Logo

Recenze Laurus - Evgenii Vodolazkin (Nella Šimkovská)

2. 9. 2016
Román nás zavede na středověkou Rus, kde v patnáctém století řádila morová rána. Jeho hrdinou je lékař, nebo lépe léčitel, který bylinami a dalšími přírodními produkty zachraňuje životy druhých. 
 
Když však během porodu nedokáže zachránit milovanou Ustinu, rozhodne se opustit svou vesnici, změní si jméno a jako poutník se vydá na cestu za vykoupením. Cestuje po Evropě a všude využívá své léčitelské schopnosti. Talent mu umožňuje zachraňovat životy morem nakažených lidí a zacelovat nejrůznější poranění - čím víc se při tom pro druhé obětuje, tím silnější je jeho dar. Když konečně doputuje až do Jeruzaléma, zjišťuje, že nejtěžší úkol jej teprve čeká…
 
laurus
Ve středověku se léčitelé velice cenili. Díky svým bylinkám, tajným receptům a ruzným rituálům dokázali lidem pomáhat, v již ztracených případech alespoň člověka dokázali připravit na smrt a boží vysvobození. 
 
Arsenij se stal léčitelem díky svému dědečkovi. Rodiče ho k němu zavedli, protože v jejich okolí vypukl mor a chtěli alespoň svého jediného potomka zachránit. Kristofor, Arsenijův dědeček, bydlel hned u hřbitova, protože mu jednou stařec řekl, aby se tam odebral, jelikož je tak velký, že by ho nešlo přepravit po jeho smrti na hřbitov. Kristofor se rozhodl svého vnuka zaučit a bral ho jako svého následovníka. 
 
Po Kristoforovi smrti se Arsenij chopil svého úkolu a pokračoval v dědečkově odkazu. Lidé za ním často chodili, věřili mu a věděli, že jim jako jeden z mála dokáže pomoci. Všechno změní jeho láska. Zamiluje se do dívky, která trpí morem, ovšem to není to, co ji zničí. Ustina totiž zemřela při porodu, dokonce nepřežilo ani jejich miminko... 
 
Kristofor nepsal proto, aby něco nezapomněl. Ani ve svém vysokém věku na nic nezapomínal. Měl však pocit, že zapsané slovo dokáže světu vtisknout řád, Zastavit jeho proměnlivost. Nedat pojmům vyblednout. Právě proto byl okruh jeho zájmů tak široký.
 
laurus
V tu chvíli nastává zlom. Arsenij, jakožto hluboce věřící člověk, se prakticky odevzdá svému úkolu, snaží se přijít na to, jak se odpoutat od svých hříchů, protože pochopitelně se po smrti Ustiny cítí vinen. Už jen proto, že ji nechtěl poskytnout porodní bábu ani s jejich vztahem vyjít na veřejnost. Prakticky se vzdá svého těla a duše a putuje po celém Rusku, kde léčí obrovské množství lidí už jen svým dotekem. Ovšem nejtěžší úkol ho čeká, když se dostane do Jeruzaléma... 
 
Tato kniha je velice zajímavá. Prostředí středověkého Ruska, období morové epidemie a náboženské otázky dohromady vytváří nový čtenářský zážitek. Příběh doplňují i mystické jevy, protože léčitelům se může před očima zjevovat smrt, ale třeba dědeček Kristofor viděl, jak dlouho bude jeho dům ještě nedotčen žádným zásahem. 
 
Nebudeš-li přemýšlet o pomíjivosti vlastních sil, nebudeš také nikdy unaven.
 
Autor Evgenii Vodolazkin vytvořil neuvěřitelně silné dílo. Silné proto, že po celou knihu jako byste bytostně cítili lásku, která ani neměla možnost pořádně vypuknout, pocit viny, který se snažíte zahnat sebeobětováním se a víru, kterou nemůže nic ohrozit. 
 
Přestože chvílemi to pro mě nebylo snadné čtení, trošku pro mě bylo nové, že přímá řeč není zvýrazněna uvozovkami, ale celkově to pro mě byla první kniha svého druhu. Oceňuji to, že jsem měla možnost se dozvědět zajímavé věci z historie, které byly zasazené do velice originálního a neotřelého příběhu, protože přesně tak se dá historií oslovit mnohem více lidí. 
 
Laurus_3D
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES ( Anita Gingerová)
19. 5. 2017
Alice Quentinová by mohla být kladným příkladem pro mnoho žen, určitě by k ní některé vzhlížely.
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
Recenze Medoda 15/33 - Shannon Kirk (Michaela Rubášová)
19. 5. 2017
Jsem normální holka, až na to, že můj čelní lalok je asi tak o 101% větší než u vás...
Recenzní konkurz  na připravovanou novinku  Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Vzestup raketových dívek: Ženy, které nás hnaly kupředu. Od raketových střel k Měsíci a Marsu.
18. 5. 2017
'Oslnivá kniha. Tyto ženy, matky i milující partnerky, daly dohromady skvělý tým a zapsaly se do historie.
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
Recenze Nové Pompeje - Daniel Godfrey ( Sabina Poláková)
16. 5. 2017
Cestování časem se stalo realitou. Tedy ne tak úplně, technologie umožňují jen přenos hmoty z daleké minulosti do současnosti.
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
Recenze Tajemství hřbitova Crossbones - Kate RHODES (Kateřina Zezulová)
16. 5. 2017
Autorčina ich-forma je v tomto případě trefa do černého. Můžeme krásně sledovat různorodé psychologické stavy jednotlivých postav a především se seznámíme s vnitřními boji hlavní hrdinky.
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
Recenze Nejchladnější dívka ve Městě Chladu - Holly Black (Lucie Kalendová)
15. 5. 2017
Nemyslím si, že by se dalo s upíry vymyslet něco originálního.Teda. Myslela jsem si to.
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
Recenze Dcera čarodějnice - Paula Brackston ( Anita Gingerová)
15. 5. 2017
Dcera čarodějnice je historický román, který nám bude vyprávět čtyři příběhy z různých časových linií. Tyto příběhy jsou pojmenovány podle 'čarodějnických' svátků...
highslide