Logo

Recenze Laurus - Evgenii Vodolazkin (Nella Šimkovská)

2. 9. 2016
Román nás zavede na středověkou Rus, kde v patnáctém století řádila morová rána. Jeho hrdinou je lékař, nebo lépe léčitel, který bylinami a dalšími přírodními produkty zachraňuje životy druhých. 
 
Když však během porodu nedokáže zachránit milovanou Ustinu, rozhodne se opustit svou vesnici, změní si jméno a jako poutník se vydá na cestu za vykoupením. Cestuje po Evropě a všude využívá své léčitelské schopnosti. Talent mu umožňuje zachraňovat životy morem nakažených lidí a zacelovat nejrůznější poranění - čím víc se při tom pro druhé obětuje, tím silnější je jeho dar. Když konečně doputuje až do Jeruzaléma, zjišťuje, že nejtěžší úkol jej teprve čeká…
 
laurus
Ve středověku se léčitelé velice cenili. Díky svým bylinkám, tajným receptům a ruzným rituálům dokázali lidem pomáhat, v již ztracených případech alespoň člověka dokázali připravit na smrt a boží vysvobození. 
 
Arsenij se stal léčitelem díky svému dědečkovi. Rodiče ho k němu zavedli, protože v jejich okolí vypukl mor a chtěli alespoň svého jediného potomka zachránit. Kristofor, Arsenijův dědeček, bydlel hned u hřbitova, protože mu jednou stařec řekl, aby se tam odebral, jelikož je tak velký, že by ho nešlo přepravit po jeho smrti na hřbitov. Kristofor se rozhodl svého vnuka zaučit a bral ho jako svého následovníka. 
 
Po Kristoforovi smrti se Arsenij chopil svého úkolu a pokračoval v dědečkově odkazu. Lidé za ním často chodili, věřili mu a věděli, že jim jako jeden z mála dokáže pomoci. Všechno změní jeho láska. Zamiluje se do dívky, která trpí morem, ovšem to není to, co ji zničí. Ustina totiž zemřela při porodu, dokonce nepřežilo ani jejich miminko... 
 
Kristofor nepsal proto, aby něco nezapomněl. Ani ve svém vysokém věku na nic nezapomínal. Měl však pocit, že zapsané slovo dokáže světu vtisknout řád, Zastavit jeho proměnlivost. Nedat pojmům vyblednout. Právě proto byl okruh jeho zájmů tak široký.
 
laurus
V tu chvíli nastává zlom. Arsenij, jakožto hluboce věřící člověk, se prakticky odevzdá svému úkolu, snaží se přijít na to, jak se odpoutat od svých hříchů, protože pochopitelně se po smrti Ustiny cítí vinen. Už jen proto, že ji nechtěl poskytnout porodní bábu ani s jejich vztahem vyjít na veřejnost. Prakticky se vzdá svého těla a duše a putuje po celém Rusku, kde léčí obrovské množství lidí už jen svým dotekem. Ovšem nejtěžší úkol ho čeká, když se dostane do Jeruzaléma... 
 
Tato kniha je velice zajímavá. Prostředí středověkého Ruska, období morové epidemie a náboženské otázky dohromady vytváří nový čtenářský zážitek. Příběh doplňují i mystické jevy, protože léčitelům se může před očima zjevovat smrt, ale třeba dědeček Kristofor viděl, jak dlouho bude jeho dům ještě nedotčen žádným zásahem. 
 
Nebudeš-li přemýšlet o pomíjivosti vlastních sil, nebudeš také nikdy unaven.
 
Autor Evgenii Vodolazkin vytvořil neuvěřitelně silné dílo. Silné proto, že po celou knihu jako byste bytostně cítili lásku, která ani neměla možnost pořádně vypuknout, pocit viny, který se snažíte zahnat sebeobětováním se a víru, kterou nemůže nic ohrozit. 
 
Přestože chvílemi to pro mě nebylo snadné čtení, trošku pro mě bylo nové, že přímá řeč není zvýrazněna uvozovkami, ale celkově to pro mě byla první kniha svého druhu. Oceňuji to, že jsem měla možnost se dozvědět zajímavé věci z historie, které byly zasazené do velice originálního a neotřelého příběhu, protože přesně tak se dá historií oslovit mnohem více lidí. 
 
Laurus_3D
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
Recenze Maskované město - Genevieve Cogman (Kristýna Bednářová)
14. 12. 2017
Série Neviditelná knihovna se rozšiřuje o další fantasy příběh, který tentokrát otevře brány do luxusních neuvěřitelných světů, vystavěných na základě tužeb a myšlenek svých jednotlivých vládců.
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
Recenze Jak se točí Cizinka - Tara Bennet (Sabina Novotná)
14. 12. 2017
Dnes mám pro vás jednu speciální recenzi - nejedná se o klasickou beletrii, ale o knihu, která je proměně knihy v seriál. Jak už asi všichni víte, miluji sérii Cizinka - nejen seriál ale hlavně její knižní předlohu.
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Ivona Šabíková - Chensie)
13. 12. 2017
Ať už čekáte cokoliv, tak určitě ne natolik výrazné dílo podle skutečnosti, které vás osloví a změní vám život nebo alespoň pohled na něj. Zamilujete se, budete brečet a smát se.
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
Recenze Zimní lidé - Jennifer McMahon (Jana Čaňková)
13. 12. 2017
Když přišla Sára Harrissonová Sheaová jednoho lednového dne roku 1908 o dcerku Gertie, všichni si mysleli, že se zbláznila, když začala tvrdit manželovi, že se Gertie vrátila…
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
Recenze Blízko obzoru - Jessica Koch (Jana Parýzková)
12. 12. 2017
Nebudu vypisovat komu bych knihu doporučila, protože mám v plánu ji doporučovat na každém kroku, tento příběh nenechá nikoho chladným. Život opravdu není spravedlivý a já jsem ráda, že jsem dostala možnost si toto dílo přečíst. Myslím, že tento příběh v sobě budu mít opravdu dlouho.
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
Recenze Nežádejte o milost - Martin Österdahl (Ivana Vostřelová (Nedošínská)
12. 12. 2017
Hlavním hrdinou je Max Anger. Jde o člověka, který prošel tvrdým vojenským výcvikem, má železnou vůli a rozhodně se jen tak něčeho nelekne a nikdy se nevzdává bez boje.
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
Recenze Mořeplavec - Diana Gabaldon (Kateřina Miklíková)
11. 12. 2017
Od chvíle, kdy se na kopci Craigh na Dun Jamie a Claire museli rozloučit před blížící se bitvou u Cullodenu, uplynulo již dvacet let. Claire prošla kameny zpět do své doby, kde vychovává Jamieho dceru Brianu a Jamie odešel zemřít do bitvy, o které věděl, že je předem prohraná…
highslide