nádherný příběh.“
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Recenzní konkurz Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
9. 10. 2017
Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
Recenze Bon Jovi -Bryan Reesman (Táňa Moučková)
4. 10. 2017
Všichni fanoušci pořádného rocku a Bon Joviho, buďte na pozoru! Kniha, ve které nenaleznete jen mnoho fotografií, ale také příběh o tom, jak to vlastně všechno začalo, právě vyšla i u nás.
highslide