Logo

Recenze Krakatit+Továrna na Absolutno - Karel Čapek (Wolf Draven)

1. 10. 2014
krakatit_3D

Kniha Krakatit a Továrna na Absolutno, kterou v loňském roce vydalo nakladatelství Omega spojuje dvě zásadní díla Karla Čapka a představuje nám je dohromady v tomto novém vydání.

Většině čtenářů není asi ani jedno z nich potřeba nějak široce představovat, ale pro ty ostatní pro jistotu shrnu alespoň zásadní fakta.

Ústřední postavou knihy Krakatit je inženýr Prokop, který vynalezne třaskavinu hrozivé síly a nazve ji (překvapivě) Krakatit. To samozřejmě zaujme mnoho lidí a snaží se různými podvodnými způsoby získat její chemické složení. Jde nejen o jeho starého známého ze studií Tomše, ale také třeba o ředitele vojenské továrny na třaskavinu v Balttinu Carsona.
V Balttinu je Prokop vězněn a donucován k prodeji vynálezu. On však vzdoruje nátlaku a za pomoci princezny, do níž je zamilován, prchá do Itálie. Zde se setkává s diplomatem d’Hemonem neboli Daimonem, jenž hodlá nekompromisně zničit svět. Vizionářskou předpověď atomové bomby v této knize nelze přehlédnout.

V knize Továrna na Absolutno je hlavní postavou inženýr Marek, kterému se po dlouhých letech bádání podaří vynalézt stroj, který pojmenuje Karburátor, jenž dokáže spalováním hmoty vyrobit energii, která je následně využita k pohonu továrny. Karburátorovým vedlejším produktem je ale Absolutno. Toto absolutno dokonalým spalováním hmoty uniká do prostoru a tomu, kdo je jím zasažen, způsobí převraty v citech a myšlení, nejen u samotných jednotlivců, ale i u celých národů. Jakoby se z hmoty uvolňoval Bůh, který je dle výkladu Bible všude a ve všem. Ing. Marek se tohoto velmi obává, a schovává svůj vynález ve sklepě.

Jeho bývalý spolužák Bondy, president závodů Meas, ho navštíví a Marek mu vynález odevzdá. Bondy je vynálezem nadšený a začíná vyrábět karburátory ve velkém a tím se do prostoru dostává stále více absolutna. Příběh se nakonec zvrhne v jakousi náboženskou válku.

V obou dílech se setkáváme s proslulým autorovým brilantním stylem psaní a krásnou češtinou, stejně jako s namixovanou směsicí několika žánrů, jak je pro Čapka typické. Najdeme tu nejen napětí, drama a fantastické prvky, ale nechybí ani nějaká ta romantika a hlavně podstatné filozofické otázky a jisté poselství.

Oba romány mají také velmi podobný námět – vynález, který místo, aby vedl k pokroku lidstva, ve špatných rukou se stává nebezpečnou zbraní a vede lidstvo spíše do záhuby, než aby byl k užitku pro dobrou věc.

Děj obou knih nejen zaujme a pobaví, ale místy také ohromí, překvapí a nejednou i dojme někoho až k slzám. Hlavně čtenáře ale donutí se zamyslet nad nejednou důležitou otázkou či problémem. Každý si přijde na své, ať už upřednostňujete napětí, drama, romantiku či filozofování.
Je až zarážející s jak nadčasovými tématy, která jsou stále aktuální i v dnešní době, Čapek přišel. A ze stránek je také jasně cítit autorův odpor k válce a nesmyslným bojům.

Ačkoliv Čapkova díla nejsou pro každého, někomu nemusí sednout jeho styl, doporučuji dát této knize alespoň šanci, třeba vás příjemně překvapí. Mohla by se zamlouvat především fanouškům klasické  a vědecko-fantastické literatury.
Mně osobně se četla kniha místy trošku těžce a občas jsem byla mírně zmatená, zda se zrovna děj nachází v rovině snu či skutečnosti, ale v celkovém pohledu rozhodně kniha stála za přečtení.

Nesmím opomenout zmínku o nádherné obálce, která se k této knize opět dokonale hodí. Okouzlujícími obálkami už je ale nakladatelství Omega proslulé.

Autorem recenze je Wolf Draven, blog autorky najdete zde.
Knihu si můžete koupit zde
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
Recenze Dávám ti své tělo...' Jak píšu milostné scény - Diana Gabaldon ( Anita Gingerová)
17. 12. 2017
Diana Gabaldon vydává vášnivý dodatek série Cizinka v podobě tenké roztomilé knížky, která je určená a zaručeně vhodná nejen pro všechny zapálené a věrné fanoušky.
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
highslide