Logo

Recenze Lahodně s Ellou (Styl života)

4. 8. 2015
Lahodně s Ellou

Zdravě, zajímavě a Lahodně s Ellou

Blogování je fenomén současné doby. Ne každý je ovšem natolik úspěšný, aby mu vyšla kniha a ještě byla přijata se spoustou nadšených ohlasů. Britská foodblogerka k nim patří. Utkala se s podle lékaři nevyléčitelnou nemocí a pomohl jí k tomu vlastní stravovací systém. Ve blogu popsala svou cestu ke změně jídelníčku a vlastně celého životního stylu a prostřednictvím něj nabízí své zkušenosti, které vyvrcholily vydáním knihy Lahodně s Ellou, kterou letos vydalo nakladatelství Dobrovský v edici Omega.
 
 
Originální název Deliciously Ella vychází ze stejnojmenného blogu www.deliciouslyella.com a není jen tak obyčejnou kuchařkou plnou receptů. Obsahuje spoustu rad včetně úvodu vysvětlujícího důvody změny autorčina stravování.
 
Milovnice všeho sladkého byla najednou nucena změnit celý svůj životní styl. V devatenácti se v Paříži a toužila se stát modelkou. Ale nastal zvrat. Byl jí totiž diagnostikován postulární tachykardický syndrom. Tato nemoc ničí autonomní nervový systém, což nakonec vedlo i dlouhodobému připoutání na lůžko. Zdálo se, že situace je bezvýchodná.
Ella zvolila vlastní cestu a rozhodla se studovat celostní medicínu. Došla k závěru, že je třeba eliminovat maso, vejce, mléko a lepek. Stala se tedy bezlepkovou vegankou. Pro ženu, která si užívala obrovského množství sladkostí, kombinovaného s fastfoody to byl opravdu obrovský skok. Navíc je fascinující sledovat změnu v tom, že Ella původně o stravování nevěděla absolutně nic a nyní nabízí poměrně zajímavou kuchařskou knihu. Změnu stravování označuje Ella jako nejlepší věc, kterou pro sebe kdy udělala.
Pokud se obáváte, že kniha Lahodně s Ellou vás bude nutit do počítání kalorií a k hladovění, nemusíte se bát. Deliciously Ella je především sledování výživných látek a o zdravém, přírodním a chutném jídle.
 
Základem receptů je několik základních surovin jako kokosové mléko a olej, čerstvé ovoce, bezlepkové těstoviny, ořechy, olivový olej, luštěniny, jablečné pyré apod. Suroviny jsou poměrně dostupné, i když v řadě případů nepatří mezi úplně nejlevnější záležitosti.
 
lahodne-s-ellou-ukazka
Jednotlivé kapitoly nejsou rozděleny podle druhů jídel (snídaně, oběd apod.) ale podle základních surovin. Obiloviny, ořechy a semínka, fazole a luštěniny, zelenina, ovoce, smoothies a šťávy. Jednou ze závěrečných kapitol je Životní styl podle Elly, dále rozdělený na Brunch, dokonalá večerní hostina menu 1 a 2, holčičí večeře, pikniky a zdravé jídlo s sebou, nedělní grilovačka. Úplný závěr je věnován často kladeným dotazům, kdy získáte odpovědi na dotazy jako: Opravdu tak jíte pořád nebo Jak můžu dodržovat toto stravování i mimo domov? K přehlednosti knihy přispívá i skvěle zpracovaný rejstřík podle surovin a názvů příslušných receptů.
Z poznámek na konci knihy se dozvíte, co je to holistická metoda, tamari nebo třeba makamidy.
 
 
Ale zpátky k samotným receptům. Pozitivní záležitostí je, že Ella ve svých receptech používá menší množství surovin. Určitě budete hodně potřebovat mixer a odšťavňovač, ale samozřejmě najdete i recepty, u kterých se bez nich obejdete. Kniha je plná lákavých receptů jako například Pečená jablka s kokosovou polevou, Brokolicovo-avokádový salát nebo třeba Rizoto s máslovou dýní. Každý recept obsahuje krátký úvod a na závěr tip třeba na konzumaci a obměny. Recepty nejsou příliš komplikované a zvládne je většina z lidí doma.
 
