Logo

Recenze Mandlovník - Michelle Cohen Corasanti (Veronika Vaňková)

4. 8. 2016
Mandlovník
Ahmed Hamid je nadán výjimečným matematickým talentem, kterým uvádí v úžas celou rodnou vesnici. Místo bezstarostného dětství však s celou rodinou a ostatními Palestinci žije v neustálém strachu. Všechno vyvrcholí v den Ahmedových dvanáctých narozenin, kdy se ocitne bez otce a rodina ztratí i střechu nad hlavou. Ahmed je nucen převzít roli živitele a postarat se o matku a mladší sourozence. Na rozdíl od okolí se odmítá osudu podvolit a v sobě žít jen nenávistí k státu Izrael. Jde za svým cílem a usilovnou prací se mu podaří získat stipendium na izraelské univerzitě. Je si vědom slibu, který dal kdysi otci - touží život zasvětit vědě a svým bližním pomoci z bídy a beznaděje.
 
Mandlovník je příběh o odvaze, lásce a nezlomné víře v lidskost: inspirativní životní cesta, na jejímž pozadí se odehrávají celé izraelsko-palestinské dějiny dvacátého století.
 
Píše se rok 1955 a malému Ahmadovi je teprve 7 let, je svědkem jak jeho dvouletá sestra Amal vkročí do minového pole, rázem z ní nezbyde skoro nic. Neskutečná tragédie, v jejich zemi a válečném stavu, se nejedná o nic mimořádného. Život pokračuje dál, musí, nemají na výběr.
 
Jeho rodina po generace pěstovala pomeranče, krásné, šťavnaté, jedny z nejlepších. Poslední příjem rodiny, vojáci sady zaberou, také dům a přestěhují je jinam. Jediný strom v okolí je mandlovník. Stane se pro ně vším ŠAHÍDA - AMAL - SÁADA v překladu SVĚDEK - NADĚJE - ŠTĚSTÍ.
 
"Vyšplhal jsem na mandlovník a podíval se na vyprahlý pás půdy mezi naší vesnicí a mošavem. Ještě před pěti lety byl plný olivovníků. Teď byl plný min. Stejných jako ta, která zabila mojí sestřičku Amal."
 
mandlovník
V den dvanáctých narozenin Ahmeda, vojáci najdou pod mandlovníkem zbraně. Otce označí za teroristu a je odveden do zajateckého tábora. Matku i děti vyženou ven a dynamitem vyhodí dům do 
povětří, od teď nemají střechu nad hlavou, při výbuchu zahyne další z dětí - pětiletá Sára.
 
Veškerá zodpovědnost přechází na Ahmeda, nejstaršího syna. Musí živit rodinu a starat se o ně. Spolu se svým bratrem Abbásem začínají pracovat na stavbě. Mají mnohem menší plat než dospělí, ale pracují do úmoru. Peněz je pořád málo a nemají skoro co jíst, bydlí ve stanu, tísní se v něm  šest lidí.
 
Ahmed je velmi nadaný matematik a fyzik. Touží studovat, něco dokázat. Starost o rodinu mu v tom brání. Jeho učitel ze školy, ale trvá na tom, aby zkusil matematickou soutěž o stipendium. Opravdu se mu to povede, v roce 1966 odchází studovat a nadále podporuje finančně rodinu.
 
Problém nastává, když dostane na fyziku profesora, který odvedl jeho otce a označil ho jako teroristu. A v lásce nemá ani Ahmeda. Dělá všechno pro to, aby se chlapce zbavil.
 
"Muž se nikdy nevzdává, dokud není po všem."
 
Mandlovník je kniha se silným příběhem. Bude vám rvát srdce na kousky, bude se vám chtít plakat a nebudete schopní přestat číst.
 
Mandlovník
Utrpení, kterým si Ahmedova rodina prošla a nejenom oni, je strašně smutné. Umírají nevinní lidé, děti, nemají žádné vyhlídky do budoucnosti. Nemají nic. Touha přežít je silnější, nevzdávají se a doufají. Několikrát sražení, ponížení, přesto začínají stále znova a znova. Rodina drží pohromadě a musí si pomáhat, nikoho ani nenapadne myslet jenom na sebe. 
 
" Věděl jsem, že jejich síla vychází z kořenů. Ty sahaly tak hluboko, že i když stromy někdo pokácel, kořeny přežily a vyrašily z nich výhonky, které daly vzniknout novým pokolením. Vždycky jsem věřil, že síla mého lidu spočívá stejně jako u olivovníků v našich kořenech."
 
 
Špatné podmínky, málo jídla, každodenní strach, ale žijí. Je to pro ně větší dar, než cokoli jiného. Velice jsem obdivovala Ahmeda i jeho otce, měli obrovské srdce plné lásky, porozumění a soucitu. Přes všechna příkoří se i v nepřátelích snažili najít něco dobrého. Ani jeden z nich se neuměl mstít.
 
Kniha je rozdělená do čtyř částí: 1955 - 1966 - 1974 - 2009. Všechny čtyři roky jsou pro Ahmeda něčím významné, zlomové, zasahují do jeho života. Zmapujeme obrovský kus, kde se střídají lepší i horší časy.
 
Kdybych měla knihu vystihnout čtyřmi slovy, vybrala bych si:

NENÁVIST - LÁSKU  - VÍRU - POROZUMĚNÍ.

Dohromady tvoří celek knihy, která mě dojala a ještě dlouho o ní budu přemýšlet. Vidím toho malého chlapce, jak se snaží uživit rodinu a zároveň si jít za svým velkým snem v období války a náboženské nenávisti.
 
Hodnocení: 100%
Autorka recenze: Veronika Vaňková
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Aktuality
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Marcela Pudichová)
22. 9. 2017
Snaž se nedýchat je autorčinou prvotinou, která se ihned po svém vydání stala bestsellerem.
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
Recenze Bon Jovi - Bryan Reesman (Marie Chlebnová)
18. 9. 2017
Hudební a kulturní novinář Bryan Reesman vám nabídne neuvěřitelnou publikaci popisující úspěšnou americkou hard rockovou skupinu.
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
Recenzní konkurz na připravovanou novinku Nejhorší noční můra
15. 9. 2017
První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
Recenze Snaž se nedýchat - Holly Seddon (Anita Gingerová)
14. 9. 2017
Napětí a zvídavost drží čtenáře bdělého již od první stránky. Je to stejné, jako když si slepíte prsty vteřinovým lepidlem a nemůžete je od sebe oddělit.
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
Recenze Maminčin mazánek - Sarah Flint (Michaela Rubášová)
12. 9. 2017
Maminčin mazánek je prvním dílem začínající série s detektivem inspektorem G. Hunterem a detektivem konstáblem Charlie Staffordovou. Právě díky této dvojici si vás první díl a myslím, že i ty ostatní, hravě získají.
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
Recenze Vzestup raketových dívek - Nathalia Holt ( Marie Chlebnová)
11. 9. 2017
Kniha líčí počátky vzniku laboratoře v kaňonu a zajímavé úspěšné i neúspěšné pokusy. I když je původní cíl skupiny vesmír, než se k němu dopracují, uběhne mnoho času.
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
Recenze Se záští - Eileen Cook (Denisa Mišinová)
10. 9. 2017
Toto dílko má mnoho pozitiv. Především je vidět, že si autorka psaní doopravdy užila a přemýšlela nad každým slovem či větou.
highslide