Logo

Recenze Laurus - Evgenii Vodolazkin (Bára Alexová)

5. 9. 2016
Hlavním hrdinou románu je středověký lékař, resp. léčitel, který za pomoci bylin a jiných přírodních produktů zachraňuje životy druhých. Když však během porodu nedokáže zachránit svou milovanou Ustinu, rozhodne se opustit svoji vesnici, svůj dům, změnit si jméno a jako poutník se vydá na cestu za vykoupením. Cestuje po Evropě a všude využívá svých léčitelských schopností. Jeho talent mu umožňuje doslova spasit životy lidí nakažených morem, zacelovat nejrůznější poranění a čím více se pro druhé obětuje, tím silnější je jeho dar. Když však konečně doputuje až do Jeruzaléma, zjišťuje, že ten nejtěžší úkol jej teprve čeká.
 
laurus
Po své prvotině Solovjov a Larionov se Evgenii Vodolazkin rozhodl zasadit děj svého dalšího románu do prostředí Rusi v patnáctém století, která byla hojně sužována morovou epidemií. Tento román si beze sporu získal mnoho čtenářů v Rusku, ale i jinde po světě. Autor za něj získal i několik prestižních cen, jako je ocenění Andreje Bělého a Bolšaja kniga a cenu Jasnaja Poljana. Pojďme se teď podívat, za co všechno si to autor zasloužil a jaký příběh skrývá červená obálka.
 
Je to příběh rozhodně neotřelý, takový, na který denně nenarazíte, a který tak často nečtete. Je to příběh o víře, lásce a hlavně o dlouhém putování za odpuštěním. Cesta Arsenije začíná v osadě Rukina Slobodka, kde po smrti rodičů vyrůstá u svého děda Kristofora, který jej učí všemožným tajům bylinkářství a léčitelství. Pod Kristoforovým dohledem se ze zvídavého chlapce stává bystrý mladík. Ale stejně jako Kristofor, i Arsenij je pouze člověk a lidské chyby jsou mu vlastní. Nemůže se však přenést přes to, že nedokázal zachránit život své spřízněné duši. A tak začíná jeho pouť za odpuštěním.
 
Na Arsenijovi a několika dalších postavách autor vyobrazuje bytí v patnáctém století. Díky každodennímu životu předkládá čtenáři, jak se žilo, jaké návyky lidé měli, jaké zvyky dodržovali, a jak do jejich života vstupovalo náboženství. Víra má v této knize totiž hlavní slovo a celý příběh je náboženstvím přímo prostoupen stránku po stránce. A právě proto Laurus není pro každého. Takže, pokud tomuto tématu neholdujete, bude pro vás čtení značně obtížné a nezáživné.
 
Víra v knize, která velice ovlivňuje životy prostých lidí, také vyvolává otázky a udivení. Čtenář žasne nad tím, jak byli lidé jiní, a v čem stejní. Jiní ve víře, ale stejní v nekalých praktikách.
 
Evgenii Vodolazkin studoval filologii a pak i starší literatury na Ústavu ruské literatury. Své znalosti v této oblasti aplikuje do příběhu a dodává mu tak autenticitu tím, že často užívá středověkou ruštinu.
 
"Slova brzy i pozdě neurčují obsah událostí. Vztahují se jen k formě jejich průběhu - k času."
 
laurus
Příběh je rozdělen do čtyř částí, které na sebe navazují a pojednávají o určité části Arsenijova života. Arsenij není jen tak obyčejný léčitel, kromě toho má totiž i dar, který mu říká, kdo bude žít, a kdo zemře. V tomto ohledu je potřeba brát Arsenijovo putování s jistým nadhledem. Sám Arsenij je sympatický hrdina s velkým odhodláním. Je skromný, shovívavý a upřímný.
 
Během svého putování se Arsenij setkává s mnoha lidmi, kteří potřebují jeho pomoc. Tímto způsobem hledá sám sebe, hledá odpuštění a pokoj v duši i celém těle. Kromě toho ho ale čekají nepříjemné momenty uvědomění si, ale také dobrodružné výpravy a nebezpečné okamžiky.
 
"Středověk dokázal jen zřídkakdy svést napodruhé dohromady lidi během jejich pozemského života."
 
Laurus pod svým kabátkem skrývá příběh o putování jednoho významného léčitele, který jednou pochybil a hledá odpuštění. Jestli ho ale dostane, si musíte přečíst sami. Celou knihou prostupuje láska, vina, sebeobětování a snaha o odpuštění.
Arsenijův neobvyklý příběh se trochu ztrácí pod náporem náboženství, na kterém je paradoxně vystavěn. Z toho důvodu ho ocení spíše náročnější čtenáři v těchto tématech zběhlí. Pro svoji jedinečnost si ale Laurus svoje fanoušky rozhodně najde.
 
Laurus_3D
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Denisa Mišinová, DiS)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Denisa Mišinová, DiS)
8. 9. 2017
Navíc Sarah Flint je pseudonym bývalé kriminalistky, která plně využívá zkušeností z terénu. Výsledné dílko vás určitě pohltí, to vám můžu odpřisáhnout...
highslide