 

Příznivý je také celkový přístup Elly, která ačkoliv je sama bezlepková veganka nic člověku nenutí a nechává ho stravovat se tak, jak to jeho zdraví vyhovuje.

Z každé stránky je znát, jak autorku záležitost správného stravování pohltila a nadšení, které navíc prospívá zdravému životnímu stylu, je přenosné.

V případě Lahodně s Ellou stojí zato vyzdvihnout i kvalitní grafickou úpravu. Kniha je hodně oblíbená nejen ve Velké Británii, ale i ve Spojených státech, protože přináší svěží zdravotní styl a navíc snad i k přístupu, kdy je přístupná i jiným stravovacím návykům. V každém případě si můžete zaexperimentovat a vyzkoušet nové chuťové kombinace.

Vyzkoušejte například tento recept:

lahodne-s-ellou-ukazka-01

Těstoviny s pestem z para ořechů a rukoly

pro 4 osoby:
1 hrnek para ořechů (120 g)
1/2 hrnku piniových oříšků (50g)1 1/2 avokáda
2 velké hrsti rukoly (50 g)
1 velká hrst lístků čerstvé bazalky (30 g)
šťáva z 1 1/2 citronu
8 lžic olivového oleje a trochu na smažení zeleniny
500 g těstovin penne
2 cukety
1 hlávka brokolice
1 1/2 hrnku hrášku (225 g)
sůl a pepř
Para ořechy a piniové ořechy v robotu rozmixujeme a necháme je mixovat asi minutu, dokud se nerozemelou. Přidáme avokádo, rukolu, bazalku, citronovou šťávu, olivový olej, sůl a pepř. Rozmixujeme, dokud se nevytvoří jemné a krémové pesto.
Uvaříme těstoviny.
Zatímco se vaří, nakrájíme cuketu na tenké plátky a brokolici na malé kousky, dáme na pánev, zakápneme olivovým olejem a přidáme sůl a pepř. Restujeme asi 5-7 minut, dokud není zelenina hotová. Hrášek vložíme do hrnce se studenou vodou, přivedeme k varu a scedíme.
Hotové těstoviny smícháme s pestem, hráškem a orestovanou zeleninou.

A jen tak na závěr. Za návštěvu určitě stojí i blog Elly, který je nabit spoustou dalších zajímavých tipů nebo receptů.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
Recenze Běh Života - Lid versus O. J. Simpson - JeffreyToobin (Jana Pokorná)
21. 8. 2017
Kniha Běh Života - Lid versus O. J. Simpson nás velmi podrobně seznamuje s průběhem procesu a vyšetřování slavného sportovce. O. J. Simpson byl obviněn z vraždy své bývalé ženy Nicol a jejího přítele Ronalda Goldmana.
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
Recenze Pomněnčino dítě - Amanda Prowse (K. Bednářová)
20. 8. 2017
Já jsem knize věnovala jedno odpoledne, protože jsem ji nedokázala odložit. Pořád mě příběh napínal a já jsem si myslela, jak to 'asi' dopadne.
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
Recenze Běh života: Lid versus O.J. Simpson - Jeffrey Toobin (Denisa Mišinová)
19. 8. 2017
O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány.
Ediční plán 2017
Ediční plán 2017
19. 8. 2017
Nový ediční plán nakladatelství Omega na připravované tituly.
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
Recenze Lord John a důvěrná záležitost - Diana Gabaldon (Věra Škodová)
19. 8. 2017
Náš hlavní detektiv Lord John, jak už to tak bývá, bude vyšetřovat vraždu. Samozřejmě, kdyby se do toho nepřipletl ještě tisíc dalších věcí, nebylo by to ani zdaleka tak k popukání.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Shannarovy elfeíny
17. 8. 2017
Terry Brooks je rozený vypravěč.Umí stvořit bohaté eposy naplněné tajemstvím,magií a nezapomenutelnými postavami.
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Snaž se nedýchat
17. 8. 2017
Příběh ostrý jako břitva, s rychlým tempem a s báječně komplexními postavami. Žádná jiná kniha od Dívky ve vlaku mě tak neuchvátila.
highslide