Logo

Recenze Kostnice u sv.Jakuba - Aleš Svoboda(Monika Štěpková)

27. 7. 2014
Kostnice_3D_V2
Když jsem chodila na střední školu, byla jsem přímo posedlá pořizováním knížek s cestovatelskou tematikou. Nevím, zda-li za to mohl fakt, že jsem studovala obor hotelnictví a turismus a nebo to, že již v té době jsem byla knihomolka, která si musela pořídit domů každou zajímavou knížku. Nejspíše za to mohlo obojí dohromady. Za čtyři roky studia jsem si nashromáždila pěknou knihovničku s různými cestovatelskými příručkami. Ačkoliv jsem se během následujících let zaměřila spíše na díla beletristická, na svou středoškolskou vášeň jsem nezanevřela. A proto jsem si musela pořídit knihu s názvem Kostnice u sv. Jakuba, kterou na počátku července vydalo nakladatelství Omega.


Autor knihy, Aleš Svoboda (narozen roku 1959) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně. Je autorem několika knih o brněnském podzemí, jehož výzkumem se zabývá. Na toto téma také přednáší a publikuje, podílí se na projektech týkajících se průzkumů brněnského podzemí.

Ačkoliv jsem do současné doby Kostnici u svatého Jakuba, která se nachází v Brně nenavštívila, mnohé jsem o ní slyšela a mnohé jsem si o ní přečetla. Díky knize Kostnice u svatého Jakuba jsem se s ní mohla seznámit podrobněji.

Kniha nás nenáročným způsobem, pokud nejste moc historicky zdatní stejně jako já, seznámí například se stručnou historií kostela sv. Jakuba, prozradí nám více o pohřebních rituálech v minulosti a o tom jak se téma smrti během let vyvíjelo. Ale to nejdůležitější - kniha popisuje hlavně chronologii objevení podzemních prostor v roce 2001 a jeho postupné úpravy, které vedly k tomu, že se roku 2012 celý komplex zpřístupnil pro veřejnost.

Kostely ve mně vyvolávají zvláštní kouzlo, i přesto že jsem ateistka. O kostelu svatého Jakuba v Brně jsem už mnohé slyšela, nejvíce od své prababičky, která žila poblíže Brna. Co jsem však netušila, je fakt, že kostel byl vystavěn již na počátku 13. století. Od té doby ale uplynula spousta času, kostel byl několikrát opravován a jednou ho dokonce pohltily plameny, které po sobě zanechaly pouze nosné zdi. Takovýchto zajímavých informací obsahuje publikace mnohem více. Pokud vás ovšem nezajímají historické podrobnosti a zajímavosti, přijdou si na své vaše oči. A to díky nádherným fotografiím Petra Barana a Petra Francána. Kromě fotografií od těchto dvou pánů je publikace doplněna o archivní fotografie, které jsou naprosto dokonalé. A pak že cestování v čase nazpět není možné!

Podzemní prostory pod kostelem jsou rozděleny na tři části, které jsou součástí prohlídky pro veřejnost. Nám se díky tomu naskytla možnost přiblížit se více našim předkům. Pozůstatky v Kostnici jsou postaveny do zajímavých tvarů, až z toho běhá mráz po zádech. A to jsou pouze fotografie. Prohlédnout si Kostnici na živo musí být opravdový zážitek.

Kostnice u svatého Jakuba zaujme nejen každého, kdo se chce dozvědět něco o tomto tajemném místě, ale i kdejakého cestovatele, který buď již Kostnici navštívil a nebo se tam teprve chystá.

 

Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Monika Štěpková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
15. 5. 2017
Dcera čarodějnice je historický román, který nám bude vyprávět čtyři příběhy z různých časových linií. Tyto příběhy jsou pojmenovány podle 'čarodějnických' svátků...
highslide