Logo

Recenze Laurus - Evgenii Vodolazkin (Bára Alexová)

5. 9. 2016
Hlavním hrdinou románu je středověký lékař, resp. léčitel, který za pomoci bylin a jiných přírodních produktů zachraňuje životy druhých. Když však během porodu nedokáže zachránit svou milovanou Ustinu, rozhodne se opustit svoji vesnici, svůj dům, změnit si jméno a jako poutník se vydá na cestu za vykoupením. Cestuje po Evropě a všude využívá svých léčitelských schopností. Jeho talent mu umožňuje doslova spasit životy lidí nakažených morem, zacelovat nejrůznější poranění a čím více se pro druhé obětuje, tím silnější je jeho dar. Když však konečně doputuje až do Jeruzaléma, zjišťuje, že ten nejtěžší úkol jej teprve čeká.
 
laurus
Po své prvotině Solovjov a Larionov se Evgenii Vodolazkin rozhodl zasadit děj svého dalšího románu do prostředí Rusi v patnáctém století, která byla hojně sužována morovou epidemií. Tento román si beze sporu získal mnoho čtenářů v Rusku, ale i jinde po světě. Autor za něj získal i několik prestižních cen, jako je ocenění Andreje Bělého a Bolšaja kniga a cenu Jasnaja Poljana. Pojďme se teď podívat, za co všechno si to autor zasloužil a jaký příběh skrývá červená obálka.
 
Je to příběh rozhodně neotřelý, takový, na který denně nenarazíte, a který tak často nečtete. Je to příběh o víře, lásce a hlavně o dlouhém putování za odpuštěním. Cesta Arsenije začíná v osadě Rukina Slobodka, kde po smrti rodičů vyrůstá u svého děda Kristofora, který jej učí všemožným tajům bylinkářství a léčitelství. Pod Kristoforovým dohledem se ze zvídavého chlapce stává bystrý mladík. Ale stejně jako Kristofor, i Arsenij je pouze člověk a lidské chyby jsou mu vlastní. Nemůže se však přenést přes to, že nedokázal zachránit život své spřízněné duši. A tak začíná jeho pouť za odpuštěním.
 
Na Arsenijovi a několika dalších postavách autor vyobrazuje bytí v patnáctém století. Díky každodennímu životu předkládá čtenáři, jak se žilo, jaké návyky lidé měli, jaké zvyky dodržovali, a jak do jejich života vstupovalo náboženství. Víra má v této knize totiž hlavní slovo a celý příběh je náboženstvím přímo prostoupen stránku po stránce. A právě proto Laurus není pro každého. Takže, pokud tomuto tématu neholdujete, bude pro vás čtení značně obtížné a nezáživné.
 
Víra v knize, která velice ovlivňuje životy prostých lidí, také vyvolává otázky a udivení. Čtenář žasne nad tím, jak byli lidé jiní, a v čem stejní. Jiní ve víře, ale stejní v nekalých praktikách.
 
Evgenii Vodolazkin studoval filologii a pak i starší literatury na Ústavu ruské literatury. Své znalosti v této oblasti aplikuje do příběhu a dodává mu tak autenticitu tím, že často užívá středověkou ruštinu.
 
"Slova brzy i pozdě neurčují obsah událostí. Vztahují se jen k formě jejich průběhu - k času."
 
laurus
Příběh je rozdělen do čtyř částí, které na sebe navazují a pojednávají o určité části Arsenijova života. Arsenij není jen tak obyčejný léčitel, kromě toho má totiž i dar, který mu říká, kdo bude žít, a kdo zemře. V tomto ohledu je potřeba brát Arsenijovo putování s jistým nadhledem. Sám Arsenij je sympatický hrdina s velkým odhodláním. Je skromný, shovívavý a upřímný.
 
Během svého putování se Arsenij setkává s mnoha lidmi, kteří potřebují jeho pomoc. Tímto způsobem hledá sám sebe, hledá odpuštění a pokoj v duši i celém těle. Kromě toho ho ale čekají nepříjemné momenty uvědomění si, ale také dobrodružné výpravy a nebezpečné okamžiky.
 
"Středověk dokázal jen zřídkakdy svést napodruhé dohromady lidi během jejich pozemského života."
 
Laurus pod svým kabátkem skrývá příběh o putování jednoho významného léčitele, který jednou pochybil a hledá odpuštění. Jestli ho ale dostane, si musíte přečíst sami. Celou knihou prostupuje láska, vina, sebeobětování a snaha o odpuštění.
Arsenijův neobvyklý příběh se trochu ztrácí pod náporem náboženství, na kterém je paradoxně vystavěn. Z toho důvodu ho ocení spíše náročnější čtenáři v těchto tématech zběhlí. Pro svoji jedinečnost si ale Laurus svoje fanoušky rozhodně najde.
 
Laurus_3D
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Karin Novotná)
21. 11. 2017
Tajemný dům v malém městečku opředený hrůznou pověstí, obklopený neúrodnou půdou a lesem, ve kterém číhá nebezpečí.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Andrea Bátovská)
19. 11. 2017
V knize „Zimní lidé“ se prolínají osudy hrdinů z roku 1908 s osudy hrdinů ze současnosti. A i když se zdá, že všichni zúčastnění nemají spolu pranic společného, spojuje je jedno velké tajemství, které lze jen těžko pohřbít…
Rozhovor - Maja Lunde
Rozhovor - Maja Lunde
17. 11. 2017
Rozhovor s autorkou románu o vyhynutí včel Historie včel.
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
Recenze Strom lží - Frances Hardinge ( Ivana Nedošínská )
17. 11. 2017
Frances Hardinge dává svým dílem s názvem Strom lží tomuto heslu zcela nový rozměr. Není příliš časté, že bych souhlasila s tím, co je na obálce knih napsáno
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Anita Gingerová)
16. 11. 2017
V roce 1908 čtenář prožívá příběh rodiny Sáry Harrisonové. Chudé rodiny, která doslova přežívá na odlehlé malé farmě blízko tajemného lesa, který skrývá obrovský skalní úkaz známý jako Ďáblův pařát.
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
Recenze Mléko a med - Rupi Kaur (Ivana Nedošínská )
16. 11. 2017
Mléko a med představuje soubor básní a takové kratičké prózy, ve které se zrcadlí život samotné autorky Rupi Kaur.
Recenzní konkurz  na novinku Blízko obzoru
Recenzní konkurz na novinku Blízko obzoru
16. 11. 2017
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH O LÁSCE, ODVAZE, DŮVĚŘE, BOLESTI, SEBEVĚDOMÍ, ODHODLÁNÍ A MOCI ODPUŠTĚNÍ
highslide