Logo

Recenze Kostnice u sv.Jakuba - Aleš Svoboda(Monika Štěpková)

27. 7. 2014
Kostnice_3D_V2
Když jsem chodila na střední školu, byla jsem přímo posedlá pořizováním knížek s cestovatelskou tematikou. Nevím, zda-li za to mohl fakt, že jsem studovala obor hotelnictví a turismus a nebo to, že již v té době jsem byla knihomolka, která si musela pořídit domů každou zajímavou knížku. Nejspíše za to mohlo obojí dohromady. Za čtyři roky studia jsem si nashromáždila pěknou knihovničku s různými cestovatelskými příručkami. Ačkoliv jsem se během následujících let zaměřila spíše na díla beletristická, na svou středoškolskou vášeň jsem nezanevřela. A proto jsem si musela pořídit knihu s názvem Kostnice u sv. Jakuba, kterou na počátku července vydalo nakladatelství Omega.


Autor knihy, Aleš Svoboda (narozen roku 1959) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně. Je autorem několika knih o brněnském podzemí, jehož výzkumem se zabývá. Na toto téma také přednáší a publikuje, podílí se na projektech týkajících se průzkumů brněnského podzemí.

Ačkoliv jsem do současné doby Kostnici u svatého Jakuba, která se nachází v Brně nenavštívila, mnohé jsem o ní slyšela a mnohé jsem si o ní přečetla. Díky knize Kostnice u svatého Jakuba jsem se s ní mohla seznámit podrobněji.

Kniha nás nenáročným způsobem, pokud nejste moc historicky zdatní stejně jako já, seznámí například se stručnou historií kostela sv. Jakuba, prozradí nám více o pohřebních rituálech v minulosti a o tom jak se téma smrti během let vyvíjelo. Ale to nejdůležitější - kniha popisuje hlavně chronologii objevení podzemních prostor v roce 2001 a jeho postupné úpravy, které vedly k tomu, že se roku 2012 celý komplex zpřístupnil pro veřejnost.

Kostely ve mně vyvolávají zvláštní kouzlo, i přesto že jsem ateistka. O kostelu svatého Jakuba v Brně jsem už mnohé slyšela, nejvíce od své prababičky, která žila poblíže Brna. Co jsem však netušila, je fakt, že kostel byl vystavěn již na počátku 13. století. Od té doby ale uplynula spousta času, kostel byl několikrát opravován a jednou ho dokonce pohltily plameny, které po sobě zanechaly pouze nosné zdi. Takovýchto zajímavých informací obsahuje publikace mnohem více. Pokud vás ovšem nezajímají historické podrobnosti a zajímavosti, přijdou si na své vaše oči. A to díky nádherným fotografiím Petra Barana a Petra Francána. Kromě fotografií od těchto dvou pánů je publikace doplněna o archivní fotografie, které jsou naprosto dokonalé. A pak že cestování v čase nazpět není možné!

Podzemní prostory pod kostelem jsou rozděleny na tři části, které jsou součástí prohlídky pro veřejnost. Nám se díky tomu naskytla možnost přiblížit se více našim předkům. Pozůstatky v Kostnici jsou postaveny do zajímavých tvarů, až z toho běhá mráz po zádech. A to jsou pouze fotografie. Prohlédnout si Kostnici na živo musí být opravdový zážitek.

Kostnice u svatého Jakuba zaujme nejen každého, kdo se chce dozvědět něco o tomto tajemném místě, ale i kdejakého cestovatele, který buď již Kostnici navštívil a nebo se tam teprve chystá.

 

Kostnice_3D_V2
Hodnocení: 5/5
Autorem recenze je Monika Štěpková, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Blackout
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Blackout
15. 6. 2017
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Pomněnčino dítě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Pomněnčino dítě
7. 6. 2017
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. Letech v Londýně, potká Sola, cítí, že je tu láska...
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
Recenze Detox - Praktické recepty a tipy pro čisté jídlo - Cinzia Frenchi (Markéta Kunzová)
2. 6. 2017
Detoxikační dieta využívá i sílu čisté vody, která je ještě účinnější v kombinaci s bylinkami a rostlinami jako jsou máta, heřmánek, meduňka, rozmarýn.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Hlídači
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Hlídači
2. 6. 2017
V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá „The Broad Haven Triangle“.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Dlouhé noci v cizím světě
1. 6. 2017
Silný a čtivý debut nadané autorky se sklony k lyrismu.Pozor na to, co se skrývá pod povrchem.“
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Lord John a důvěrná záležitost od Diany Gabaldon
24. 5. 2017
OD AUTORKY SVĚTOVĚ ÚSPĚŠNÉ ROMÁNOVÉ SÉRIE CIZINKA.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
highslide