Logo

Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)

12. 9. 2017
Mamincin_mazanek_3D

Maminko, proč mě nemiluješ?

 
Maminko, maminko. Taky jsi byla čubka. Ani jsi mi nedokázala napsat dopis, že mě miluješ. Nedokázala jsi to předstírat ani na pár minut v mém životě. Zkurvená čubko. Ty zkurvená, zkurvená čubko.
 
Sarah Flint je pseudonym. Pod tímto jménem se ukrývá britská  autorka, která 35 let pracovala u Metropolitní policie. A věřte mi v příběhu je to znát. Její práce se stala posláním a v mezi čase se věnovala spisovatelské dráze. Nyní se naplno věnuje psaní a díky své bývalé a dlouholeté profesi má z čeho čerpat. Zarážející a neskutečně ohavné je domnění, že Maminčin mazánek mohl být skutečným případem. A pokud nebyl, je představa budoucí skutečnosti naprosto děsivá!
 
 
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají. 
 
Na jednom opuštěném místě se nachází tichý hrob. Pro maminku a jejího mazánka. Jeden žije a ten druhý je mrtvý.Pro toho živého je trestem přítomnost toho mrtvého. Další hroby je nutné ještě připravit. Již brzy bude mít vrah další perfektní dvojici. 
 
Charlie s Hunterem jsou požádáni o pomoc Metropolitní policii s případem pohřešované matky a syna. Nejsou žádná vodítka. Matka opustila rodinu bez jakékoli zprávy. Podivné na tom je, že ji opustila pouze s jedním ze synů. Toho druhého nechala doma s násilnickým a despotickým otcem. I sama Charlie se přesvědčí o tom, že tento muž je opravdu násilník...
 
Okamžitě po smrti přestane srdce pumpovat krev do těla, působením gravitace krev stéká cévami, hromadí se a vytváří posmrtné skvrny na zadní straně nohou a podél páteře. Buňky v těle odumírají okamžitě, jelikož bez kyslíku nemohou vykonávat obvyklé metabolické funkce. Neurony odumírají během minuty. Kožní buňky přežijí i několik dní, protože pro své fungování nepotřebují kyslík. Toto je nazýváno anaerobní fermentace, jejímž vedlejším produktem je kyselina mléčná. Ta způsobuje posmrtnou ztuhlost, která trvá až třicet šest hodin.
Sledoval, jak se právě toto začalo dít Richardovi. Tak rozmazlený, tak perfektní, ale ne až tak perfektní právě teď, co? Ohnul se a dloubl do těla. Odborníci měli pravdu. Bylo tuhé a neohebné. 
 
 Hlavním podezřelým v prvním případu je samozřejmě manžel a otec, jenže velmi brzy po prvním zmizení začínají mizet další matky a jejich oblíbenci. Zkrátka a dobře, maminčini mazánci jsou spouštěcím mechanismem našeho psychopatického vraha, který na nich vykonává svou osobní pomstu. Případ se zamotává a nikdo si neví rady. Kde začít, kde hledat? Více než thrillerem je tato kniha skvělou, propracovanou a čistokrevnou kriminálkou, která vás nenechá vydechnout! Pachatel je v tomto případě opravdu krutý a ohavným a nemilosrdným způsobem páchá násilí na obětech v nichž chce najít svoje rozhřešení.
 
maminčin mazánek

Můj dojem:

     Tak tohle bylo vážně skvělé čtení! Nejprve jsem si myslela, že v ruce držím velmi drsný thriller, ale postupně se příběh přibližoval spíše dokonalé krimi. V jednu chvíli jsem bojovala s nutkáním knihu kvůli nechutnosti odložit, ale naštěstí se ukázalo, že tento moment byl jediný natolik drsný. Šlo o střípek z pachatelovi minulosti. To jeho vyprávění mi prostě odrovnalo. Mám slabší povahu co se násilnosti na dětech týká. Jsem ovšem ráda, že jsem knihu neodložila a našla odvahu ji dočíst, protože bych se opravdu o hodně ochudila.
 
 Myslím, že nám u Omegy roste jedna z nejlepších krimi sérií, za to dám krk. A to hlavně díky hlavním postavám a neskutečně reálnému příběhu. Vyšetřovatelé jsou normální osoby, bez často okoukaných démonů. Jsou vtipní, kurážní a houževnatí. A hlavně jim to pálí. 
 
 Maminčin mazánek si získá mnoho nadšených fanoušků o tom není pochyb. Sarah Flint se trefila do černého. Opravdu je na příběhu znát její dlouholetá policejní zkušenost, ví jak případ probíhá, jak postupuje, co je důležité vyzdvihnout a co naopak poschovávat v příběhu a tím tak napínat svoje čtenáře. 
 
Nemohu se zbavit plíživého pocitu strachu, když si představím, že tento případ by mohl být skutečným. Příběh je totiž až děsivě reálný, není nadnesený ani přitažený za vlasy a díky tomu je lehko uvěřitelný. Stojíme tváří v tvář psychopatovi, který se neštítí experimentovat ani vraždit.
 
 Maminčin mazánek má moje velké doporučení. Bude se líbit všem milovníkům klasických kriminálek, tedy spíše těch drsnějších. Pokud se některé slabší povahy bojí, mohu vás ujistit, že to není zase až tak hrozné. A to samozřejmě nemluvím o podstatě příběhu, ale o podání celé věci. 
 
Skvělé! Omega mě opět nezklamala a pomalu a jistě zaplňuje mou knihovnu prvotřídní literaturou!
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
highslide